1. 1.
  türk denizci. osmanlılar'ın mısır memlukları ile yaptıkları savaştaki deniz seferine kadırga reisi olarak katıldı (1488).
  1 ... vernon sullivan
 2. 2.
  Ünlü Türk denizcilerinden biridir. II. Bayezid döneminde Akdeniz'in en ünlü korsanlarından biriydi. 1488'de Mısır seferine katıldı. 1499'daki Osmanlı - Venedik savaşı sırasında, Mora Yarımadası'nın doğu kıyılarında çatışmaya girdiği Venedik gemileriyle kendi gemisini de yakarak şehit oldu.
  1 ... lark
 3. 3.
  osmanlının kazandığı ilk açık deniz savaşı olan sapienza deniz muharebesi'ni çeviren amiraldir kendisi.

  sağ cenahın kumandanı olduğu halde gemisine 1. amiral bayrağını çekerek venedik hatlarının en yoğun olduğu yere bodoslama dalmıştır. kaptan-ı derya'yı ele geçirmek için çevresi sarılıp bordolanırken gemisinin barut deposunu havaya uçurmuştur.
  kendi gemisiyle beraber bir düzine venedik gemi batırması ve ve çıkan yangın savaşı bir kara devleti olan osmanlı lehine çevirmiştir.
  ... yagmadan donen viking cavusu
 4. 4.
  ismi Türk denizaltılarında yaşatılmaktadır.
  ... 100me bilmeyen cankurtaran
 5. 5.
  Burak Reis veya Barak Reis, Osmanlı denizcilerinden biridir. II. Bayezid döneminde Akdeniz'in en ünlü denizcilerinden biriydi. 1488'de Mısır seferine katıldı. 1499'daki Osmanlı - Venedik savaşı sırasında, Mora Yarımadası'nın doğu kıyılarında çatışmaya girdiği Venedik gemileriyle kendi gemisini de yakarak öldü.

  Sapienza Deniz Savaşı'nda sağ cenahın kumandanı Burak Reis amiralin gemisine Lurdan ve Istafanos isimli Venedik kaptanlarının gemileri saldırdılar. Lurdan Burak Reis'in gemisine ulaşınca ona çapa ile bağlandı. Atılan oklarla Barak Reis'in gemisinin önce yelkenleri tutuştu. Ardından ateş geminin içine doğru ilerledi. Kemal Reis yardım etmek istedi ama geç kalınmıştı. Geminin cephanesi ateş alınca büyük bir infilak yaşandı. Görenlerin dediğine göre geminin ana yelken direğini ok gibi gök yüzüne atan bir infilak yaşandı. Barak Reis'in gemisi ve yakınındaki Venedik gemileri o gün ve gece boyunca yandılar. Bu olayın tarihi 5 Muharrem 905, yani 12 Ağustos 1499 dur. Bu olayı ilk defa tarihe kaydeden Safai, Burak Reis'in kahramanca Venedik gemileri arasına kendisini attığını söylemez. Bunun aksine onun iki gemi tarafından kıstırıldığını dile getirir. Safai'ye göre Lurdan ve Istafanos'un gemileri Burak Reis'in gemisinden daha büyüktür. Büyük bir ihtimalle Burak Reis'in gemisini Kemal Reis'e ait zanneden iki Venedik kumandanının bu hadise üzerine ölmelerinin ardından taarruza geçen Osmanlı Donanması Venediklileri yenilgiye uğrattı.

  Sapienza Deniz Savaşı ismi ile tarihe geçen bu savaş Türkler'in tarihte kazandıkları ilk açık deniz savaşıdır. Daha sonra Sapienza adasına Barak Reis Adası adı verildi.
  2 ... kama tarkan dondu