bugün

mudanya ya bağlı olanının diğer adı güzelyalı dır.
kale, kule, hisar, burç anlamında kullanılan kelimedir.
istanbul bursa arsını 75 dk' ya indiren feribot seferinin yapıldığı limanın bulunduğu güzelyalı olarak da anılan, mudanya' ya bağlı daha çok yazlık bir mekan.
varna kadar olamasa da harika bir şehir. ayrıca şehrin sakinleri avrupa'da "şehirlerinden en çok memnuniyet duyanlar" sıralamasında %84 ile başı çekmektedir.
(bkz: burgaz ada)
Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesi için de kullanılır. Trakya'daysanız ve herhangi bir cümle içinde "burgaz" ismi geçtiyse, bununla kastedilen çok büyük ihtimalle Lüleburgaz'dır.
kesinlikle gidilesi/görülesi bi Bulgaristan kenti. Burgaz Limanı'nın solunda kalarak sahilde yukarıya doğru devam eden yayalaştırılmış gezi alanının sağ tarafları açık hava cafe/barlarıdır. Buralarda oturup büyük bira ve çerez eşliğinde yoldan geçen kalabalığa bakarak ister memleketinizi özlersiniz, isterseniz gözleriniz ağrıyana kadar gelen geçen * son derece cüretkar giyinmiş Bulgar bayanlarını izleyebilirsiniz. Plajı da evlere şenliktir.*
tatil için önerilebilecek, ucuz ve güzel bulgaristan şehri. meydanındaki burgaz otelinin önünde her zamam türk plakalı birkaç araç mevcuttur.
rumca pyrgos sözcüğünden gelir. burç, hisar, kale gibi anlamlara gelir. zamanla türk ağzına uydurulmuş ve burgaz olarak söylenmeye başlanmıştır.
eskiden bir belediyesi olan eskinin beldesi şimdi ise mahalle olan güzel bir mekan.
yeni bir altıncı nesil yazar. koştursun efenim sözlükte. *
Bir de istanbul' da bunun bir kumlusu da vardır. Trakya'ya giderken.

(bkz: Kumburgaz)
burada feci bir paradoksa imza atmış yazardır.
tebrik ediyoruz.
hangi forumdan geldiyse o forumda yazmaya devam etmesi gereken yazar.
Dört yaşından beri yaz tatilerimi burgazda geçiririz ama burgazın benim için ne ifade ettiğini size bu kelimelerle anlatamam.yani yılın dokuz ayı başka bir yere aitim de, sadece üç ay burgaza aitmişim gibi. burgaza metres muamelesi yapamam . o benim tek sevdam.

Burgaz benim herşeyim. poyrazı, inbatı , karayeli ve bunların taşıdığı iyotu ile ciğerlerimde.
Hancısı, motel köksal önündeki plajı, dalga kıranları ve köy içi ile
bunların verdiği heyecanla damarlarımda.
Dip dipe evleri ,ön balkonları , arka bahçeleri, akşam sefaları, aslan ağızları, suyu bitmeyen tulumbaları, çocuklar tarafından oyun parkına çevrilmiş inşaat alanları, bisikletleri,macera olsun diye bisikletle gemliğe gitmeleri, bisikletten düşünce oluşan yaraları,
o yaraların kabukları,hiç kimsenin cep telefonu yokken telepati ile anlaşmış gibi akşam saat 8 de köksal ın önünde buluşmaları, saklanbaçı , yakan topu , istopu , biraz büyüyünce dansa daveti,
ilk çıkma teklifleri, ilk öpücükleri, ilk aşkları, ilk ayrılık acıları, komşuları, ayşe teyzesi, nermin ablası, savaş abisi, merhum komşuları, nedim amcası, ethem amcası, mine si, dostları, düşmanları,
arkadaşları, dostan öte kardeşleri, alp i , hasan ı , ismet i , umut u,
kıvanç ı, günnur u, ipeği, ahu su, esra sı,

Ve adını sayamadığım yüzlercesi ile YÜREĞiM DE.

söylediklerime bakarak anlayacağınız üzere 90 lı yıllardaki haliyle
burgazı iliklerime kadar çok seviyorum.
bir dönem rakı markası.
gidip görülmesi gereken cennetten, haritada bir nokta.
240 bin nüfusa sahip bulgaristan şehri.
mudanyaya bağlı bir belde. gün itibariyle buraya taşınmış bulunmaktayım.
bulgaristan şehri trakyada '' lüle '' demeye üşenen insanların kısaltması.

(bkz: lüleburgaz)
(bkz: kumburgaz)
(bkz: kemerburgaz)
bir zamanların şirket-i hayriye vapurlarindan.

görsel
burgazada'nın kısaltması olarak kullanılan kelime.
bir bulgaristan şehri.
görsel