bugün

1878-1967 yılları arasında yaşamış isveç asıllı amerikalı yazar / şair.
ailesinin 7 çocuğunun 2.siydi. küçük yaşlardan itibaren çalışmaya başladı. 8. sınıftan sonra okulu bıraktı ve çeşitli işlerde çalışmaya devam etti. yaşadığı tecrübeler politik görüşlerini ve yazarlığını çokça etkiledi. varsıl ile yoksul arasındaki derin uçurumu gördü ve kapitalizmden şüphe etmeye başladı.
1898 yılındaki ispanya-amerika savaşına gönüllü katıldı. porto rico'da görevlendirildi. geri döndüğünde lombard kolej'ine başladı. buradayken bir yazarlar kulübüne katıldı.
1904 yılında ilk kitabı "in reckless ecstasy", 1907'de "incidentals" ve 1908'de "the plaint of a rose" yayımlandı.
1907'de wisconsin sosyal demokrat partisi'nde çalışmaya başladı. milwaukee'deki parti merkezinde lilian steichen ile tanıştı ve 1908'de evlendiler.
evlilik ve aile yaşamı kariyerinde bazı değişikliklere neden oldu. doğduğu şehir illinois'e geri dönüp gazeteci oldu. chicago daily news'ta yıllarca muhabir olarak çalıştı ve daha çok işçilerle ilgili haberler yaptı.
1916 yılında şiir kitabı "chicago poems" yayımlandığında artık uluslararası alanda tanınan biriydi. iki yıl sonra bir şiir kitabı daha yayımladı: "cornhuskers".
1922'de yayımladığı kitabı "rootabaga stories" eğlenceli çocuk hikayeleri üzerineydi. bu kitabın ardından yayımcısı sandburg'dan, çocuklar için abraham lincoln'ün biyografisini yazmasını istedi. 3 yıllık araştırmalarının sonucunda sandburg abraham lincoln'ün 2 ciltlik biyografisini yayımladı; ama çocuklar için değil yetişkinler için.. kitap 1926'da basıldı ve sandburg'a ilk parasal başarıyı sağladı. bunun üzerine michigan'da yeni bir eve taşındı ve 1940'da kendisine pulitzer ödülünü kazandıracak olan "abraham lincoln: savaş yılları" adlı 4 ciltlik eseriyle biyografi serisine devam etti.
sandburg ilerleyen zamanlarda yine şiir kitapları, bir roman "remembrance rock" ve bir otobiyografi "always the young strangers" yayımladı.
1951'de "complete poems" ile ikinci pulitzer'ini kazandı.
1967' kuzey carolina'da öldü. külleri, vasiyeti üzerine galesburg'a, evinin arkasındaki carl sandburg parkı'na götürüldü. 10 yıl sonra ise karısıyla tekrar buluştu.

kaynak: http://www.pirbab.com/detail.php?id=17249
Şiir, yaban ördeklerinin göçüyle kararmış bir gökyüzüdür.

Şiir, sessizlik içinde bir atılımdır. Uyumlu düzenli ölçüler,
amacı belirli yankılar, heceler ve dalga uzunlukları yardımıyla
bu sessizliği kırar.

Şiir, yankıları en yüce noktasına varan bir yetkinliğin,
çevresinde dönen yörüngelerin izidir.

Şiir, yaban ördeklerinin göçüyle kararmış bir gökyüzüdür.

Şiir, bilinmeyenin ve bilinmeyecek olanın sınırları üzerinde
yangın çıkaran hecelerin araştırılmasıdır.

Şiir, hem bir milyon dolar bulan insanın, hem de onu yitiren
insanın çıkardığı çığlığa öykünmedir.

Şiir, gök kuşaklarının nasıl oluştuğunu ve niçin yok
olduğunu açıklayan imgesel bir belgedir.

diyen şair ve yazın adamı olan sandburg 20 yuzyilin önemli sahsiyetlerinden biridir. ülkemizde fazla bir kiymet verilmeyen şahsiyettir. (kime hakkıyla değer verebiliyoruz) şahsı kanatimce en iyi şiiri duvarcının aşkı şiiridir.
Kendimi öldürmeyi düşündüm, ben olup olacağım bir duvarcı,
sen eczanesi olan bir adamı seven bir kadınsın diye.
Alıştım, umurumda değil, tuğlaları eskisinden daha düzgün diziyorum
ve şarkı söylüyorum inceden, elimde mala, öğleden sonraları.
Güneş gözlerime gelip de merdiven titrerse altımda ve tuğlaları da
yanlış yere koyarsam, anla ki seni düşünüyorum. *

dizeleri ile alıp götürendir..
kimim ben şiiriyle sonsuz saygımı kazanan şair.
özellikle savaş karşıtı şiirleri takdire şayandır bu sosyalist şairin.
ready to kill, killers, among the red guns,iron, murmurings in a field hospital, statistics, fight, buttons, and they obey, jaws, salvage, wars.

şikago için 'hog butcher for the world' * diyor. ben de aynı cümleyi genişletip değiştirerek komple abd için human butcher for the world diyorum.