bugün

babamın kitağlığında bulup okuduğum hayatımın ilk derin anlamlar içeren romanı.
jerzy kosinski kitabı.
bir türlü başlayamadığım önemli eser.
ilk olarak güneşimden kaç albümünde yayınlanmış bulutsuz özlemi şarkısı. yaşamaya mecbursun albümünde canlı performansı mevcuttur tabi.
bulutsuzluk özleminin içinde blues tonları barındıran şahane eser. ne var ki çok az kişi bilmektedir bu şarkıyı ve bir yerde çalındığında "kimse boyalıkuş - kuş boyalı kuş" diye bağırmamaktadır.
(bkz: tez zamanda öğrenile)
ismini the painted bird adlı kitaptan alan ve objektif vokali vecdi yücalan ın kardeşinin* konya da bin bir türlü zorluklara katlanarak açtığı sonradan başkasına devrettiği ortamı güzel olan cafedir. keman ve klasik gitar eşliğinde canlı müzikte vardır. bahçesinin üstü kapanmadan önce kesinlikle daha güzeldi.
üç hafta öncesi itibarı ile kafede olan meşrubatlara zam yapılan işletme, severek gideriz, ama bu konu için üzgünüz.
konya'da bulunan diğer rock kafelere oranla halen kimliğini bir nebzede olsa koruyabilmiş güzel bir kafe. sevilesi, gidilesi, görülesi olan bir mekan. metal arşivinin 50 gb ye yakın olduğu rivayetleri vardır.
kosinski'nin süper ötesi romanıdır. insanda olağandışı hisler uyandırır okuduğunuz sürece, kitabın kendi dönemi içinde diğer kitaplara göre geride kalmasının sebebi de kosinski'nin bir yahudi olmasıdır, kitabın kurgusunu da bu yönde yapmış olmasıdır kanımca.
bulutsuzluk özleminin güzide bir şarkısı olmak ile beraber, jerzy kosinski nin de güzide bir romanıdır. ilk sayfadan başlar sizi bir iç sızısı. kalır öyle kitap sonuna kadar. ikinci dünya savaşında ailesinin güvende olması için evinden uzaklara gönderdiği bir çocuğun hayatını anlatır.
konya bulunan kücük rock cafeydi şimdi simit cafe oldu söyleniyor yazık olmus.
paskalya yumurtalarının içinden çıkması muhtemel kuş.
görsel olarak giderek tikileşsede; takılanların sağlamlığını koruduğu, konyanın ucuz piyasasına en çok direnen kafelerden biri.
k rock fm'de* sina koloğlu nun her cuma 20-22 arası yayına başlayan yeni radyo programı.
Konya' da Konya Lisesi arkasında bulunan Rock Cafe. Seviyoruz ailecek gidiyoruz.
kitap olanı için buyrun burdan yakın;
(bkz: the painted bird)
süper hiper eğlenceli bulutsuzluk özlemi şarkısı..

hep engellendim,
debelendim.
mahallede tektim,
ailede tektim.
umut ettim çok
çok hayal kurdum,
yükseklerde uçtum.

biçok ise girdim,
biçok isten çıktım.
saçımı kesmedim hiç,
(hiç hiç)***
kravatım olmadı.
hem okudum çok,
hem de yazdım,
yapayalnızdım.

bi boyalı kustum
bi boyalı kustum ben.
bi boyalı kustum
bi boyalı kustum ben.
umut ettim çok,
çok hayal kurdum,
yükseklerde uçtum.

seni buldum,
(ya da)** sen beni buldun.
sevistik,
debelendik.
gece oldu çok,
çok gündüz oldu,
dönüp baktım iste hayat.

bi boyalı kustum
bi boyalı kustum ben.
bi boyalı kustum
bi boyalı kustum ben.
umut ettim çok,
çok hayal kurdum,
yükseklerde uçtum.

(bkz: bir alkış istiyorum erken davrananlar için)*
Hep engellendim,
Debelendim.
Mahallede tektim,
Ailede tektim.
Umut ettim çok
Çok hayal kurdum,
Yükseklerde uçtum.
Biçok işe girdim,
Biçok işten çıktım.
Saçımı kesmedim hiç,
Gravatım olmadı.
Hem okudum çok,
Hem de yazdım,
Yapayalnızdım.
Bi boyalı kuştum
Bi boyalı kuştum ben.
Bi boyalı kuştum
Bi boyalı kuştum ben.
Umut ettim çok,
Çok hayal kurdum,
Yükseklerde uçtum.
Seni buldum,
Ya da sen beni buldun.
Seviştik,
Debelendik.
Gece oldu çok,
Çok gündüz oldu,
Dönüp baktım işte hayat.
Bi boyalı kuştum
Bi boyalı kuştum ben.
Bi boyalı kuştum
Bi boyalı kuştum ben.
Umut ettim çok,
Çok hayal kurdum,
Yükseklerde uçtum.

bulutsuzluk özlemi- boyalı kuş
albüm: YAŞAMAYA MECBURSUN! (1996)
izmir karsiyaka sahilde da bir zamanlarin canli müzik yapan ögrenci ve genclerin mekani