bugün

(bkz: kleopatra)
ulan ne adamlarsınız sanki cleopatra diye film yokmuş gibi amk kraliçenin başlığına yönlendirmişer töbe töbe.

1963 yapımı bir tarih filmi. biyografi diyen de var seç beğen.

başrolde döneminin bombası geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Elizabeth Taylor var. yönetmen koltuğunda ise ya napcan yönetmeni siktir et ya, entelektüel muhabbetleri. çıkar şu flarını da bak ne diyecem, film 4 saat filan ama muazzam kostümler sahneler filan var. sanırsam sinema tarihinin en büyük bütçeli filmiymiş öyle diyolardı. unutmadan filmin kesilmemiş hali 4 saat civarı.

görsel
zamanında 40 milyon dolara mal olan 20th century fox film stüdyosunu neredeyse iflasa kadar sürüklemiş, stüdyonun başı Skouras'ın istifasına sebep olmuş filmdir. başrollerinde (elizabeth) liz taylor, richard burton olunca amerikada insanlar 1 yıl boyunca Rivoli sinemasının gişesinde yer veya bilet bulamamıştır.

filmde taylor stüdyoya 500 bin dolara mal olan , 55 çeşit elbise giymiştir. Bu tuvaletlerden biri tamamiyle altındandı. Joseph L. Mankiewicz yönetmenliğinde 60 lı yılların pazarlama imkansızlıkları yüzünden hakettiği değere ulaşamamıştır.
Mısır'ın yerel sigara markası.

Yaklaşık 2 lira olup tadı Samsundan hallicedir.

Paket açıldıktan sonra hemen tüketilmelidir zira bu sigaralar beklemeye gelmiyor.

Tadı kaçtıkça kaçıyor.
filmde cleopatra'nın roma'ya geldiğinde cesar'ın ve senatörlerin karşısına çıktığı geçit töreni sahnesi sinema tarihinin en bomba şaşaa sahneleri arasına girse gerektir.
(bkz: ceramica cleopatra)
(bkz: kilo batra)
Yeni nickime ilham olsun diyorum. Ne diyorsunuz? Bu olmasa prenses falan olacak. Ya da daha güzel bi bayanın ismi.
Feykimdir silebilirsiniz.
Gerçekten huffle mufflw değilim...