1. 1.
  rai müziği yapan ve rai'ın kralı diyebiliriz.
  2 -1 ... denzkore
 2. 2.
  ben bu adamın birçok şarkısını dinledim. hatta ona atfedilen şarkıları da. gözümü kapattım da dinledim. adamı kral yapan nedir diye düşündüm. birçok kaydında altyapısı çok basit, org şarkılarının üstüne yanık sesiyle okumuş. döneminin pop-dans şarkılarından da esinlenmiş. nihayetinde fikrim şu oldu ki bu adamın müziği beş para etmez. evde 5-10 yaşlarında yeğenleriniz falan varsa açın belki dansederler. çalkantılı ve uçlarda bir yaşam sürmüş sıradışı bir insanmış. muhtemelen bu kişiliğiyle sivrilmiş bir müzisyen.
  1 ... dudullulu barok besteci
 3. 3.
  Asıl adı Hasni Chakroun dur gençliğinde cezayirde profesyonel futbol oynamış ancak geçirdiği sakatlık ve müzik kariyeri için futbolu bırakmıştır. ilk müzik deneyimlerini düğünlerde Naoui kardeşlerle birlikte çıkarak kazanmıştır yöresel düğünlerde söylediği şarkılar sayesinde yapımcıların dikkatini çeken Hasni 1987 yılında rai sanatçısı cheba zahouania ile birlikte cezayir şartlarında oldukça marjinal sayılabilecek el baraka adlı şarkıyı kaydetti şarkı 1 milyon kopya sattı ilerleyen yıllarda cezayirde artan sokağa çıkma yasakları ve müzik üzerindeki baskılardan dolayı diğer rai sanatçılarıyla birlikte washington, boston, marsilya, bordo, tokyo gibi şehirlerde konser turnelerine katıldı 1993 yılında 5 temmuz stadında( ve muhtemelen 5 temmuz günü) 150. 0000 kişilik büyük bir konser verdi bu onun son konseri oldu 29 eylül 1994 günü 26 yaşındayken evinin yakınlarında silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Hasni müzik olarak dönemin şartlarına uymuş, elektronik pop ağırlıklı bir müzik yapmıştır 100 den fazla kasedi vardır hatta aynı gün 2 ayrı kaset çıkardığı ile ilgili bir söylenti bile vardır ancak çıkardığı albümler müzik kalitesi olarak şahsi kanatimce vasatı dahi aşamaz çoğu şarkısı org üzerine tekdüze bir şekilde kaydedilmiştir bunun sebebi dönem şartlarının yanında Hasni nin müzikal olarak olgunlaşmamış olmasıdır ancak 5 temmuz stadındaki konseri(muhtemelen aynı zamanda 5 temmuz günü) oldukça güzeldir sanatçının yegane sorunu olan org mevzu bu konserde yoktur fakat bu konserin kaydının tamamına ulaşmak( en azından youtube şartlarında ve orta düzey ingilizce-arapça bilgisiyle )mümkün olmamıştır(ulaşabilen hayrına banada bi ulaştırsın)rai nin krallığı mevzuna gelince değildir olmamıştır da eğer cinayete kurban gitmeseydi belki olurdu o yetenek ve ses var ama bunu kimse bilemez .
  1 ... cheb hasni
 4. 4.
  Emel müftüoğlu'nun ruhun duymaz albümündeki kara kutu adlı şarkısının müziğinin sahibi wikipedi öyle diyor en azından.
  ... cheb hasni
 5. 5.
  Sid el kadi adlı bir şarkısı vardır kendisinin.

  https://video.uludagsozluk.com/v/cheb-hasni-89906/  Ah be abiciğim şu şarkılarını düzgün bir müzik üstüne okusaydın bugün arap dünyasında eline su dökebilen yoktu.
  ... cheb hasni
 6. 6.
  Org tabanlı müziğinin temel sebebi içinde bulunduğu yıllardaki cezayir müzik kültürüdür aynı yıllardaki khaled şarkılarına dahi elektronik tabanlıdır

  örnek olarak khaledin amerikada verdiği konserden bir kısım:
  https://video.uludagsozluk.com/v/cheb-hasni-98504/  Sonradan o keman, klarnet dolu bağlama falan içeren orkestraya ne ara geçti bende bilmiyorum ancak bu elektronik müzik manyaklığı cezayirde hala sürmektedir dünya genelindeki gençler gitarla şarkı söyleyip internete videosunu falan koyarken bu abiler hayvan gibi orglarla bunu gerçekleştirmekteler amacınız ne olm sizin daha dandik bir ensturman bulamadınızmı lan.
  4 -2 ... cheb hasni
 7. 7.
  bir (bkz: abdul halim hafız) değildir. oldukça başarılı ve dünyada bir çok sanatçıya ilham kaynağı olmuştur.
  4 -2 ... iskorpit
 8. 8.
  internette bulunabilecek en temiz konser kaydı şudur:

  https://video.uludagsozluk.com/v/cheb-hasni-101816/

  ... cheb hasni
 9. 9.
  özel mesajla bana küfürler eden şahsiyet. yok bilmem ne çocuğuymuşum falan filan.

  seneler önce kaybettiği bir kardeşi olduğunu düşündüğüm 10. nesil, sanırım kardeşini arıyor sözlükte.

  benden sana iş çıkmaz bilader. kütük daday . kastamonu

  bizim orada umuma açık sosyal eğlence tesisi(*) yok, başka kapıya.
  -1 ... naylon brando
 10. 10.
  Kimseye sebepsiz yere küfür etmeyen yazar, sen başlık altlarından benim, ali ece desen arkadaşın mı diye soracak olan anama küfür edersen bende sana ederim ayrıca 15 sene önce her hafta 9 tane maçın naklen yayınlandığını sanan yazarlarca eleştirilir.

  (bkz(#22306024)

  Ha birde sen önce bi sbs ye gir 15 sene önce 9 tane maçın yayınlandığını sanıyorsan.
  1 ... cheb hasni