bugün

an itibari ile sözlüğün title'ında yazan uludag sözlük sloganı.
gönüllerin moderatörü zall'ın tatil hediyesi.

(bkz: yalakalığın bokunu çıkartmak)
(bkz: frozen hopes)
soguk espri.
içkilerin üstünde de yazar.
(bkz: serinkanlı tüketiniz)
Bu ifadenin görüldüğü gıda ürünlerinin sıcak tüketilmesi durumunda aynı lezzeti vermeyeceğini belirten ifade,uyarı. *
içeçeklerin içinde bulunan suyun soğutularak daha cekici hale gelmesini amaçlayan tavsiye, katkılarla birlikte mamul daha enfez hale gelecektir.

soğuk içiniz. boğaz enfeksiyonu, mide üşütmesi gibi rahatsızlıklara davetiye çıkarınız. yaz günü yataklardan kalkmayınız.
damak tadının yönlendirilmesidir. colayı sıcak sevenlerin haklarının elinden alınması olmasa bile en azından gizliden gizliye eleştirilmesidir. eleştirlebilir bir uyarı mesajıdır.
(bkz: efes pilsen)
enjoy un turkcesi.
turlu mesrubatlarin kutularini yillardan beri kaplayan icecek mottosudur.
kör bir adam bile soğuk içilecek içeçeğin soğuk içileceğini bilir,bu durumda ne gerek var.***
basit bir kimya kanunu bilmeyen herkesi bunu öğrenmeye iten bir yazıdır. gazların çözünürlüğü ile alakalıdır. yararlı bir bilgidir. zamanında kolanın önce ılık ikram edildiği ve hiç tutulmadığı da bir şehir efsanesidir.
okumayı yeni söktüğüm senelerde uzun süre kafamı karıştıran ibare. hatırlıyorum ilk kolada görmüştüm sonra da birada*. ordaki içi ben insanın içi olarak algılamıştım. yani içiyorsunuz ve içiniz soğuyor bi serinlik falan. lan dedim ne saçma şey, tabi sonra işin aslını anlayınca da saçma gelmişti. o yaşta ben biliyordum bu meret soğuk içilir, ne gerek vardı yazmaya milleti salak yerine koymaya. ondan geçtim daha iyi ifade edemediniz mi arkadaşım şunu? bak anlam karışıklığına yol açıyor ufak bünyelerde, "soğuk tüketiniz" olsa mesela?
geyiğine sigara paketlerinin üzerinde yer almasını istediğim uyarı.
sen söylemesen ben demleyecektim.
kimyayla alakası olan herkes bilir ki kola asidik yapıdadır. bundan ötürü de dışarıya ısı verdikçe, yani soğudukça, daha "kararlı" hale gelir. böylece de lezzeti artar. kola soğuk sevmemizin ve şişelerin üstünde "soğuk içiniz" yazmasının nedeni bu "asid-baz" ilişkisinden kaynaklanmaktadır.*
(bkz: efes alkolsuz).
(bkz: acı)
kandırıkçılıktır. o malımsı asit kolaya içindeki kanşekerini fırlatan şeker oranını bastırmak dili uyuşturmak için konulmuştur. bu salak şeyinde içileblmesi için bağımık yapan kafein atılmışr. böylece soğuk içtikçe yükselek şeker size sözde zevk kafeinde birdaha sefere içme siteği uyandırır. bokunu suya at iç daha iyi.
Zaten soğuk içeçek olan adamı -hele ki Türk'se- kesin kışkırtır. "Bunlar böyle yazmış ama bi de sıcak mı deneseydik?"
-Kaynatıp ta içen var mı acaba? sorusunu aklıma getiren içecek ambalajları üzerinde yazan bir tür uyarıdır.
keyiften değildir! asitli içeceklerden gerçek tadının alabilmek, içindeki asidi hissedebilmek için gereklidir. Gazların sıvı içindeki çözünülürlükleri, sıvının sahip olduğu sıcaklıkla ters orantılıdır. Asitli içeceklerin hepsine co2 gazı basılır, bu gaz suda çözündüğünde karbonik asit (H2CO3) oluşur. gazlı içeceklerin ideal şişeleme sıcaklığı +4 santigrattır. Daha sıcak ortamda şişelendiklerinde daha az gaz çözülmüş olur. sözlükte çok geyiği dönmüş olan le cola ve muadillerinin tatlarının pek iyi olmayışı da bundandır. Soğuk şişeleme işlemi için daha pahalı bir teknoloji kullanır. Güneşin altında bekletilmiş bir asitli içecek şişesini açtığınızda, açar açmaz bütün co2 gazı şişeyi terk etmek ister ve içeceği köpürterek dışarı fışkırır, Geriye de sadece şekerli su tadında bir sıvı kalır.

not: galatasaraylıyım.
edit: hatlar karıştı, notu dikkate almayın.
buzlu çayı aldıktan sonra " amca bu çok soğuk böyle çay mı olur yaa" diye haykırmak isteğini bastırmak amacıyla yazılmış güzel yazı.