bugün

Dünyadaki internet altyapısında ve kurumsal ağlarda kullanılan aktif cihazların (router(yönlendirici), switch(anahtar), firewall(güvenlik duvarı), IP telefon ,IDS& IPS v.b.) %80’inden fazlasını üreten tam adı cisco systems olan şirket.
Kısaca tanımı: cisco eşittir internet.

Ccna
Ccnp
Ccie diye 3 basamaklı uzmanlık sertifikasyonlari vardir.
işyerinde telefonunu kullandığım marka, bir türlü alışamadığım kendine has özellikleri olan telefon.
Dünyadaki internet altyapısında ve kurumsal ağlarda kullanılan aktif cihazların (router(yönlendirici), switch(anahtar), firewall(güvenlik duvarı), IP telefon ,IDS& IPS v. b.) %80’inden fazlası Cisco firması tarafından üretilmiştir. Bugün işletim sistemi ve Office programları deyince nasıl aklımıza Miscrosoft (Seveni de çok sevmeyeni de ) geliyorsa, ağ&network deyince dünyada akla Cisco gelir. Tabi son kullanıcı Cisco ismini pek bilmez. Bilse bilse Cisco’nun son kullanıcı için ürettiği cihazlara verdiği marka olan Linksys modem , AP gibi cihazlardaki ufacık Cisco logosodur.
Piyasa değeri 30,9 milyar dolardır.
Kurucuları Sandra Lerner ve Leonard Bosack olmasına karşın firma ismini kurulduğu yer olan San Francisco, Kaliforniya, ABD dan almaktadır.

Türk zihniyeti olsaydı soyisimler birleştirilip Lerack olurdu heralde yada özlerack. *
girmek icin gotumu yirtabilecegim sirket. network muhendisi icin cennet gibi bir yer, isin kaynagi. selalenin basi amk. basvurularimizi yaptik bekliyoruz.
saniyede 1594 Dolar kazanan şirket.
celal bayar üniversitesinin bünyesindeki öğrencilere %20-%30 indirimli kurs verip sertifika sahibi yapan şirket.

sırf ccna-ccnp sertifikaları almak için okulu uzatmama sebeb olucaklar. iş hayatında, 2 yıllık programcılık okuduktan sonra bir faydası olurmu olmazmı onuda pek bilemiyorum. ama kafaya koydum bu godumunun sertifikalarını alıcam.

ayrıca sertifika sahibi olan birileri mesaj atabilirmi bi kaç sorum olucak.
network alanında devrim yapmış ve neredeyse dünya üzerinde ki her noktada cihazlarının yaygın kullanıldığı firmadır. sertifikaları altın değerindedir.
bu alandan ilerlemek istiyorum abilerim ablalarım bu mühendislik öğrencisi arkadaşın elinden tutarsanız çok güzel olabilir.Sınavları ve kurslar hakkında bilgisi olan varsa bana ulaşırsa sevinirim.