bugün

canon eos 50d'nin yeni versiyonu olması muhtemel makine. şimdilik 15 ya da 18 mp sensöre ve çift imaj işlemcisine sahip olabileceğini tahmin ediyoruz. *. 100 - 6400 iso aralığında (genişletilebilir 12800 iso), 19 noktalı auto focus sistemine vs. sahip olacağı söylentiler arasında. biraz erken çıkması da bekleniyor, yani bu hem nikon'cuları hem de -özellikle 50d sahibi olan- canon'cuları kızdırabilir efenim.
canon eos 1000d'nin, xxd serisinde çıkarttığı makineye benziyor/benzeyecek sanırım. 1000d gibi arada kalmış bir şey olacak gibi. 50d ile 7d arasında, kötü gövdeye sahip, profesyonel tutuştan uzak, oynar lcd'li bir alet. neyse artık işi bilen fotoğrafçılar, -atıyorum- mark ii almak için mark iii beklemeyi biliyorlar. bu da 50d almak için 60d'yi beklemek gibi bir durum. 40d ya da 50d'den iyi bir alet olacağını sanmıyorum.

canon ikinci el pazarını canlandırıyor işte.

sonradan gelen edit: çıktı bu alet. vidyo özelliği varmış. o yüzden üstte yazdığım gibi 50d ile 7d arası değil, 550d ile 7d arası bir model. henüz inceleme fırsatım olmadı, inceleme şansım olduğu vakit yazarım bir şeyler.
maudili için:
(bkz: canon eos 600d)

eğer video çekecekseniz ve bütçeniz de kısıtlıysa eos 600d almak daha akıllıca geliyor. ama fotoğraf çekme hususunda 7d peşinde koşmak gerekir.
600d ile arasında üç fark vardır.

-sarj ömrü (60'de de 2 kat fazla
-cross-type focus şeysi
-ağırlığı

bunların hiçbiri önemli bir fark sayılmaz. özellikle video çekecekseniz kısa film falan için 600d alın derim. ancak!

60d yarı profesyonel katagorisine girdiğinden, plug-in güncellemeleri sık oluyor. Final cut'da kurgu yapacaksanız plug-ini sayesinde apple formatına çevirip, render etmeden rahat rahat kurgu yapabilirsiniz.

arasındaki 400 lira (spottan alırsanız) fark bunlardır yani
canon eos 600d ve canon eos 7d arasında konumlanan makina.

canon eos 40d ve canon eos 50d devamı olan makina ise canon eos 7d olarak gösterilir genellikle. çünkü bu sınıfın en önemli özelliği olan magnezyum gövde bu üç makinada mevcuttur. canon eos 60d ise plastik gövdesi ile bu üç makinadan yarım parmak aşağıda 550d ve 600d gibi giriş seviyesi makinalardan ise yarım parmak yukarıda konumlanmıştır.

(bkz: pazarlama)
canon eos 600d ile arasında seçim yapmakta zorlanan bünyemi, babamın; 600d'yi al yanında da, 50mm f 1.8 al, teklifi sonucu 600d aldığım gün vazgeçtiğimdir. pişman mıyım, tabi ki hayır.
çocuğum gibi baktığım , mutluluk kaynağım. parasını sonuna kadar hakeder. kesinlikle önerdğim makinedir.

en ucuz satılan adresi için :

http://www.sanalpazar.com/urunara?criteria=60d
En son entry 6 yıl önce girilmiş biraz hortlatalım. Nikon d5100 den geçiş yaptığım makinadır. Canona geçme sebebim nikon lenslerinin pahalılığı ve istediğim gövdeye bütçe yetmemesinden dolayı 14k da sol tuşu arada bir çalışan bir 60d aldım 1350 tlye. Daha uygununu bulamadım. Yanına canon 50mm 1.8 ve canon 24mm 2.8 lens aldım. Nikon d5100 de ise nikon 35mm 1.8 dx lens kullanıyordum. Lensten kaynaklı olabilir ama d5100 deki keskinlik 60d de kesinlikle yok. Güzel makina çok hızlı ve çok güzel ama yok abi nikondaki keskinliği bulamadım. Büyük ihtimal lensle alakalı bir durun tabi. Onun dışında kullanımı ele oturuşu pil ömrü falan çok iyi. Şu aralar piyasası gereksiz yüksek. Temiz gövdelere 1800 tl falan isteniyor. Kesinlikle verilmez.1400 1500 gibi rakamlara temizleri alınabilir. Güzel makina tavsiye ederim.
amatörler ekipmanı, profesyoneller zamanı, ustalar ışığı düşünür.
iş sadece makinede bitmiyor.
Bu sözlüğün artık beynimi okuduğunu düşünüyorum, sözlüğe girmeden önce bu fotoğraf makinesini araştırıyordum sözlüğe girdim en başta duruyor. en son 6 yıl önce entry girilmiş, bugün mü hortlattınız be??

Böyle küçük tesadüflerin kölesiyim.
Canonun kalbur üstü dslr makinalarından biridir.
nikoncular sevmez pek. Ben de 3 sene kullandıktan sonra ihtiyaçtan dolayı sattım. Özlüyorum.
Yalnız şu “artık teknoloji gelişti her makine güzel çekiyor” diyenler olayın fotoğraf kalitesinden ziyade istediğin şeyi anlatabileceğin fotoğrafı çekmek olduğunu bilmeliler. Ara güler 50 sene önce teknolojik açıdan şimdiki makinelerin yanından bile geçemeyecek olan makinlerle neler neler çekmiştir. Hepsi yoğun gren içerir mesela. Ama o teknoloji harikasıyla çektiğin fotoğraf aynı tadı verir mi?
hala anlamadı fotoğraf çekmek isteyen arkadaşlar şunu; artık piyasadaki neredeyse her makine güzel fotoğraf çeker. bırakın şu teknolojik özellik manyaklığını. gidin ucuzuna kaçın da demiyorum ama kasmayın artık bu kadar. sağlam, magnezyum gövdeli bir makine alın gerisi boş. emin olun hangi marka olursa olsun, o teknolojik veriler ihtiyacınıza fazla bile gelecek. yalnız video başka. onu farklı kulvarda ele alıp araştırın bence.

edit: evet, iddia ediyorum, şu zamanda üretilmiş neredeyse her makina, çekmesini biliyorsan güzel çeker. marka, model vs önemli değil.
Şu zamanda üretilmiş her makina güzel çeker doğru, şu anki makinaların sensörleri ve işlemcileri aşırı iyi. Fakat 2010 da üretilmeye başlanmış bir 60d ile 2011 de üretilmeye başlanmış d5100 ü kıyaslıyorum. Bu makinalar çok çok kaliteli fakat bodyler arasında ister istemez fark oluyor ve güncel makinalarla aralarında 3 nesil fark var ve bu çok fark ettiriyor. Bence bodyden çok lense yatırım yapmak daha mantıklı, 600d gibi bir makina iso performansı beklenmiyorsa güzel lenslerle ve senin becerince harikalar yaratır. Ama bodyler arasında ister istemez farklar oluyor, fotoğraf çekmeyi bildiğimi idda etmiyorum ama genel olarak bana öyle hissettirdi. Büyük ihtimal lensle alakalı bir durum tabi.