2012 yılında vizyona girmesi beklenen, clash of the titans ın devam filmi. filmin yönetmeni battle: los angeles ın da yönetmeni olan jonathan liebesman. sam worthington ve gemma arterton ın yine başrollerde olması bekleniyor. kaynak da götüm filan değil mtv movies blog ve imdb dir bu arada.
(bkz: Wrath of the Titans)
zeus’un oğlu yarı tanrı perseus’un canavar kraken’i kahramanca altetmesinin üzerinden 10 sene geçmiştir. bir balıkçı olarak 10 yaşındaki oğlu helius ile sessiz sakin bir hayat sürmektedir. ancak titanlar ve tanrılar arasında savaş tekrar kıvılcımlarını göstermektedir. i̇nsanların bağlılıklarını azaltmaları ve tanrıların hapsedilmiş titanlar ve gaddar liderleri kronos (zeus, hades ve poseidon’un babası) hapisten kaçar. kronos zeus’u esir alır ve insanlığı tehdit etmeye başlar. bu durumda iş insanlığı daha önce de kurtarmış olan perseus’e düşer.
http://www.sinemalar.com/...628/clash-of-the-titans-2
(bkz: filmin özeti)
yönetmenliğini Jonathan Liebesmanın yaptığı clash of the titans filminin devamıdır.

başrollrinde; Sam Worthington (Perseus), Liam Neeson (Zeus), Ralph Fiennes (Hades), Edgar Ramírez (Ares), Toby Kebbell (Agenor), Rosamund Pike (Andromeda)

--spoiler--
Zeus yarı insan yarı tanrı oğlu Perseus, canavar Kraken'i destansı bir şekilde alt ettikten 10 yıl sonra daha sakin bir hayat sürdürmek ve 10 yaşındaki oğlu Helius'a bakmak için bir balıkçı kasabasına yerleşir. Fakat bu arada Tanrılar ve Titanlar arasındaki güç yarışı gittikçe kızışmaktadır.
Tanrılar Zeus, Hades ve Poseidon, vahşi ve zalim Titan babaları Kronos'u yıllar önce Tartarus'un bekçiliğini yaptığı yer altına göndermişlerdi. Fakat şimdi Tanrılar Zeus'a karşı Kronos ile birleşerek onun yenilmez ve sonsuz güçlerine meydan okumaya hazırlanıyorlar... Perseus şimdi kendi oğlu Ares ve kardeşi yeraltı Tanrısı Hades'in kurduğu oyunla tuzağa düşen Zeus'u kurtarmak için yeniden sahnede
--spoiler--

2 nisan günü editi: filmi nihayet izledim ve ilkinin yarattığı etkiyi bırakın, o havanın esamesi okunmuyor. kadronun çoğunluğu değişmiş, gayet yakından tanınan ünlü aktörler boy gösteriyor ne var ki yönetmenden midir kurgudan mıdır bilinmez sıradanlaşıyor. ilki gibi görkemli 3d sahnelere sahip olmasa da tartarus'a ulaşırken geçilen labirent muazzam.

yine de 10 üzerinden 5 puanı vererek pek tavsiye etmiyorum.
3d seçeneği ile bugün izledim. aksiyon sahnelerini 2. perdenin ortalarında görebildik, 1. film gibi aksiyon değil senaryo ağırlıklı bir film. ama aksiyon senaryoyla birleşince son 30 dk çok keyif alarak izledim.

filmin sonu daha iyi bitebilirdi. etkileyici bir final yoktu.
sırf görselliği için gidilebilir filmdir. gittik eğlendik vs. ilkine göre daha iyiydi allah var.

--spoiler--
kronos'u gördük, sevindik mesela. o numara yapmışlar kronoscan'ı. balrog şaheserinden sonr etkilendiğim ikinci mito oldu o.

tabi yine ufak tefek amatörlükler vardı yönetmenliğe dair. ufak tabi çok büyük değil. mesela esas hatun, kraliçe, perseus la görüştükten hemen sonra çadıra bir giriyor, bir önceki sahnedeki o kirlerden eser kalmamış. hani az birşey silersin temizlenirsin amenna da arkadaş o savaş ortamında jakuzi mi buldun amına koyim pırıl pırıl geldin daldın çadıra. her yerin parlıyor cillop gibisin. yani hatun sırf yüzünü reklam edecek diye ona oynamış yönetmen orası bariz. bunu kanıtlayan bir diğer sahne de herkesin öküz gibi korunarak savaştığı sahnedeki miğfersiz, korumasız savaşıyor olmasıydı. anladık güzelsin, yüzünü göreceğiz falan da eowyn ablamız kadar olamadın mı? takamadın mı bi miğfer kafana? perseus'un oğlu da amatördü. onunla geçen replikler de. perseus'un kardeşi de zayıf bir karakterdi.
--spoiler--

yine iş zeus ve hades biladerlerdeydi. iki müthiş oyuncu, izledik sevdik vs. güzeldi, gidin izleyin derim. 3d ile bir başka güzel.
mitoloji fanı değilseniz, yani mitoloji deyince kafayı yemiyorsanız gitmeyin dostlar bu filme.. sonu daha ilk dakikasından belli, üç boyut saçmalığı yüzünden aksiyonlar tat vermiyor..

--spoiler--

ares gibi bir yiğit dururken zeus diğer malı nasıl destekler amk! herif bildiğin öküz.. sikerim öyle işi ares nasıl yenilir lan! hades sen de ne yanarlı dönerli adammışsın amk!

--spoiler--
görseline diyecek lafım yok ama senaryoyu bir çocuğa yazdırsalar eminim daha kompleks bir hikaye çıkardı. filmde bazı noktalar insanın bu kadar da basit olmaz diye düşünmeye bile yeltenmeyeceği basitlikteydi.

--spoiler--
örnek vermek gerekirse labirentte karakterlerin kaybolduğu sahneler. eşşek büyüklüğündeki labirentin yollarının Hogwarts' ın merdivenleri misali değiştiğini gördüğümüzde eminim herkesin aklına kahramanların yolunun şans eseri Tartarus' a çıkacağı gelmiştir. Netekim, öyle de oluyor.
--spoiler--

bir diğer nokta da filmde öyle bir "foreshadowing" var ki sonraki sahnede ne olacağını zerre merak etmiyorsunuz. Filmde merak unsuru yok denecek kadar az. Olayların sonuçları sizi hiç şaşırtmıyor. Hatta öyle tesadüfler var ki "oha" diyosunuz.

tanrılar gerçekten amele gibi işlenmiş zaten ilk filmde de zeus dilenci gibi geziyodu burda iyice düşmüşü oynuyor.

--spoiler--
Hades', Kronos' a yardımcı olmaya bu kadar kararlıyken Zeus' un iki lafıyla nasıl taraf değiştiriyor anlamadım. Burda da bir Arka Sokaklar etkisi yok değil.

Herkeste bir döneklik var. Perseus mırın kırın ederken Zeus' u kurtarmaya karar veriyor. Agenor benim öyle bir babam yok derken trident' i bir tutuyor ki fikri değişiyor. Hades de Kronos tarafındayken bir anda Zeus' a yardım etmeye karar veriyor. En delikanlı adam Ares ki o da en başta yapmış dönekliğini Kronos tarafına geçerek.
--spoiler--

Velhasıl kelam, görsel açıdan güzel bir film ama hikayesi kötü. Benim tavsiyem filme babanızla giderseniz duygulu anlar yaşayabilirsiniz çünkü bir Titan filminden çok baba oğul filmi gibi. Baba-oğul ilişkileri dramatik bir şekilde işlenmiş.
korsan olarak izlediğim film. görüntü leş. hikaye berbat. tanrının oğlu balık avlıyordu. orda kestim izlemeyi zaten. lan bildiğin yeşilçam hikayesi. 3d olsa ne olur.
efektler dışında pek bir numarası olmayan film. ilk film ilgi gördü diye acelecek efektleri doldurup çekelim diye düşünmüşler sanırım.
--spoiler--
koskoca tanrı lan güçsüz göstercez diye bu kadar piç etmenize gerek yoktu. daha mıstik gösterilebilirdi yani. ayrıca dağ gibi poseidon iki dalga atmadan ne diye tuzla buz oldu. duygu seli yaşatcaz diye sittin yıllık tanrıyı harcadır.
ayrıca immortals filmine gönderme yapılmış sanırım titan dediğin böyle olur diye. hadesle zeusun gardaşık olum biz deyip savaş alanında çılgın attıkları sahnede de ağlıcaktım az kala.
--spoiler--
nasıl bir oyun ismiyse doğru yazmak için iki saat kasman lazım.
edit: ulan oyun zannettim ben bunu filmmiş.