bugün

kalkıp nerelere takılıyor bu şahan bey. böyle dava mı olur arkadaş?

şimdi orda puanlama ile ilgili bir sistem var değil mi? he işte orada 1 puanda var değil mi? ister 1000 kişi girer 1 puan verir ister 1 kişi. ne demektir arkadaş bu, sen benim filmime 1 puan veremezsin, örgütsünüz siz. bunlar bizim sinemayı çökertmek için kurulmuş örgüt dava açacağım hepinize. çocuklaşma ancak bu kadar olurdu. çocukla ancak bu şekilde çocuk olunurdu.

filmle ilgili yorum yapmaya gerek yok zaten. bu ülkede sinema neden gelişmiyorun cevabını çok net veren kısım o zaten. izlenecek filmler salon bulamazken, gösterilen salonlarda ise bir avuç insanın izlediği filmler ve hiçbir değer atfetmeyen bir filmi izleyen 2.000.000 kişi. tercihlerine saygı duymakla beraber bu ülkede sinema falan olmaz, gelişmez.

dipnot: ayrıca sinema karşıtı diye örgütlü suçtan dava açılan bu uşaklar gibi o filmi izleyen kişilere de dava açılsın. madem özgür iradeye ket vuruyoruz bunu da birileri yapsın artık. sonuçta sana göre sinemaya onlar zarar veriyorken benim içinde bunlar veriyor.
benim de dahil olduğum bir çok insan tarafından "ben de ne kadar boktan olduğu trailerından bile yeterince anlaşıldığı için adı geçen filmimsiyi izlemeden 1 puan vermiştim, zahmet olmazsa açacağınız davaya talibim anam. bir alo deyin tüm iletişim bilgilerimi de bizzat ben göndereceğim." şeklinde reaksiyon alacak trolllük örneği.
--spoiler--

18 Ocak’ta vizyona giren ve henüz ilk iki haftasında 2 milyonu aşkın izleyiciyle buluşan Şahan Gökbakar'ın yeni filmi Celal ile Ceren hakkında, IMDb tarafindan dünyanın en kötu filmi seçildiği ile ilgili dedikodu haberler basında yer almıstır.

işin aslı şudur ki , Internet Movie Database (internet Film Veri Tabanı), kısaca IMDb, yeryüzündeki tüm ülkelerin ve tüm dönemlerin sinema ve televizyon filmleri hakkında bilgiler barındıran Halka açık bir veritabanıdır. Üye dahi olmaya gerek kalmadan, IMDb sitesini bilgi amaçlı kullanan insanlar, aynı zamanda IMDb veritabanında yer alan filmler ile ilgili anket mantğında beğeni oyları da kullanabilirler. Dolayısı ile IMDb kurulus olarak , dünyanın en iyi filmleri ya da dünyanın en kötü filmleri tarzında herhangi bir seçim, sıralama, belirleme ya da açıklama yapmaz. Bu tip haberler tamamı ile asılsızdır.

Malesef, kötü niyetli kisiler tarafından, aslında kamuoyunun gerçek düşüncesini yansıtılmış gibi gösterilip, herhangi bir filimin IMDb puanı olumlu veya olumsuz yönde kolaylıkla manipule edilebilmekte ve saptırılabilmektedir. Özetle herhangi bir film bir numarayada çıkartılabilir, ya da sonuncu sıraya da düşürülebilir. Celal ile Ceren filmine yapılan bu tip bir saldırı yarın herhangi bir filme de yapılabilir.

IMDb sitesinde kullanılan yapılan oylamaların ilk günlerinde gelen oylar 10 üzerinden 7 beğeni puanı alan Celal ile Ceren, ilerleyen günlerde, kendilerini sözluk yazarı olarak nitelendiren, çesitli mesaj-panosu sitelerine üye olan, kimlikleri dahi belli olmayan kişiler tarafindan organize edilen planlı ve örgütlü bir saldırıya maruz kalmıstır. Bu kişiler, sahte email hesapları da oluşturarak, filmin IMDb beğeni skorunu aşağıya çekmek amaçlı oy kullanmaya başlamışlardır. Hedefleri Celal ile Ceren filmini , IMDb veritabanında tüm zamanların en kötü oy almış son 100 film listesinde 1 numaraya oturtmak olan kötü niyetli kisiler, filmin puanını 7 beğeni puanından 1.6 beğeni puanına çekene kadar oy kullanmışlardır. Hatta hızlarını alamayan bu kötü niyetli grup, Celal ile Ceren filmini listede en aşağıya çekebilmek için, o listedeki diğer filmlere de 10 puan oy vermek suretiyle, diğer filmlerin beğeni puanlarını yukarı cekip, ayrı bir manipulasyona da neden olmuşlardır.

Planlı ve örgütlü sekilde kamuoyu fikrini yanıltmaya teşebbüs eden ve ticari itibarımızı zedelemeye çalışan, henüz kimlikleri belirsiz kişiler ve bu tip saldırı planlarına ev sahipliği yapan Internet siteleri imtiyaz sahipleri ve yöneticileri hakkında gerekli yasal islemler başlatılmıştır. Bu tip örgütlü hareketler, Internet üzerinde yapılmış olsa dahi, organize suç niteleği taşıdıkları bir gerçektir.

Trajikomiktir ki, ana hedefleri Celal ile Ceren filmini son 100 film (bottom 100) listesinde 1 numara yapmak olan kötü niyetli kişilerin bu planı bozulmuştur. IMDb, kullanılan oyların sahte ve örgütlü bir yapıda olduğunu tespit ettiği için, ilk tedbir olarak Celal ile Ceren filmini söz konusu Bottom 100 listesinden çıkartmıştır .Yine her zamanki gibi kötü niyetli kişiler emellerine ulaşamamıs, anlamsız ugraşları boşa çıkmış ve yine kaybeden olmuşlardır.

Henüz kimlikleri belirsiz bu Internet korsanlarını ve ev sahipliği yapan Internet sitelerini kamuoyu önunde kınıyoruz. Konuyu yeteri kadar araştırmadan eksik haber yapan Haber sitelerini de sorumlu olmaya davet ediyoruz. Planlı ve kötü niyetli şekilde organize edilen bu durumu , Celal ile Ceren sinema filminin ve diğer tüm Türk filmlerinin yapımında, dağıtımında ve gösteriminde emeği geçen TÜM SiNEMA SEKTÖRÜ ÇALIŞANLARINA yapılmış bir SALDIRI ve ÇALIŞANLARIN EMEKLERiNE SAYGISIZLIK olarak değerlendiryoruz. Kendi yaşadıkları ülkeye ihanet ederek, bir TÜRK filminin IMDb gibi uluslararası bir veritabanında beğeni notunu KÖTÜ NiYETLi ve PLANLI şekilde aşağıya çekmeye çalışanların, aslında TÜRK SiNEMA SEKTORÜ'NÜN düşmanları olduğunu düşünüyoruz.

Bu tip kötü niyetli ve anlamsız oluşumlara, her nerde ve ne zaman yaşanırsa yaşansın, sağduyulu halkımız gereken cevabı vermiştir. Nitekim Celal ile Ceren henüz ilk iki haftasinda 2 milyonu aşkın sinemaseverle buluşup, halkimizdan hak ettiği beğeni puanını almıştır.

ÇAMAŞIRHANE FiLM YAPIM

--spoiler--
komik olan olaydır. şöyle ki dünyanın en kötü filmi midir bilemem ancak benim izlediğim en köti filmler listesinde sen kimsin i tahttan indirip birinci sıraya yerleşmiştir. şahsi görüşüm doğrultusunda imdb'ye girip 10 üzerinden 1 verdim.*
sadece şahan zihniyetinde birinin yapacağı olaydır.

şahsen girip 1 puan daha verdiğim ve dava açılacaklar listesine ulaştığım olaydır.
inci sözlük yazarı değilim ama , inci sözlük'e girip baktığınızda adamların ne kadar salladığını anlayabileceğiniz olay.

şahsen koparmıştır. görsel
milletin köpürdüğü, ama bir açıdan bakıldığında şahan'a da hak verilmesi gereken durum.

eğer birileri sizin filminizi izlemeden, sırf isminizden dolayı, modaya uymak için topluca esere saldırıyorsa orada bir sorun vardır. izleyip de beğenmeyenlere lafım yok, ama izlemeden sırf modaya uymak için filme saldırmak hiç etik değil. birilerinin gazına gelip topluca bu hareketi yapmanın elbette bir cezası olmalı. özgürlük başkasının haklarına tecavüz ettiğinde biter. entrylere bakınız, "izlemedim 1 puan verdim"ler havada uçuşuyor. bu doğru bir davranış mıdır?

bana soracak olursanız, izlemedim. ondan dolayı film iyi midir, kötü müdür bilemem. onun hakkında yorum yapamam. belki ben de beğenmem. ama buna izledikten sonra karar vermek gerekir değil mi? insanların emeklerine topluluk psikolojisiyle saldırmak hiç hoş değil.

olaya biraz da mantık ve sağduyuyla bakın.

edit: anlamanızı beklemiyordum zaten.
akıllara yemekteyiz programındaki tepkiyi getirir.

http://inciswf.com/1288476058.swf
https://twitter.com/patie...97527931222249473/photo/1

burada konu özetleniyor. inci tayfası başarmış ama şimdi elemanları kurtarma derdinde..

evet bir inci sözlük klasiği idi.
Bu davadan ötürü Şahan'a insan hakları mahkemesi üzerinden dava açan adam milyonluk tazminat alır benden söylemesi. He sen neden açmıyorsun o zaman derseniz zaten şu an lamborghini'min içinden yazıyorum.
artık ne kadar koyduysa şahana acısı hala çıkmamış.* bide twitterdan sallıyordu umurumda değil falan diye.
filmden daha komik hadise.
sen fart comedy* çek, bunu ciddi bir sinema filmiymiş gibi sun, yanılıp yakılıp filme girenlerin hiçbiri sonunu getiremesin... sonra kalk "dava etçem!"

(bkz: battlestar galactica)
10 puan versek madalya mı takacaklardı sanki.
o filme her 1 puan veren insan incici değil sonuçta o filmi gerçekten beğenmediğini düşündüğü için verenler ne yapıcak çok merak ediyorum.
--spoiler--
kimlikleri belirsiz kişilere gerekli yasal islemler başlatılmıştır.
--spoiler--

bu söylem kadar saçmadır.
Bu sabah 7:00da evlere baskın yaptıracak olan davadır. Beni erken aldılar. Aralarında konuşurken duydum. 1 veren polisler de varmış. Onlar için ıçişleri mufettis göndermiş.
Şu an nezaretteyim, casai hesap makineli kol saatimden yaziyorum.
film hakkında oylama yapmayan bir kişiyi zorla 1 puan vermeye teşvik eden haber. çünkü türk adaleti de büyüktür burda yapılan adalet de büyüktür.
benim dayım mafya demek gibi birşeydir. şahan gökbakar kendisine gerçekten bir baroya kayıtlı avukat bulmalı.

çünkü hukuki danışmanı kimse kendisiyle dalga geçiyor.
filmi beğenmediği için birine dava açmak, çok mantıklı. bu replik şahan'a gelsin.

(bkz: konuşma lağn)
lisede yaşadığım bir olayı hatırlattı bana. müdirenin kıyafetleri hakkında facebook'ta bir sayfa açılmıştı, rüküş olduğu ile ilgili. bunun üzerine sayfayı beğenenler tespit edilip disipline verilmişti. şahan'ın durumu da aynı böyle.
şahanın imdb puanını umursamadığının kanıtı.
ilk duyulduğunda zaytung haberi sanılmıştır.
zaytung'un duyarsız kalmadığı durumdur.

http://www.zaytung.com/halkinsesi.asp?vcid=118
komiktir.
ancak şahan sonuç alamayacaktır. ciddi ciddi sonuç alacağını düşünüyorsa daha da komiktir.