bugün

-kumaş, kumaş parçası, örtü (sile bezi).
-ince, zarı olan madde (tiroit bezi).
(bkz: boklu bebek bezi)
(bkz: sıçtı cafer bez getir)
(bkz: bez bebek) **
en son teknoloji bez için
(bkz: micro fiber)
birçok çeşidi olan bu bezlerin ismi smartdiye de geçmektedir piyasada.
duvar, yer, lcd ekranı,araba camı, göz makyajı ve hatta cilt temizlemek için de çeşitleri vardır ve detarjansız kullanılmaktadır.
yalnızca su ile ıslatılıp kullanılmakta yine su ile bezin temizliği yapılmaktadır.

--spoiler--
ben makyaj için olanı denedim, inanamadım.makjaj temizleme losyonlarının bile kalıntı bıraktığı göz çevresini bir bez parçası yalnızca su ile nasıl bu kadar iyi temizler.
aklım almadı.
--spoiler--

piyasada oldukça yüksek fiyatlara satılan bu bezler kolay kolay da eskimiyormuş.
yanılmıyorsam, tüm slav dillerinde cümleye olumsuzluk katan ek, daha doğrusu kelime. türkçe'deki değil gibi düşünülebilir. rusça'da ve lehçe'de gördüm ben bunu.

edit: olumsuzluktan kastım gidiyorum yerine gitmiyorum demek değil. without gibi. no seatbelt no excuse derken mesela videoda vardı, bez bilmemne bez bilmemne diyordu. anlatamadım. *
pamuk veya keten ipliğinden yapılan düz dokuma.
"bez-" fiilinin emir kipiyle çekimlenmişidir.
ortalıkta pislik görünce ilk akla gelen madde.
10000 yıl önce ilk olarak hayvan postlarından soğuktan korunmak amaçlı yapilan nesne.
canlılarda salgı çıkaran organ. insanda başlıca iki gruba ayrılır. Dış salgı bezeri salgılarını ya doğrudan doğruya ya özel bir boru ile dışarı akıtırlar. Tükürük, pankreas, ter, yağ bezeri. iç salgı bezleri sal­gılarını doğrudan doğruya kana karıştırırlar. Tiroit, hipofiz, böbre­küstü bezleri gibi. Bezlerin bir tek hücreden oluşan çok küçükleri bu­lunduğu gibi (mide ve bağırsak çeperlerindeki salgı bezleri), pek çok hücreden oluşan, büyük bir organ biçiminde olanları da vardır (tiro­it, pankreas, böbreküstü bezi). Bezlerin çıkardıkları salgılar, organla­rın düzenli çalışmasında ve işlevlerini kolay yapmasında rol oynar.

Kaynak: http://www.yeniansiklopedi.com/bez-2/#ixzz2ORpaMVjK
pamuk ya da keten ipliğinden yapılmış bir cins dokuma. Eski­den beri bilinen basit dokuma şeklidir. Çözgü iplerinin tümü iki vat­ka olarak ayrılır, atkı iplerinin geçmesi için bir biri, bir öteki aşağı yukarı oynatılarak, aradan atkı ipliği geçirilerek dokunur. Bez cinsin­den kumaşların her birinin ayrı adı vardır. Patiska, basma, amerikan, vb.

Kaynak: http://www.yeniansiklopedi.com/bez/#ixzz2ORq4zUfu
silme, temizleme aracı.
örn: iki senedir temizlenmemiş odayı elindeki bezle silerken adeta adeta resital yapan halime kadın,'efendim buyrun' diyerek sahibinden yeni direktifler aldı ve ideal bir temizlik iscisi oldugunu kanıtladı.
bir çocuk altını pisletti diye çocuğu mu atarsın bezi mi sorusunun cevabıdır.