bugün

boeing firmasi tarafindan üretilen yüksek kapasiteli askeri nakliye helikopteri.
CH-47 Chinook Boeing firması tarafından üretilen,çift motorlu ve diğer helikopter türlerinden farklı olarak ardardına çift rotorlu ağır yük helikopteridir.Arka taraftaki motor hem kalkmayı hem de ilerlemeyi sağlamaktadır.Saatteki maksimum hızı 315 km/s'tir.Ana görevleri askeri birlik, topçu ünitesi, ve mühimmat taşımaktır.16 ülke tarafından en çok da Birleşik Devletler Ordusu (US Army) ve Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) tarafından kullanılmaktadır.Yakın zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri'de bünyesine bu helikopterlerden katmayı planlamaktadır.Bu helikopter aynı anda 60 personel taşıyabilir.Ve bir F-16 savaş uçağını kaldırıp çekebilir. Bir Boeing üretimi olan Chinook çok amaçlı, 2 adet tandem rotora sahip bir helikopterdir. Temel üretim amacı ağır yük kaldırmak olan Chinook'lar asker intikali, arama kurtarma amaçlarıyla da kullanılmaktadır. 2 tandem motor helikoptere geniş bir hacim sağlama yararının yanında yük kaldırma konusunda da helikopterin kabiliyetlerini büyük oranda artırmaktadır. Geleneksel tek rotorlu helikopterler ancak bir adet yükü ana rotorun tam altından uzatılan kablolarla kaldırmaktadır. Bunun nedeni helikopterin ağırlık noktasının tam rotorun olduğu bölge olmasıdır. Bu tip helikopterlerde iki adet yükü ayrı noktalardan taşımak imkânsızdır, zira bu durumda helikopterin dengesi bozulur ve helikopter devrilebilir. Ama Chinook kendine has dizaynı ile iki adet yükü, her biri birer rotorun altında olmak üzere, taşıyabilir. Bu iki motor helikoptere ekstra bir kaldırma ve itme gücü sağlar. CH-47'ler saatte 315 km gibi bir hıza ulaşabilirler ki bu hız bir ağır yük helikopteri için çok iyi bir sürattir. Günümüzde Chinook kullanan 16 ülke bulunmaktadır. En büyük kullanıcıları ABD ve Birleşik Krallık silahlı kuvvetleridir.

Tsk Harekat ihtiyacını karşılamak amacı ile 14 adet CH-47 Chinook ağır nakliye helikopterinin kara Kuvvetleri Komutanlığına alınması planlanmakta (4 adedi özel kuvvetler komutanlığına tahsisli).

Kullanıcılar
Arjantin - 3 CH-47C
Avustralya - 6 CH-47D
Kanada - 6 CH-47D ve 15 CH-47F
Tayvan - 9 CH-47SD
Mısır - 19 CH-47C/D
Yunanistan - 15 CH-47DG/SD
iran - 45 CH-47C
italya - 26 CH-47C
Japonya - 40 of these CH-47J
Güney Kore - 24 CH-47Ds
Libya - 20 CH-47C
Fas - 9 CH-47C
Hollanda - 11 CH-47D/F
Singapur - 17 CH-47D/SD
Vietnam - 34
ispanya - 13 CH-47C ve 17 CH-47D
Tayland - 6
Birleşik Krallık - 33
ABD - 413
Türkiye - 14

edit: http://www.wikipedia.org adresinden alıntıdır.
tepeden çift pervaneli ve savaş uçağı, tank gibi ağır silahları taşıyabilen amerikan malı ve çok yakın zamanda 6 adette türkiye de bulunacak olan helikopter. bariz öküzdür bu helikopter. yanında escort olmadan uçmasına imkan yok. camış gibidir, manevrası kısıtlı gel beni vur helikopteridir.
batının en büyük ehlikopteri rte nin makam helikopteri olacak.
Dunyanın en çok yük taşıma kapasiteli helikopteri olmakla beraber, 350 kilometre hızla dunyanin en hızlı helikopteridir.
üstün yük kapasitesi sayesinde birçok ülkenin tercihi olan olan helikopter.
görsel
türkiye için üretilen modelin resimi paylasilmistir abd ordusunda kilere nazaran daha yakışıklı duruyor kamuflaji.
tsk envanterine katılmış çift pervaneli helikopter. iyi bir yük taşıma kapasitesi vardır.
işin benim kafamı karıştıran tarafı, yılı tam olarak hatırlamasam da, 1999-2000 yıllarında gölcük'te bir adet gördüğümü çok iyi hatırladığım hava uçağıdır. deprem ile ilgili mi geldi, yoksa başka bir amacı mı vardı bilemiyorum. bilgisi olan yazarlar yeşillendirsin.
edit: mixedmartialarts yeşillendirdi, depremde gelen bir yunan helikopteri olma olasılığı varmış.
Dün itibariyle TSK'ya teslim edilecek 11 tane chinook helikopterinin ilki tamamlandı ve uçuşunu yaptı. Uçuş bir mühendis tarafından görüntüye alındı ve gayet başarılı bir uçuş gerçekleştirdi. ilk chinook nisan ayında özel kuvvetlere teslim edilecek. Hayırlı olsun ülkeme.
11 tanesinin güzel ülkemin silahlı kuvvetlerine teslim edildiği nakliye ve destek helikopteri. 6 tanesi kara kuvvetlerine 4 tanesi özel kuvvetler komutanlığına 1 tanesi ise vip kullanım için milli savunma bakanlığına gidecekmiş. yakında sn. cumhurbaşkanımızı içerisinde açılıştan açılışa koşarken görebiliriz.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.