bugün

kore'nin en büyük liman kenti.4 milyona yakın nüfüsu ile Güney Kore 'nin en büyük ikinci şehridir.
kore savaşında şehit olan askerlerimizin şehitliğinin bulunduğu şehirdir.
(bkz: busan şehitliği)
başkent seoul'den sonra, güney kore'nin en büyük 2. kentidir. bir liman kentidir. ülkemizle kıyaslarsak, istanbulla eşdeğer yapıdadır.
istanbul ile kardeş şehirdir.
Busan, Güney Kore'nin en büyük liman kenti. Ayrıca 4 milyona yakın nüfüsu ile Güney Kore'nin en büyük ikinci şehri. Şehir,deniz yemekleri ve plajlarıyla ünlüdür. Her ne kadar öncelikle liman şehri olarak bilinse de şehir dağ ve okyanusun alışılmadık bir biçimde karışımı olan yüksek tepelere kuruludur. Bölge Kore Savaşında zarar görmemiştir fakat yoğun mülteci akını şehri şekillendirmiştir.
http://galeri.uludagsozluk.com/g/busan/
pusan olarak da bilinir. bir nevi güney kore'nin izmir'idir. sahili, iklimi, gelişmişliği gibi özellikleri izmir ile benzeşir.
yakın zamanda 1 yıl öğrenim göreceğim yerdir ayrıca efendim. gidip bizzat tecrübe edeceğim inşallah.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
havası aniden soğuyan şehir.
bu ne lan? ankara'da kurtuldum diye seviniyordum amonyum.
normal kore vatandaşı ile karşılaştırıldığında aralarındaki farkı mutlaka göreceğiniz marjinal tiplerdir busanlılar. sesleri daha bir yüksek çıkar, tonlamaları farklıdır. hatta ve hatta daha kolay öfkelenir, daha kolay kavga çıkarırlar. benimkinin anlattığına göre savaşta en önde bu tipler yer almışlardır. ama sanki bize daha yakın tiplerdir. daha önce de yazdığım gibi burada türkler daha fazla sevilirler * .
halkının hayvani zenginliği savaş esnasında katledilen komünist ailelerin el konulan mallarından gelmektedir. adamlar işlerini garantiye almak için "komünist bebekleri" bile katletmişler yahu! sonrasında devlet teşviği de gelince eskinin albayları olmuştur dolar milyarderleri... günümüzde bile toplu mezarların oldukları yerler bilindiği halde yok görülmekte, üzerlerine iş yerleri, avmler felan inşa edilmektedir. şehirde rant ve inşaat asla bitmez. şehir sakinleri bile bu yapılaşmaya ayak uyduramamaktadırlar.
2014'de inşası sona erecek olan ticaret merkezinin planlarınabakarsanız siz de anlarsınız:
http://c.ask.nate.com/img...B%8C%80%EC%95%84%EC%9D%B4

onun dışında yaşananları bilmeden gider veya görmezden gelebilirseniz * seveceğiniz bir şehirdir. geceleri seul'de olduğu gibi halk uyumaz, etkinlikler, partiler bitmez. plajları felaket kalabalıktır yine de klasik bir abazansanız gözünüzün gönlünüzün açılacağı kesindir. malumunuz bizim millet ve pek çok kavim daha çekik gözlü hatunlara taparlar * *

--spoiler--
savaş muhabbetini koreliler'i yermek amacıyla yazmadım. sonuçta kuzeyde kuzeylilerin yaptıklarını güneyde de bunlar yapmışlar, komşularını, akrabalarını gırtlaklamışlar.
--spoiler--

bir dahaki kore yazımızda buluşmak üzere saygılarımı sunarım efendim * ivet...
türk şehitliğinin olduğu liman şehridir.
(bkz: train to busan)
(bkz: train to busan 2 peninsula)
resmî adıyla Busan Metropol Şehri (Korece: 부산광역시, hanja: 釜山廣域市, Gözden Geçirilmiş Latinceleştirme: Busan Gwangyeoksi), Güney Kore'nin metropol şehirlerinden biri ve ikinci büyük şehridir.