bugün

1 liralık minübüs ücreti için 1 lira uzattığında, şoförün sorduğu , kaç kişi abi sorusu.
(bkz: piçe babasını sormak)
Yağmurlu bir havada dinlediğinizde aklınıza istemediğiniz şeyleri getiren MaNGa şarkısı.. Sustu bu gece karardı yine ay, kaldı geriye cevapsız sorular..
aramaz sizi sormaz da unutturmak ister kendini belli ki. sizde bir şey soramazsınız daha fazla gitmemesi için, ama aklınızdadır hep o karanlıklar. gün gelir çıkar gider ya başka biri var der yada sevmiyorum seni... yaptıklarına vermediğiniz tepki yanısıra hakkınız olan cevaplar için sorularınızı bile soramadınız aslında. o da giderken bu yüzden gidiyorum bile demedi. son kez öptü. gitti. gidiyorum bile demedi. öpüşünden anladınız kokunuzu içine çekmeyişinden gözünden dökülen yaştan, konuşmamasından.. yine tepkisiz kaldınız. yoktu ki zaten dediniz ama vardı yok olsa da vardı içinizdeydi ruhunuzun bir yerinde siz farketmeden üzüntüleriniz sevginizi sarıp sarmalamış yarı varlığını da yok etmişti. ama artık yoktu. geri gelmeyecekti ve gelmedi.. hiç konuşmazdınız o da konuşmazdı. belki birlikte uyumaktı size en çok mutluluk getiren, biriniz uyuduğunda diğerini izlemek.. en çok tedirgin edense sabah kaybolur gibi gitmekti ama artık gitmelerini bile özleyeceksiniz çünkü gitmesi için bile artık hiç gelmeyecek. o yok, sorularınız ve sadece siz varsınız arkadaş bile olamamışken bir anda en başa dönüp iki yabancı olduğunuzu anlar geçici huzurunuzu temin etmeye çalışırsınız. üstüne bu şarkıyı dinler iyice kendinizi kötü hisseder yaptıklarınıza şaşarsınız. ehh nede olsa diğerleri gibi ayrılıktan sonra anlamlar yükleyip dinledikçe can yakan bi parça...

hayatta hiçbir zaman kahramanların olmadığını, belki ona istediklerini verebileceğinizi ama kahramanlara inanmaması gerektiğini bir türlü anlatamazsınız...
Leyleklerde hamilelik ne kadar sürer? *
coldplay,travis,keane akımının türkiye temsilcisi ''nem'' adlı grubun ikinci albümü ''kristalize'' den bir şarkı.sözlerinden bir bölümü şöyledir;
zor sorular sordun
zor cevaplar istedin
sırlar çözmek istedin
benim tek istediğim sendin.
manga'nın fazlasıyla can yakan parçası. hikayenin yaşanmış olmaması en büyük temennidir. şarkı bu kadar can yakıyorsa, aşk ne yapmıştır?
*neden bozulan otobüsün yolcuları bizim otobüsümüze aktarıldığında onlara mülteciymişler gibi bakarız?
*neden her gördüğümüz dünya haritasından hemen türkye'yi bulmaya çalışırız?
*neden insanlar birbirlerine sarılınca sağa-sola sallanırlar?
*neden öğrenciler ilköğretimin beşinci sınıfına kadar öğretene "öğretmenim" diye seslenirken, altıncı sınıfta bir anda "hocam" diye seslenmeye başlarlar?
*neden sınavda "4 yanlış 1 doğruyu götürür" şeklinde bir uygulama yapılır da "4 doğru bil 1 doğru da bizden" şeklinde bir kampanya yapılmaz?
*neden insanlar kapalı bir alandan yağmur yağan bir yere çıkınca kafalarını eğerler? yağmura duyulan saygıdan mıdır, yoksa ondan tırstığımızdan mı?
*tv'ye çıkan insanlar neden kendilerini tüm türkiye'nin izlediğini sanarlar?
*neden "gözlerinden öperim" denir? insan vücudunda öpülecek daha uygunsuz bir yer var mıdır? kimse kimseyi gözünden öpmüş müdür?
*neden tüm türk filimlerinde sevişme sahnesi başlayacakken duvardaki tabloya zoom girilir?
neden bazı kızlar şirin bir hayvan gördüklerinde "inanmıyoruuuum!" derler? inanılamayacak olan nedir?
*cumartesi ve pazartesinin neden kendi isimleri yoktur?
maNga'nın şehr-i hüzün albümünden can yakan bir şarkı.

sözleri de şöyledir.:

Birden Ay ışığını kesti
Bir de Sen çok değiştin
Yaşananlar hiç yaşanmamış gibi
Söylenenler hiç söylenmemiş gibi
Birde Sen karşıma geçtin
Başka biri var, biri var dedin
inanamadım gittiğine,inanamadım gittiğine..

Ne sen baktın ardına ne ben
Hep ayrı yollarda yürüdük

Sustu bu gece, karardı yine ay
Kaldı geriye cevapsız sorular
Uyandığında onu ilk kim görecek
Bıraktığım düşü kim büyütecek?

Her sabah kaybolup giden
Bir rüya gibi oldun artık geceleri beni bekleyen;
Gündüzlerimi zehir eden..

-deplasmana gidecek miyiz?
(bu da sorulur mu illaki hemşerim)
Sen osurmadan sıçabiliyor musun? aklıma gelen en orjinali bu *
yoğurt yoğurt ile mayalanır. peki ilk yoğurt nasıl yapıldı?
Manganın şehr-i hüzün albümünde bulunan dinledikce dinlenesi,
bazen insanın canını yakan, derin düşüncelere daldıran,
defalarca dinlenebilen şarkı..
cevap ver de göreyim;

(bkz: sen küçükken kaç yaşındaydın)
--spoiler--

--spoiler--

sözleriyle dinlesi, Manga'nın şehr-i hüzün albümlerinde yer alan güzel şarkılarından sadece biri... sözle müzik bu kadar mı güzel harmanlanır, ferman bu kadar mı güzel şarkı söyler dedirtir insana...
+annen nerde kızım?
-yan komşuya gitti.
+nasıl gitti?
-.........?yürüyerek koşarak atlayarak zıplayarak nasıl bi soru bu baba?
+tamam tamam sana da birşey söylenmiyor.
Manga nın gitarla çalınabilecek en güzel şarkısı. tabi iyi söylemekte cabası, ne sen baktın ardına ne ben hep ayrı yollarda yürüdük derken içiniz gider..
çok kilit ve cevaplanması zor sorular soran manga şarkısı.

Uyandığında onu ilk kim görecek?

ve teoman gibi sormuşlar aslında;

Kim olacak bundan sonra
Uyandığımda soğuk yatağımda
Kim dinleyecek kalbimi
Bakacak hep yüzüme
Güzelmişim gibi sanki
Kim tutacak son anda
Bedenimi havada
Düşen uçurumlarda...
akustiği duymak için kulak gerektiren şarkıdır. insanın dinledikce dinleyesini getirir, çok koyar...

http://www.facebook.com/s...o/video.php?v=66861484228
Tommiks in atının adının Napolyon olmasına Fransızlar hiç tepki göstermediler mi acaba?
Yani düşünüyorum da atın adı Kanuni Sultan Süleyman olsaydı kıyameti kopartırdık değil mi?
(bkz: sana ne)
durduk yerde kafayı kurcalar...
şehr-i hüzün albumlerinin olmus parcalarindan biri.uzun sure dinlenmesi kisiyi depresyona sokuyor ama olsun o depresyondan cikmamaya raziyim ben. *
...ne sen baktın ardına ne ben,
hep ayrı yollarda yürüdük... sözleriyle etkili sarsma yeteneğindeki manga parçasıdır.
aşırı güzel maNga parçası.