"hiç de bile bizim metrobüsümüz var hıh" şeklinde trip atılasıdır.

edit: marmaray'ımız bile var iki kere hıh.
"hiç de bile bizim marmarayımız var hıh" şeklinde trip atılasıdır.
bir ülkenin gelişmişlik ve çağdaşlık vesikası manevi inançlar doğrultusunda gözlemlenemeyeceği için şimdiden çürümüş teoridir. aynı şekilde bir başarı vesikası tünelle, yolla yahut alışveriş merkezleriyle görülemez.
breh.. breh.. bu ne güzel analiz böyle..
insanın sarılıp öpesi geliyor..
nereden buldunuz bu şirin şeyi?..
diye insan sormadan edemiyor..

özet: yaptığınız analize attırayım...
en cok ateist cin de bulunur (cünkü cinde dindarlik bir ara yasakti, ama simdi komunistligi yada maoistligi din olarak kulaniyorlar) ama o kadar gelistiler mi bilmiyorum ama yukariya giden bir trend var orda..
bu beyni ya tuzlamak ya buzluğa koymak lazım.

zira böyle tespitlerle her zaman karşılaşmıyoruz.

gelişmişlik denen şeyin oynaklığı ise ayrı bir muamma.
Eger o ateist turk ise mumkun olmayandir.
Adamlar dine saldirmaktan bilime adapte edemiyorlar kendilerini. Varsa yoksa isleri muslumanlarla ugrasip dini bilgisi zayif kisilerin acigini yakalamak. Baska da tirt bunlar.

Sevimsiz seyler.
Finlandiya norvec gibi ulkelerin bayragindaki isaretlerin neyi simgeldigini bilmeyenleri de gostermis tespittir.

Edit: gerci ateistlerin sorunu muslumanlikla. Hristiyanlar ve yahudilerle ilgili sikintilari yok.
gelişmişliği bilmem de özgürlüğü ile doğru orantılıdır o kesin.
ateistliği yücelteceğim diye dine çamur atmanın ne gereği var lan dediğim tespit.
ateist sayısı ile değil onları anlayışla karşılayan din ve vicdan özgürlüğünü bilen insan sayısıyla anlaşılır.
ateistler uzaya gidiyordu da, dine inananlar mı ,daha doğrusu Müslümanlar mı engel oldu onlara?
(bkz: allah akıl fikir versin).
Gelişmişliği bilime, çalışmaya, dürüstlüğe, adalete, görev bilinci ve sorumluluk gibi meziyetlere değil de inanca bağlayan beyin fukarasının şuursuz sayıklamasıdır.
Bu genellemeye katılmamak için ciddi anlamda din fanatiği olmak gerekir. Bugün Amerika' daki bütün ateistleri öldürdüğünde akademik personel %95 azalırken hapishanedeki insanların sayısı ise % 3 azalıyor.
okumuşluk seviyesi arttıkça ateizme kayma miktarı da arttığı için doğru bir sav olabilir.
kesinlikle doğrudur.
inanmaya başladığım tespit. japonya maponya öyle.
bir deist olarak söyleyebilirim ki bilim ya da okumuşluk ile ateizmin alakası yoktur.
"Doğa bilimleri bardağından içilen ilk yudum insanı ateist yapar.ama bardağın dibinde tanrı sizi beklemektedir" Werner Heisenberg
ateistlerin hepsinin aynştayn olduğunu varsayan, yurdum aynştaynı tespiti,
sabah kalkıp gözündeki çapağı almadan, akşam uykuya dalmadan önce, tek yaptığı sözlükten inanmadığı din ve dindara hakaret etmek olan karaktersizlerden ne kadar az olsa o kadar iyidir.
Yanlış önermedir tarihte dindar toplumlarında gelişmiş medeniyetler kurdukları çok defa görülmüstür.
ne alakası var dedirten başlıktır. yahudiler bu önermeyi fena çürüten örnektir. Hayır müslümanlık bizimkiler için sadece kimlikte. zekat ver sadaka ver deyince yobaz diyolar. Bugün madenlerde bu kadar işçi çalışıyorsa dini görevini yerine getirmeyip, zekat vermekten kaçınanların payı bunda oldukça büyüktür. Osmanlıda dinin gayet benimsediği dönemlerde toplumda fakirlik denen olgu neredeyse yoktu. ne zaman bu bağlılık, samimiyet azaldı toplum arasındaki uçurumlar da ve benciliyet de oluşmaya başladı. burda laga luga yapmaya lüzum yok doğru bir tanedir. birden fazla doğru olamaz.
ateist düşmanı olmadığım halde katılmadığım durumdur.

ben ülkelerin geri kalmışlıklarının din faktöründen çok; eğitim ve genel kültür seviyelerine, insan hayatına verdikleri değere bakarak anlaşılacağına inanıyorum.

hatta ateistin yobazı da müslümanın, hristiyanın, yahudinin, hindunun yobazından farksızdır.

misal katı bir materyalist ve ateist olan enver hoca yönetimindeki arnavutluğun dünyaya bir değer kattığını duyan var mı?

ateizmin oldukça yaygın olduğu çin'de insan hayatına verilen değerin çok yüksek olduğunu düşünen var mı?

ya da kuzey korede demokrasi şaheseri bir ortamın olduğunu iddia eden?

eğitim seviyesi yüksek, teknolojik altyapısı sağlam olan isveç, isviçre gibi ülkelerdeki ateist yoğunluğuna bakarak gelişmişliği ateizmle ölçme anlayışına sahip olabilirsiniz ancak salt bu ülkelere bakarak bir bütün hakkında yorum yapamazsınız.
kuzey kore'de din yoktur ama görüyorsunuz ki ülkelerinde elektrik bile yok.

dubai ise bir arap şehridir ve çoğunluk müslümandır. malezya, bir müslüman ülkesidir ve gelişmişlik düzeyi avrupa ile yarışır.

ulan iki örnekle çürüttüm tezini amk.
ters orantılıdır.
Sorgulamak? Şüphecilik? Bılımadamlarının ortak özelliklerinden. Ateıstlerın de özelliklerinden. O zaman doğru sayılabilecek bir önermedır. fakat, polisler de sorgular, savcılar da şuphecidır. O zaman polis ve savcılar lateisttir önermesı de doğrudur.sıkımsonik önermedır neticede. Sorgulamak tek taraflıysa bu bilim değil kendi doğrusunun sağlamasını yapma cabasıdır. Tanrının olmadığını ıspatlamaya çalışmak değil var mı yok mu araştırması bilimdır.