kürt diye bir ırk yok demek cahilliktir diyor.

https://twitter.com/Bitli...tatus/1098595234429222912
"kürtler türklerden daha eski bir ırktır" dememiş.

batlamyus'un atlasında torosların olduğu yerde "corduene" yazıyordu demiş.

bir yerde corduene yazmış olması oranın kürtlerle bir alakası olması anlamına gelmez. kaldı ki corduene--->kürt bağlantısını da belli ki götünden uydurmuş celal şengör.

zira anadolu coğrafyası için en önemli, en geçerli kaynak, bizans imparatoru'nun kızı olan anna komnena tarafından yazılmış alexiad adlı eserdir.

bu eser, o dönem anadolu tarihi açısından en muteber eserlerden biridir.
alexiad'ın konu aldığı tarih 11. ve 12. yüzyıllardır.
yani günümüzden sadece 9 yüzyıl öncesi.

bu 900-1000 yıllık tarih, 5000 yıllık tarihe sahip olduğunu iddia edenler için çok kısa ve yeni bir süre olmalıdır değil mi?

lakin, eserde kendilerini anadolu'nun gerçek sahibi olduklarını zanneden kürtlerden, kürt halkından hiç bahsetmez.

bakınız bu çok önemli bir husus.
zira alexiad'da bizanslılardan, araplardan, türklerden, farslardan, gürcülerden, ermenilerden bahsedilir.

hatta peçenekler, uzlar ve kumanlardan bahsedilir.
galatlı keltlerden dahi bahsedilir...

ama kürtlerden bahsedilmez...

(not: kitapta ermeniler kelimesi de geçmez, ermenilerden albanlar diye bahsedilir)

neden kürtlerden bahsedilmemiş???

çünkü kürtler henüz anadolu'da ve yakın coğrafyada ortaya çıkmamış, zağros dağlarındaki mağaralardan dışarı adım atmamışlardı da ondan.

hadi biz türkler faşist(!) tarih yazıyoruz, peki ya bizanslılar?

bizans prensesi de mi faşist bir kürt düşmanı? o yüzden mi ortaçağ'ın anadolu tarihi açısından en kapsamlı ve en aydınlatıcı eserinde yer vermemiş kürtlere?

peki...
bizans prensesi de faşist bir kürt düşmanı diyelim...

biraz daha yakın tarihlere gelelim o halde...
bizans'tan sonra anadolu'nun siyasal hakimi anadolu selçuklu devleti'ydi...
ne hikmetse anadolu selçuklu devletine ait kayıtlarda da kürtler'den hiç bahsedilmez...

hadi anadolu selçuklularını da geçtim.
1243 kösedağ savaşı ile anadolu'yu istila eden moğollar da illa ki kürtlerle temas etmiş olmalıdır değil mi?
ama ne moğol kaynaklarında, ne de orta asya nasturi kiliselerinin kaynaklarında
anadolu'nun kadim(!) halkı olan, uygarlığın dinamosu(!) olan kürtlerden bahsedilmez...

hadi moğolları da geçiyorum...
anadolu selçuklularının dağıldığı, anadolu'daki moğol hakimiyetinin zayıfladığı 13. yüzyıl sonları, 14. yüzyıl başlarına gidelim.

bu dönemde anadolu adeta sahipsiz bir vatandı ve de anadolu'da "beylikler dönemi" başlamıştı.
osmanlılar, germiyanlar, karamanoğlulları, aydınoğulları, candaroğulları, ramazanoğulları, dulkadiroğulları...

bunlar gibi tam 30 tane beylik kuruldu anadolu'da...

ve bakın ne kadar ilginçtir ki, anadolu'nun sahipsiz bir vatan olduğu, tam bir otorite boşluğu olan o dönemde anadolu'da kurulan bu beylikler içinde tek bir kürt beyliği yoktu...
kurulan bu beyliklerin tamamının oğuz-türkmen taifesine ait beylik ve emirlikler olduğu hem yazılı kayıtlarla, hem de bıraktıkları eserlerle sabittir...

peki, ortadoğu'nun bu kadim(!) halkı, bunca küçük beyliğin içine nasıl olur da bir tanecik bile "kürt beyliği" sokamaz?

anadolu'nun bu gerçek sahipleri(!) bu dönemde nerededir?
yoksa bir beylik dahi kuramayacak kadar sayıları az mıdır?
yoksa onlar o dönemde anadolu'da hiç yok mudur???

celal şengör bu sözleri, bu deli saçmasını ne zaman, nerede, hangi sene söylemiş bilmiyorum.
ama sanırım kürt açılımı yıllarına ait bir video bu.
celal şengör de popülizmi sever.
o günün siyasi iklimine uygun omurgasızca ve cahilce bir safsata atmış ortaya.
ama gerçekler acıdır tabi.
veririz onun da ağzının payını evelallah...

dönem dönem kürtlere dair bu tip saçma iddiaları ortaya atanlar, iddialarını bir kez olsun somut kanıtlarla desteklerlerse cidden çok memnun olacağım.

celal şengör değil, feriştahı gelse alnını karışlarım. ben bu konulara ömrümü verdim, celal şengör kim amk?
celal hoca mesleği hariç her konuyla ilgileniyor . depremle ilgili
araştırma , erken uyarı sistemleri konusunda çalışmalar yapın
hocam . ilber ortaylı , jeoloji hakkında konuşuyor mu ??
millet yoktur, ümmet vardır.

bir zümre bir kişi kötü diye kötülenemez.

kimse ırkından, derisinin renginden dolayı küçük görülemez.

islam insan olmayi ogretir kisaca
Her Prof'ün dediğini ciddiye alıp propaganda yapan tipler var bu ülkede.Propagandacılarda bunu iyi kullanmış.
Paylaşılan Videoya göre zaten Türkiyenin her ili Kürt adamlar Maraş'a bile geçen öyle yazmışlar.
Zihniyet belli.Çok fazla yazmaya değmez.

Ayrıca Kürtler Türklerden daha eski bir ırk diye bir açıklama göremedim videoda.
Celal şengör'ün bayağı sallamasyon yaptığı açıklama..

Corduene, sadece ses benzerliğinden kaynaklanıyor, kürt kelimesiyle alakası yoktur.

Kürtlerin adı divanü lügatit türk sözlüğünde geçer. O sözlükte bir harita vardır. Irak taraflarında geçer kürtlerin adı. Ama anadoluda geçmez.

Zaten kürtlerin anadoluda olduğuna dair tek bir kaynak yoktur. Bizans kaynaklarında bile geçmez adları.. Yani türklerden önce anadoluda olmaları, söz konusu değildir. Kürtçülerin bu palavralarına inanmayınız.

Kürtlerin anadoluya ilk girişi, 1514 yılında çaldıran savaşından sonra olmuştur. Yavuz getirdi onları anadoluya..

Ayrıca pers kaynaklarında kürt ismi, eşkıya ve hırsız olarak geçer.. Bakk sen şu perslere, ne foşiikk bir kavimmiş bunlar yahu.. Foşix pörsleeer..

Celal hocam, biraz kürtlerin gönlüne dokunayım demek istemiş galiba.. Görtler de hemen sevinmiştir tabii.. Yokluk içinde derya bulduk demişlerdir.. Yazık vallaxi..
Eee amk istanbul'un yerli halkı da kürttü zaten.

Kürtler yavuzun bize attığı kazıktır.

Sonra Osmanlı yı neden sevmiyorsun sever miyim Türk korkusuna kürt getirmiş Bi hanedandır Osmanlı.
En ufak bir tarihi kaynağı kaynak gösterip alanı olmadığı halde yorumda bulunarak açıklama yapma hastalığı..

Azalarak bitin kardeşim artık.
Dışkı yemenin kafa yaptığınıda bu vesile ile anlamış olduk.

Bundan sonra kimse dışkı yemek gibi yanlış yollara tevessül etmesin..
celal hocam napıyorsunuz acaba?
Celal şengör'ü sosyal bilimde ciddiye almak cahilliktir.
Şımarık şişko zengin piçi tarzıyla herbokolog numarası feci şekilde baymıştır.
Bu arkadaşı başımıza murat'la fatih musallat etti.
Kankacılığın sonu budur.
Düne kadar islama ve osmanlıya hakaret ederken en sevdiğiniz profesörünüzdü celal hocanız. Şimdi bakıyorum da herkes soğuyuvermiş. Her zaman söylemişimdir celal şengör son derece taraflı, objektiflikten uzak ve alanı olmayan konularda o alanın uzmanlarından bile daha fazla atıp tutan bi adamdır. ilber hoca yan koltuğunda otururken tarih konusunda ders verecek kadar kendini bilmezdir.
Kendisini geçen ay osmanlı ile ilgili bir belgeselde konuşurken görmüştüm. Kendi mesleği dışında her şeyi biliyor Maşşallah. Neyse hakkında hayırlısı.