bugün

(bkz: civangir l)
gecenin bir yarısı, son ses muzik acmıs arabaların, icip, dagitan insanların gezdigi yer. her an bela, her an sinir stres. (bkz: eglence yerlerine yakın semtler de yasamak)
cafeleriyle ve kedileriyle ünlü semt. hemen dibindeki istiklal caddesi'ne oranla nasıl bu denli sessiz, sakin kaldığına şaşırılası yer. smyrna'nın oradan kendinizi aşağı sallamak suretiyle denize yaklaşabilir, tophane'nin göbeğine inip, güzel bir nargile keyfi yapabilirsiniz. garip bir şekilde her yere yakın olan semttir.
"dostum biz burda yabancilari sevmeyiz" diye dolasan entel insanlarin oldugu semt. sahsen her ne kadar entellektuel birikimim onlar kadar olmasa da, ben de sevmiyorum yabancilari, sie taksim'den asagi inmeyin lan!
kendini içine çeken semt. bir kere bulaştımı başka bir yerde yaşanması mümkün olamıyor nedense.
yolda her türlü insana rastlayabileceğiniz,kendini bişey sanan-sanmayan bütün ünlülerle karşılaşabilceğiniz,özellikle gece 1'den sonra tehlikesi yüksek bir istanbul semti.

8 sene sonra gelen edit: bunu yazdığımda 15 yaşındaydım. geçtiğimiz bir sene boyunca cihangir'de çalıştım. aradan geçen 8 sene sonrasında entry içeriğim hala geçerliliğini koruyor. kendi kendime mutlu oldum.

9 sene sonra gelen büdüt: cihangir'e taşınarak en iyi hamlelerimden birini yaptım. aradan geçen 9 sene sonunda entry içeriğim hala geçerli. inanılmaz.
2 GÜNLÜĞÜNE iŞi KAYTARDIM HAZIR BOŞKEN BiRAZ ÇIKIP MAHALLEYE BAKINAYIM DEDiM NELER OLUYOR. HAFTA iÇi iŞ SAATLERiNDE SANIRSINIZ CiHANGiRDE RESMi TATiL SOKAKLAR CIVIL CIVIL CAFELER DOLU FiRUZAĞADA OTURACAK YER YOK. BENiM DIŞIMDA BÜTÜN MAHALLE SAKiNLERi AYLAK HERHALDE DEDiM. OLDUKÇA iÇLENDiM BU DURUMA.OYUNCUSU YÖNETMENi RESSAMI BiLMEM NESi SiSTEME BAŞKALDIRANLARIN MAHALLESi CiHANGiR.KiMSE DOKUZ ALTI CENDERESiNE GiRMiYOR ÇOK KISKANDIM.
turkiyeden cok ayri bi yer. icerisinde en orjinal tipleri barindiran semt. eger cihangirde bir yabanciysaniz hemen göze carparsiniz. cihangir kahvede otururken yaniniza biri gelip sende kimsin buralarda ilk defa goruyorum diyebilir. entel camianin klan halinde yasadigi, hergun yenileri pirtlayan cafeleriyle ünlü semttir. o kadar abartilmistir ki bu semt cihangiri gormeye gelen kisilerle aramda su diyalog gecmistir;
yer: cihangirin göbegi
eleman: abi cihangir neresi?
ben: burasi
eleman: bumu yani cihangir simdi?
ben: bu valla baska cihangir varsa ben bilmiyorum
eleman: hay minakoyim bende bisey sanmistim.
sinan çetinin parsellediği,sinangir de denilen semt.
elit kesimin mahalle kültürü ile yaşadığı, istiklal caddesine 3-4 dakika uzaklıkta olan semt.
kapıcılar kralı filminin çekildiği semt.
Kötü Kedi Şerafettin'in yaşadığı semt.
semtin adı kanuni sultan süleyman han'ın oğlu cihangir'den gelmektedir.
istanbul'un en güzel semti olmakla birlikte çok hoş bir erkek ismi.*
Bitlis ilinin Adilcevaz ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Adilcevaz)
kanuni sultan süleyman'ın genç yaşta vefat eden şehzadesi.
yokuşları, sokakları, evleri, kedileri, cafeleri ile ruhu olan ender yerlerden.
entellektüel çevre mevre durumları hikaye arkadaş bana. ben o yılankavi sokakların arasından boğazı seyretmeye aşığım, o da yeter bana.
http://www.youtube.com/watch?v=gUye5QmVmqY
avcılar da bir mahalle.
çocukluğumun geçtiği semt. kahvedan ve kahve 6 gibi güzel mekanlara sahip olan yerdir. çınaraltındaki salaş kahvesi bile güzeldir.
yalnız bugün gittim ve iki odadan oluşan minik evimizin artık bir kuaför olduğunu gördüm. çok üzüldüm. taksimden gelirken çınaraltına gelmeden solda kalan çiftlik apartmanın ilk katı kuaför olmuş. yastayız.
semte girildiği anda, bir yerde kahve mi dağıtılıyor da her yerlinin elinde kahve var? sorusunu sordurtan, kedileri bile entellektüel, kasapları bile otantik ünlü yuvası.
kedilerinin bol olmasıyla bilinir ayrıca da sinan çetin'in bir çok mülk satın alıp sinangir mahallesi yapma çabasında olduğu okumuş kesim muhiti.
dünyanın büyük bir kısmını elde eden ya da elde etmek için uğraşan ünlü kimse.
Kanuni Sultan Süleyman’ın, Tophane ile Fındıklı arasındaki kıyıdan 300 basamakla ulaşılan yüksekçe bir yere oğlu Cihangir’in anısına yaptırdığı ve semte adını veren camidir.
bugünlerde kedi sayısında önemli bir düşüş gözlemlenen semtim. sıcaklardandır diye umuyorum, başka şeyleri aklıma getirmek bile istemiyorum...

(bkz: cihangir de muhtar adayı olarak kedi göstermek)