bugün

farkettiğim de la bunlar nasıl olurda yunanlılara hayran olur diye gıcık kaptığım hayranlıktır.
tabi o zamanlar bilimsel tarihten habersiziz. türk olarak türk savaş başarılarına odaklanmışız. bu durum fena da olmamış. herkes önce bneliğini tanıyacak.
fakat zaman geçtikce baktık ki dünya tarihi sadece savaşlar ve komutanların oluşturduğu bişey değil.
komple bir çaba var, her kesimden.
şimdiye kadar ortaya çıkarılanlara bakıldığında da yunanlıların felsefe, psikoloji, jeoloji, coğrafya gibi pek çok bilim dalının m. ö 1000 lerde temelini attığını anladık.
lakin gene diyorum ki lan bu yunanlılar bunları yapamaz. bunlar tembel adamlar, yer içer denizi seyrederler. nasıl yapmışlar ki bunları.
sonra öğrendik ki bilimin temelini atan yunanlıların şimdiki yunansitan daki yunanlılarla alakaları yok çünkü şimdiki yunanlılar, o bölgelere çok sonradan gelmiş slav karışımı bir ırk.
işin ilginç yanı da o zaman ki yunanistan bizim bugünkü ege sahilleri hatta karadeniz sahilleri.
milet özellikle bu işlerin merkezi. keza sinop da öyle.
o yüzden gıcık kapmayı bıraktım. öğrenmeye çalışıyorum.
ha şunu da söyliyeyim. objektif ve doğruculuğu insana çok faydalı olduğunu bilen bir insan olarak, bu bilimleri icat edenlerin şimdiki yunanlılar olduğunu öğrenseydim adamlara haklarını teslim ederdim. yalandan kimseye hayır gelmez. acı olmayan gerçekler aleyhinize gibi gözükse de faydalıdır.
eski yunan da bilgileri mezopotamya'dan araklamış hep.
O YUNAN MEDENiYETi ASLINDA ***TÜRKLER *** KURMUŞ...

KÖKENi MiKEN TÜRKLERiNE DAYANIR .(MÖÖÖÖÖÖÖÖ. 1600 FALAN FiLAN)

BiRDE TRUVALI TÜRKLER VAR ONLARDA iYON TÜRKLERi iLE KARIŞMIŞ MÖÖÖÖ. 1100-700 ARASI HARBi TÜRK DEVLETi.

ESAS TÜRKLER BUNLAR ,ANADOLU ZATENH HEP TÜRK 16 BiN SENEDiR.

LiKYALILAR VAR ,SAKALI BULMUŞLAR SAKAL AT iŞiN OLSUN SÖZÜ LiKYALi TÜRKLERDEN KALMA. SAKAL -PARA ÇAKTIN KÖFTEYi.

UNUTMADAN BYZANTiON'U DA FiKiRTEPELiLER KURMUŞ,FiKiRTEPELi DEYiP GEÇME MÖÖÖÖ.9000-8000 YIL ÖNCESi HAYDARPAŞA,HASANPAŞA TAKILIYORLARMIŞ ORALARDA ,bir ara KARŞIYA GEÇiP ŞEHiR KURALIM DEMiŞLER .

HAyDARPAŞA GARININ ÖNÜNDEB iDO VAPURU iLE SiRKECiYE GEÇiP BYZANTiON'U KURMUŞLAR,ALAYI FENERBAHÇELi ,TAKIM O ZAMAN KURULMUŞ ,o zaman BAŞKAN ALi BOĞA iMiŞ.

HEKTOR VAR YÜZDE YÜZsekSEN TÜRK ,(YAZI iLE %180) HELEN'i KAÇIRMASINDAN BELLi, SiBiRYA ADETiDiR BAŞKASININ KARIYI KAÇIRMA.

iSKENDER VAR MESELA MAKEDON TÜRK'Ü DÜNYA LiDERi. TARKAN'IN KUZENi. BÜYÜK iSKENDER.
1,5 YOĞURTLU iSKENDER'i iCAT ETMiŞ KAÇ BiN YIL EVVEL.

YUNAN OLSA YAPABiLiR Mi iDi .

ANADOLU VE YUNANiSTAN 16 BiN YILDIR TÜRK'TÜR , iNANMAYAN ÇERKES ÜMiT'E SORSUN.

YUNAn DEDiKLERi ACiZ iNSANLAR BiLiM SANAT NELERiNE, HEREDOT VAR KIPÇAK MAVi GÖZ-SARI SAÇ. TÜRK'ÜN AĞABABASI.

PLATON VAR UZAYLI TÜRK PLATON'DAN GELiP ATiNA'YA YERLEŞMiŞ. MÖÖÖÖ 500-400 FALAN.ESAS iSMi EFLATUN YUNANLAR iBNELiK YAPIP PLATON DEMiŞLER.

HIRSIZ YUNANLI,BAKLAVAYI DA ÇALMIŞLARDI.

YUNAN MEDENiYETi DiYE BiR ŞEY YOK , TÜRK MEDENiYETi VAR , YAVŞAK BATILILAR KETENPEREYE GETiRiP YUNAN DEMiŞLER.
.

ZEUS VAR YA ,NAiL BABA ,AKSAKALLI MECLiSiNi KURMUŞ ..
iŞTE BÖYLE ARKADAŞLAR ÇALMIŞLAR BiZDEN .

SÜMERLER,ANTiK MISIRLAR,HiTiTLER TÜRK,HASOSU.
HATTA KLEOPATRA BiLE TÜRK ,YUNANiSTAN TÜRK'Ü ,HARBi TÜRK, ESAS iSMi BAYIR GÜLÜ KARAOĞLAN'IN MANiTA.

ARKADAŞLAR TARiHiMiZE SAHiP ÇIKALIM, DÜNYAYI TURAN YAPALIM,KIZILELMA YOLUNDA YÜRÜYELiM.

VER MEHTERi ÇEViR KAZI YANMASIN,KERiZLER UYANMASIN..

BU ARADA ABORiJiN TÜRKLERiNi UNUTMAYALIM,ATAMIZA SAYGI..
Bilimin temeli olan felsefe antik yunan'da ortaya çıktı, normaldir bu hayranlık yani.
Hiç gerek olmayan hayranlık.

Dwayne Johnson varken. Heyt be...

Evet.
teke tek bilim de dinlediğim kadarıyla, celal hoca ve ilber hoca katılmıştı. medeniyet kurmanın sıralaması şöyle.
sümerler
mısırlılar
yunanlılar
araplar
avrupalılar
yani;
ilk medeniyet sümerlilerin. sonra bu medeniyeti mısırlılar alıp üzerine yeni öğeler ekliyor. mısırlılardan yunanlılar. böyle gidiyor.
fekat aklımda kaldığı kadarıyla tam olarak medeniyet olarak adlandırabileceğimiz medeniyet, eski yunan medeniyetidir.
celal hoca bu minvalde cümleler kurmuştu.
hep diyorum altyapın ,entelektüel birikimin ,kitaplardan edindiğin bilgilerin olmazsa net'ten okuduğunu satarsan ancak cahil alır malını.

hitoş dümbülüboş nam lakaplı keko-u cahilin ötesi...

filhelenizm'i sen yanlış anlamışsın allah'ın cahili hadi sen cahilsin bari insanlara yanlış bilgi verme, bunlar böyle bu hitoş'u 5000 lira kaptırdığı faşo ümit'te kitap okumuş cahildir.

al birini vur birine ,sala sala vur duvara.

zeus kimseye cahillik ihsan etmesin.,

yüce firavun adına,amen.
Bende de eski Yunan heykeli hayranlığı var.
Bilim insanıyım da haberim mi yok acaba.
e bizim neyimize hayran olsunlar ki? ilkel bozkir yaratigiyiz adamlarin gozunde.
cahil hitay , 16-19 yüzyıl yazmışsın 1500-1899 arasına tekabül eder.
rönesanss'ya helenizm (hemöen hemen) etkisi yoktur.

ben ne dedim senin entelektüel birikimin yok, bilgi altyapın yok, kitap okuman yok..
hep diyorum internet'te okuduğunu satıyorsun ancaksenin gibi zafer partili yafa türkçü-kemaliz cahil alıyor sattığını.

cahil ben uyandırmasam kerizi gelip yazmayacak,ben uyandırınca kerizi su bulanmasın diye keriz internet'e bakmış benim yanlış yunluş yazmışsın dediği mi internet bilgisi ile düzeltmeye kalkmış , yunansevicilik falan diye kendi kendini aklamaya çalışmış aslında mastürbasyon yapmış.

yumuşak poğaça han ,hitay ,ilk yazdığın sallama idi son yazdığında temelsiz oradan buradan araklama yazı.
cahil ben sana ne dedim,benim entelektüel birikimimin sadakası olamazsın.

kalkmış eksik ve yanlış yazdığını ben uyandırınca kerizi düzeltmeye kalkmış ,yine eksik çünkü zayıf bilgi yapın var, o dediğin taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, mısır'a dayanır.

firavunların soyuna ..
sen yunan mısır'dan(+ mezopotamya) almış diyorsun bilimi ve sanatı yunan -hellen kültürü (ilk yazın)

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa,hoppppppppppppppp..

bakıyoruz mööööööööööööööööööööööö..500'de ortaya çıkyor filhelenizim ,
beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee. sonra antik mısır firavunları pers -part işgalini gerçekleştirince filhelenizm pers sarayına da yansıyor.

be cahil hani 16-19 arasında idi ,filhelenizm,salla dur internet'ten oku gel sat, tel maşa işportacı.

eşek sana kalsa 1501-1900 arası 400-420 tüm avrupa yunansevici, halbuki yunansevicilği bir anlamda batı avrupa entelijansiyası içinde ve burjuva milliyetçileri tarafından benimsenmiştir. halk arasında geçerliliği yoktur.(senin sallaman 420 yıl tüm avrupa'yı kapsamış ,atma hitay din kardeşiz.)

tabi bu antik mısır möööööööööö 500-0 ve pers 250-0 arasında ki dönemin etkisi dışındadır, burjuva ve ulusçuluk içerir..

yazdık cahil anlar mı ne gezer ,akıl yürütecek beyni olmayana ne anlatsan boş ..

bu arada eşek ve salep psikolojik fobini eşek ile halvete girerek yada vefa bozacısında -cibali'de ki dükkan da) salep içerek giderebilirsin...

allah'ın kekosu haddini bil karşında hüsamettin kokoreşsever var ,anında.......

hüsamettin koyuverdi kocaman ,kocaman ,koyuverdi hüsamettin.
kocamannnnnnnnnnnnn ..!!!!!!!!!!!!

okuyan anlayışlı arkadaşlara teşekkürler.
Bilim tarihinden bahsedeceğiz hadi oturup coğrafyadan başlayalım senin hunlardan harita yapan varmı? yok çinlilerden harita yapan varmı 12.yy ye kadar yok araplardan harita yapan varmı 10 yyden önce böyle bişey yok.
ilk ciddi dünya haritasını yapan adam ptolemy.(https://en.wikipedia.org/wiki/Ptolemy%27s_world_map)
Kalkıp coğrafya ilminden haritacılıktan bahsedeceksen lafa 2. yy de yunan tabiri ile ptolemaosun yada latince söyleniş şekline göre ptolemy den bahsetmek zorundasın. ilk defa yapılan harita bu. Ve islam dünyasındada çinde de ingilterede de daha sonra harita yapanların hepsinde ptolemynin haritası var 10yyden sonra harita yapanlar almışlar ellerine ptolemynin haritasını buna bişeyler eklemişler.
Coğrafya tarihinden yada kartoğrafyadan bahsediyosak mecbursun ptolemyden bahsetmeye.

Ha keza diğer bilimler de farklı değil, ilk defa skola yani bilim eğitimi veren okulların kurulduğu yer yunanistan. Pozitif bilimlerle ilgili daha önce yapılmış hiç bir çalışma yada okul yok.
Söz gelimi geometriyi babilliler buldu deniyor doğrudur ama babilde bir matematik okulu yoktu matematik üzerine yazılmış hiçbir kitapta yok bunun hocasıda yok öğrenciside yok tek elde olan şey adamların tapu kayıtları ve tapucuların hesaplamaları ama yunanistanda geometrinin hocası var adam kitap yazmış. Geometriden bahsedeceksen bu konuda yazılan ilk kitap yine yunanlıların, daha öncede insanlar toplamayı çıkarmayı biliyorlardı belki ama hiçbir yerde matematik öğretilen bir okul yok bu konuda kitap yazan hoca hiç yok.
başlığı açan pilot türk tarihini,ön türk yaşamını ve asya türkü kültürü ve coğrafyayı bilmediğinden kendi kendine türk güzellemesi yapmış.

vatandaş ön-türklerin ana vatanı möööööö 6000-3000 arası (ilkel/proto türkler daha çok tüm sibirya'ya yayılmış.

ana topraklar lena -yenisey ve saha .
esas toplanma merkezi lena duvarları bölgesi.

buralarda değil medeniyet kurmak yaşamak başlıbaşına sorun yine son dönemler yazılı eser çıkmış.
möööööööö,3000 sonrası klan ve kabileler (türkçe konuşan) merkezi asya ve güneydoğu sibirya'ya çıkyorlar .
yine zor topraklar, yılın on ayı toprağı kazamazsın. bereketli rüzgar yok. tuz ve mineral getiren rüzgar yok.
bu halde bile bir şeyler yapılmış asya'da bir türkü toplum gelişmesi sağlanmış.

her ulus gelişmesi farklıdır ..
bu gelişmeyi kabul etmek erdemdir.

ayrıca o hellen -yunan bugünkü yuna değil dersen.

anadolu'da ki türk ulusunu da çıkar birisi dna haritasını çıkartır ,soyun sopun ,neyse..
bugün uygarlık gelişmesinden uzak kalmış ortadoğu zamanında en modern toplumları barındırıyordu .

bu böyledir bir iner biri çıkar..
yoz dediğimiz islam endülüs'te tarihin en önemli 10 bilim ülkesinden birini kurdu ,kim yıktı ..??

bugün torunları medeni dediğimiz yobaz-gerici ispanyollar.
kraliçeleri o kadar yobazdı ki günah diye yıkanmazdı.

dünya tarihi böyle bir iner biri çıkar devran döner.
bak yalanım varsa ne olayım. daha şimdi kokereç aldım. yarım eppek kokıriç. 100 tale saydım.
başlıkta da sadece coğrafya olarak bizim topraklarda yaşadıklarını söyledim.
kokırıç hoş oluyor da hazmı zor biraz.
di mi hüso.
sazcı hüso geldi aklıma. cidden çok severim. şaka maka değil.
bak bilime saygım, sevgim ve inancım büyük lakin ilk medeniyetin yunanlılara mal edilmesinden kıllanmıyor değilim.
bunun iki sebebi var. belki de üç.
birincisi, cacıki
ikincisi dolmaki
üçüncüsü, o topraklar zevk ve sefa yeri. orada doğduysan, kışın ısınma derdin, yazın sıcak derdin pek olmaz. tarımla da pek uğraşmazsın, her yer zeytin incir, denizde balık, havada talih kuşu.

şimi oranın halkı bilimle neden bu kadar uğraşsın.
cidden detaylı incelenmeli.
malum, batı, çoğu şeyi kendine göre yorumlar ve kendini yüceltir.
adamlar kızılderilileri ve afrika yerlilerini kesti, köle yaptı. medeniyet götürdük diye anlattılar.
hemen ekleyeyim. bilim ve medeniyet kimin üretimi olursa olsun hiç bir sebeple uzaklaşılmamalıdır. uzaklaşmamalıyız.
Antik yunanlar filozofları ile mimarisi ile vs gerçekten de sevgi ve saygıyı duyulası bir toplum idi bazı alanlarda etkileri hala devam ediyor denebilir zaten. Ancak şimdiki yunanların o toplumla pek bir ilgisi yok gibi. Ayrıca bir süre öncesine kadar romalılar ve daha sonra avrupalılar kendi kökenini truvaya bağlar yunanları pek sevmezler idi bizans yıkılınca ve belki türkler truvayı sahiplenmiş sayılınca yunan hayranlığı başladı gibi bir şey okumuştum. Ne kadarı doğru bilmiyorum...
ulan eşek hitay.

ilk yazında filhelenizm'i 1500-1900 yılına soktun,saçma sapan bir bilgi verdin.

ben anında uyanıp yazdıklarını eline verdim , cehaletin ortaya çıktı.

kalkmış cart curt zırlayıp hala üste çıkmaya çalışıyor üstüne doğru yazan dipğer insanlara saldırıyorsun...
ben doğrusunu yazmasan yazın orada bok gibi kalacaktı.

sen eğitimsiz ,sosyal öğretin olmayan ,zavallı birisin.

cahilsin, üstüne yalancı ,iftiracısın , ömründe 3 kitap okumamışsın,
internet'ten bulduğunu satıyorsun.

ben olay eski mısır'a dayanır demesen götünde pireler uçacaktı.
sende utanma sıkılma, hiç bir ahlak kuralı yok,bildiğin çayhane faşistisin.

şu konu nasıl bir zavallı olduğunu ortaya koydu hala zırlıyorsun..
sana ilk günler ne dedim senle alay etmek kafa yapmak için yazıyorum dedim ama alay bile edilecek biri değilsin. senin gibilere dangoz derler.

utanmaz arlanmaz ve zavallısın.
yürü taş arabası.....
Tabiri caizse basketbol aşığı olup NBA hayran olmamak gibi bir kapıya çıkıyor bu tez.
normal durumdur. Yunan filozofları ve bilim insanları tarihe bir dönem damga vurmuştur
Bilimin temelleri eski yunanda atıldığı için, bana ilgi duymamaları normaldir amk.
#bilimin temelleri eski yunanda atıldığı için#

Bilim derken? At gövdeli insan, ok fırlatan aşk bilmem neyi, bulutların üstünden şimşek atıp karı kız kesen Zeus, denizde bilmem ne yapan Poseidon deyyus, anası insan babası tanrı! Herkül, disk fırlatan Zeyno, yılan saçlı kaltak Medusa, sabah akşam erkekleri kendine köpek eden Afrodit ve dahası... Bu mu bilimin temeli :-).
ilk demokrasi seçim eşitlik gibi kavramları birileri ortadoğuda daltaban yaşayıp götündeki kuru bokuyla yalnayak sekip gasp onun bunu malına tasallut bildiğin yağma yapıp bunu cihat diye güzellerken bunlar çook daha önce seçim eşiklik hukuk adalet eşitler arasında seçim gibi kavramları bulmuşlar. sen osura osura uyumaya devam et.
hitay adlı yazar, bu sözlüğe senin kadar utanmaz ve cahil az geldi, utanmadan hala palavra sıkıyorsun.

bu arada gittikçe seviyen düşüyor, zavallı hale geliyorsun.

ne demiştim bu hitay adlı zırto utanmaz ,çünkü ahlak yok...

zavallısın ,daha beter olacaksın arkandan teneke çalacaklar.

battıkça batıyorsun.

bütün yazılar orada ,senin nasıl bir cahil olduğunu ortaya koyuyor.

allah'ın kekosu,1500-1900 (16-19 yy). yazın orada ,o cümle zaten cahilliğini ortaya koyuyor.

o kadar aşağılanmışın ki gerçek hayatta buraya gelip hep ben üstte kalayım diyorsun.

zavallı hitay..

küçük emrah filmlerinde ki düşkün tipler gibisin.
zafer partisine 5000 lira tokatlanmış hitay bana benden çaldığını yazıyorsun demiş.

nedir senden çaldığım yaz bakalım.
sende utanma yok yine yalan dolan yazacaksın.

ulan sığır filhelenizmi 1501-1900 arası dedin 400 sene , ben bu konu en fazla 19.yy. sonu 20-30 seneye sığar ,20.yy.'dan da 20 sene alır diye yazdım.

sonra yumuşak hitay ,yunan-hellen medeniyeti bilimi mezapotamya'dan ,mısır'dan almış diye salladın,ben ...

bilhassa mısır mööööööööööö .5000 ,pers mööööööööö .250 yıllarında filhelenizmi yaşadı dedim.
allah'ın cahili bunları yazana yani, bana kalkmış benim uyarmamdan sonra net'ten bulduklarını bana satmaya kalktın, ..
ulan cahili cühela kıro, okuduğun tek kitap yok ancak fırıncının kızını okumuşsundur.
allah'ın cahili filhelenizm'i 400 yıla yayan bilgisiz kıro,üstüne yunanlara mısır-mezopotamya iftirasını atan mal, şimdi kalkmış benden çaldı hüso diyor.

utanmaz ,
sende tartışma adabı yok , aynı çerkez ümit gibi.

tek yaptığın ben nasıl yendim ben nasıl döşedim goy goyu.

hüsamettin sana döşemiş ,haberin yok.

şimdi gelir aaa bak mahvettim diye ağlar.

birde memleket nere idi ,ata nereli galiba bu hitay hint,bombay'dan gelmiş atası. parya sınıfı.

küçük emrah filmlerinde ki figüran hitay.

bak yavrum sende eşek-salep fobisi var,al randevu psikoloğa git, aferin.

etme cahille sohnet,zahmet.
zavallı eşek ve salep fobisi olan hitay.

''filhelenizmin temeli ilkçağa kadar uzanır ona da örnek olarak kıbrıs'ta fenikeliler tarafından kurulan salamis kentinin kralı evorages, part kralı tigranes ve i.mitridates ile antik romanın okur yazar elit sınıfı komple filhelenistti."

şu paragraf bile senin net cahili olduğunu söylüyor.
t amamen net'ten alıntı. yani senin bilgin net ile sınırlı .

hala zırlıyorsun cahil.
16-19 yüzyıl arası ,400 sene , kıvırman sonunda verdiğin cevap 1850-1900 arası.(

boş beleş yapıp zırlama ,cahil.

internet'ten alıntılayıp dağarcık bilgisi diye satmaya kalkma ..
benim aramaya ihtiyacım yok bak 10 dakika içinde alıntını fark ettim hemen yüzüne vurdum,net'te aramama gerek yok .
çünkü bilgi beynimin içinde ..
sen cahilsin ben entelektüelim. fark bu..

hadi küçük emrah filmi figüranı..

benim bilgimin sadakası olamazsın.

yürüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüü ...!!!!!
zırto buyur
,sen kopyacı olduğundan cahilliğin sırıtıyor..

senin yazdığım.... 19.yy da yunanlıların osmanlı imparatorluğundan bağımsızlığını destekleyen klasikciler arasında rastlanır.
bu ne demek ; yunanistan'ın bağımsızlık kazanması .1930-40 .

filhelenizm'in yükselişi. 19. yüzyılın 2. yarısı.
kim başlatıyor bunu 1810-20 arası byron ama tabi ki kısıtlı.
geneleşmesi 1850-1900 ..

bak kaç dakika da yazdım.10 dakika.
+ 10 dakikada okuyup yorumlamam.

sen cahilsin ben aydın'ım.

hitay sen boş tenekesin ben dolu şişeyim.

kopyala yapıştır gel burada sat.

hadi yürü tavuk.