bugün

bu başlığı görüp içeri dalınca aklıma özelliklerine bakmak falan gelmedi.
Sadece fiyatını merak ettim ve sonra dedim ki gene pahalıdır bu kodumun makinası.
singapurdan 18-55 lens kiti ile 1040 $ a aldığım makinadır..1080p çekim yapabilmektedir, döner lcd ekranı vardır, aşırı profesyonel ve aşırı kolay bir makinadır, kısacası canon' dur
Antalya Terra City Teknosa'dan 1999 tl ye aldığım benden hemen sonra yine fiyatın 2499 a çıktığı şahane makinedir.

üç basamaklı d serisinin özellikleri bakımından en tercih edilesi olanıdır.
an itibariyle 18-135 lensli fiyatı 2 milyar 800 lira* olan makine. yurtdışındaki fiyatı ise 1029 €, yani 2 buçuk milyara geliyor. çok da fark yok. yarın alıyorum inşallah bu makineyi, biraz zaman geçireyim artısını da eksisini yazarım buraya. nikon d90'dan daha iyi diye düşünüyorum.

edit: evet makine ile yeterli bir zaman geçirdiğimi düşünüyorum. Aklıma geldikçe editleyeceğim, herşey hepimiz için.

artıları:
-megapiksel olarak gayet tatmin edici çünkü piyasadaki makinelerin çoğunun üzerinde bir kalitede fotoğraf veriyor,
-açılıp kapanabilen ekranı ile hem makineyi kaldırıp ekranı aşağı doğrultarak, hem de makine aşağıdayken ekranı yukarı doğrultarak rahatça fotoğraf çekilebiliyor,
-135 mm objektif hem yakın hem de orta uzaklıktaki çekimler için harika.
-CA diye bir modu var, çok kullanışlı. Manuelle uğraşmayım diyorsanız ordan bir özellik seçiyorsunuz. Parlak, canlı, duru, koyu gibi seçenekler var. Aynı açıdan çok farklı kareler elde edebilirsiniz.
-video kalitesi harika. optik zoom da bile görüntü fazla bozulmuyor. kısa filmler için ideal.

eksileri:
-Ekranı açıkken kolayca kırılabilir diye düşünmekteyim. çünkü ince bir bağlantı noktası var.
-Loş ışıkta aydınlık bir fotoğraf için iso değerini yükseltmek zorundasınız. O zaman da kalite düşüyor. Bu olay her makinede böyledir zaten ama objektifin ekstradan böyle bir eksisi var. yani özellikle akşam çekimleri için tepe flaşı almanız gerekiyor.
para tuzağı.
http://blog.fotografium.com'un çekiliş ile hediye ettiği çok hoş bir makinedir.

--spoiler--
fotografium canon 600d profesyonel fotoğraf makinesi hediye ediyor! yarışmaya katılarak canon 600d , manfrotto tripod ve kata sırt çantası kazanma şansı yakalayın! http://blog.fotografium.c...canon-600d-hediye-ediyor/ sayfasını ziyaret ederek yarışma hakkında diğer bilgilere ulaşabilirsiniz.
--spoiler--
iki ay evvel edindiğim göz nurum olan makine. özellik ve kullanım kısmına gelmek gerekirse her şeyden evvel sağlam gözlere sahip olan kişilere manuel focusla kullanmalarını tavsiye ederim. hd çekim kalitesi olarak her izlediğimde beni kendine hayran bırakan ve dönebilen arka ekranıyla da ihtiyaçlarımıza çözüm olan aslan parçasıdır.
muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz bir makinedir.
bunu alıp 18-55 kit lensle bir ömür kullanan fakirler her zaman fakirdirler. uzak durun kardeşim dslr'den.
aldığım fakat hala 18-55 kit lensle çekim yapmak zorunda kaldığım makine. tripot tu lenslerdi eğitimiydi makinenin kendisinden daha masraflı.
bunu alıp 18-55 kit lensle bir ömür kullanan fakirler her zaman fakir değillerdir. 600d nin bir amatör makinası olduğunu düşünürsek. daha hangi konuda yoğunlaşması, nasıl lens seçmesi konusunda bir bilgisi olmayan insanda olabilir. ayrıca mevcut 18-55'e ilave olarak bir adet 50mm alırsa kendisini uzun süre idare edebilecek insandır.
bir adet 70-210, bir adet 10-20 mm ve bir adet 50 mm ile ömür boyu kullanılacak makinedir.

not: iki senedir 550 d ve belirttiğim lensleri kullanıyorum.
1300-1500 lira aralığında alınabilecek en iyi şey. video çekimi harika.
iKi SEnedir kullandığım makinam. Uzun süre Canon-Nikon ikileminde kaldıktan sonra sahip oldum, beni hiç pişman etmedi.
2 yıldır can dostum olan, arada salaklığı olan, işim için de kullandığım güzelim makinem....
Canon serisi icin de en iyi ozellige sahip olan makina..
fotoğrafçılıkta bakirlğimi elimden alan alet. hınzır seni. iki sene önce aldığımın çok daha azı bir fiyata satmak zorunda kalmıştım. şimdi 3. kamera lazım oldu. belki yine bundan alırım. alacaksanız 18-135le birlikte alın ama. 18-55 cidden çok kötü.