1. 1.
  1840 yılında çıkarılan ilk yarı resmi türk gazetesidir.
  3 ... haziran
 2. 2.
  ingiliz william churchill tarafından 1840'de kurulup agah efendi'nin tercüman-ı ahval'i çıktıktan sonra tahtı iyice sarsılarak 1864'te kapatılan, daha çok siyaset ve ekonomi haberleri veren ilk özel* türkçe gazete. yayınlandığı zamanda pek de popüler olmamıştır, hatta ilk üç sayıyı ücretsiz dağıtmıştır.
  2 ... yasak merve
 3. 3.
  gazetenin öyküsü şöyledir;

  morning herald gazetesinin istanbul muhabirliğini yapmakta olan william churchill adlı bir tüccar 1836 yılında bir gün kadıköy'de avlanırken bir çocuğu yaralamış. bunun üzerine kendisini yakalayıp üsküdar muhafızlığına götürmüşler; churchill tutuklanmış. ama o çağlarda kapitülasyonlarla yabancılarla geniş hak ve dokunulmazlıklar tanındığı için ingiliz elçiliği işe el koymuş; churchill'i hemen koyuvermişler. iş bununla da bitmemiş, zamanın dışişleri bakanı akif paşa azledilmiş. churchill'e de şunlar verilmiş: pırlantalı bir nişan, on bin kantarlık zeytinyağı ihracı için bir ferman, bir de gazete çıkarma izni. o sırada eski dışişleri bakanı akif paşa içişlerine getirildiği için churchill gazete imtiyazını kullanmaya cesaret edememiş, ama birkaç yıl sonra akif paşa bu görevden ayrılır ayrılmaz churchill derhal gazetesini çıkartmaya karar vermiş. hamidiye türbesi karşısında, şimdi dördüncü vakıf hanın bulunduğu yerde, bir basımevi kurarak 3 temmuz 1840'ta gazetesini yayınlamaya başlamış. *
  6 ... joan baez
 4. 4.
  william churchill e osmanli devleti tarafindan bu gazeteyi yayinladigi gerekcesiyle 2500 kurus tutarinda aylik baglamistir.
  2 ... demi moore yes ofcourse
 5. 5.
  Cikarilis hikayesi cok trajikomik olan ilk yari resmi turkce gazetedir. Sus payi olarak, ingiliz yandasligi yapan bir gazete. Ataturk un istanbul basinina kusmesine sebep olmustur icerdigi yazilarla.
  7 ... eidothea