bugün

Yiğit özşenerin başrolünü oynadığı gain de yayınlanan yeni dizi. Henüz ilk iki bölüm gösterimde. Bir psikologun akıl hastanesine yatış yapmasından sonraki sürecini gözlemlerini anlatıyor. Güzel. Cezailer adı da cezai ehliyeti olmayan hastaların bölümünde çekildiği için isim olarak seçilmiş. Yiğit özşener var edhodaki enişte var lm deki aaaarrda var çukurdaki aliço var benim tanıdığım...
gain yapımı Türk dizisi. Rosenhan deneyi temelinde başlayan dizinin senaryosu çok zekice.

--spoiler--

Favorim Cem Zeynel kılıç'ın canlandırdığı "Ali" karakteri. Yürüyen ölü sendromundan muzdarip, çok sevimli bir deli. Fakat gerçek hayatta bu sendrom çok üzücü. Hasta öldüğünü ve çürüdüğünü zannediyor. Dizide süper komik bir hale getirilmiş. Şu diyalog muazzam:

mert: mert ben.

ali: ali ben de.

mert: memnun oldum.

ali: ben de. hoş geldin. allah rahmet eylesin, nasılsın?

mert: (şaşkın bir yüz ifadesiyle) hoş bulduk. iyi, iyiyim, işte ilk gün.

ali: ilk gün zor ama alışırsın.

mert: sen neden buradasın?

ali: 1995 yılında, hani kadırga yolunda bir kaza olmuştu trafik kazası. 95 yılı ya hatırladın mı? ya hani bir tır arabaya çarptı da hani arabada bulunan 4 kişiden kurtulan olmadı.

mert: hee, hatırlıyor gibiyim.

ali: hatırladın mı? işte o kazada vefat ettim ben.

---------------

Allah'ın rahmet eylediği Ali bir kenara, dizideki doktorlar ve hastayla flörtleşen hemşire simge de acayip. Şimdilik 3. Bölümdeyim ama doktorlar da deli çıkarsa sağlam söverim. Klişe olmaz inşallah. Harika bir fikri nereye bağlayacaklarını merak ediyorum.

Bu arada doktor Menderes harbi manyak. Herif resmen meslektaşına gaslighting yapıyor.

--spoiler--
Yalı Çapkını gibi kadınları aşağılayan, camdaki kız gibi milletin ahlak anlayışına balta vuran rezil TV dizileri beleş olduğu için bu kadar çok izleniyor sanırım. Cezailer ve Terapist adlı diziler ise az bir kitle tarafından biliniyor.

Bu ülkede kalite için para ödemek lazım. Değer mi? Kesinlikle.
Methini duyduğum ama gain üyeliğim olmadığı için izlemediğim dizi.

Yiğit özşener, Esra Bezen Bilgin, Rıza Kocaoğlu, Cem Zeynel Kılıç, Ushan Çakır gibi çok iyi oyuncular varmış. Eğer malum ortamlara düşerse izlerim.