bugün

(bkz: burhan altintop) ****
Ilk defa ufuk guldemirtarafindan ortaya atilmistir.
http://www.radikal.com.tr...hp?ek=r2&haberno=1232
Sehirli zengin ailelerden gelen, Turkiye'nin iyi okullarinda okumus, yurtdisinda egitim almis, kendilerine gore avrupa kulturu icinde yetisip homojen bir cevre icinde buyuyen kendi toplumunun gerceklerine uzak insan guruhu. ulkeden, yonetimden, halktan surekli sikayetcidirler, elestirirler ama carpik sistemden kendileride nemalandigi icin degistirmek icin hicbir caba harcamazlar, hatta degisim vaad edenler ortaya cikinca gelince duzenleri bozulacak diye keyifleri kacar, ozgurlukten anladiklari ise kendilerine gore yorumladiklari carpik bir liberal ekonominin otesine gecemez.
halk arasında böyle puşt gibi ibne gibi bir şey.
kendini -haksız yere- diğer insanlardan farklı, üstün gören türk.
BEYAZıt özTÜRK.
zekeriya beyaz(caylak olmamdan ötürü 40 harf yazmak zorundaymışım umarım olmuştur. )
ilk kez gazeteci Ufuk Güldemir tarafından ortaya atıldı. Teksas Malatya adlı kitabında da kullandığı bu kavramı sonradan dünya medyası da kullanmaya başladı. Daha sonra Serdar turgut aynı kavramı kendini toplumun geniş kesinmlerinden farklı gören, düşünen, farklı davranan bir azınlığı anlatmak için kullandı.
merhum ufuk yıldırımın ortaya attığı, tam oturmasa da daha iyi ve kabul gören bir kavram da olmadığı için elit türklere verilen isim.
aslında yahudi olan ama aramızda bizim gibi müslüman türk gibi davranan ve böyle görünen insanlardır. sebataycı denir.
zengin olan ve zenginligi bir makam gibi gören aslen türk ama türk olmayı dogru düzgün başaramayan insanlar toplulugudur.
ORAL ÇALIŞLAR'ın bugünkü yazısında güzel tespitleri vardı.
bir bölümünü aynen aktarıyorum:

(...)

Kürtlerde değişimler gözlemlenirken, 'Beyaz Türk' kamuoyunun bakış açısı değişmiyor.

'Beyaz Türk' kamouyunda,Kürtlerin her türlü hakka, olanağa vb. fazlasıyla sahip oldukları, hatta belki Türklerden daha iyi bir durumda oldukları şeklindeki kemikleşmiş önyargı bir türlü kırılmıyor.

Kürt kimliğine ilişkin en ölçülü ifadelerin bile
'Beyaz Türk' tarafından hazmedilemediğini görüyorum.

Kurduğum en sakin cümlelerin bile klavye başındaki bazı parmaklarda hakaret etme arzusu uyandırdığını hissediyorum.

'Beyaz Türkler', yıllarca Kürtlerin, Kürtçeyi unutmaları, konuşmamaları için bu ülkede baskı yapıldığını görmek istemiyorlar.

Ders kitapları bunları yazmaz.
Ancak bugünlerde yayımlanan ve devlet arşivlerinde yer alan bazı belgeleri incelerseniz, devletin en üst kurumlarında 'Kürtçeyi yasaklamak' amacıyla ne gibi
yollara başvurulduğunu görebilirsiniz.

'kürtler bizden bile daha geniş olanaklara ve haklara sahipler, bu boykotun ne âlemi var şimdi' diyen 'Beyaz Türkler'e, daha birkaç ay öncesine kadar cezaevlerindeki tutuklu ve mahkûmların aileleri ile Kürtçe konuşamadıklarını hatırlatmakta yarar görüyorum.

(...)

oral çalışlar'ın 19.09.2010 tarihli 'Mayını kimin patlattığının ne önemi kaldı?' adlı köşe yazısından alıntı.

yazının tamamı için : http://www.radikal.com.tr...09.2010&CategoryID=97
Farklı bir açıdanda beyaz türk yönetici sınıf olabiilir. ilber ortaylı "Türkiye'de şuan beyaz türk yoktur,olsa bile onlar grileşmiştir" der.ona göre beyaz türk olunmaya çalışılmalıdır.
evet beyler beyaz türk ıssız adamdır aslında . o haklıdır.

beyaz=ak türk.
bir anlamdada ülkesini temsil eden, örnek olan kişidir.
şehirlerde yaşayan imtiyazlı, zengin güruhmuş-muş. ülkeyi, yönetimi eleştirdikleri doğrudur, zengin olmaları tamamen çalışkanlıklarından gelir. çünkü onlar zamanında anadolulu erkeğin yaptığı gibi kahvehane köşelerinde takılıp, eşlerini tarlaya, hayvan otlatmaya göndermemiştir. kadın-erkek bir olup hep birlikte çalışıp bir şeyler elde etmişlerdir. şu andaki konumlarını sonuna kadar hakeden insanlar topluluğudur.
beyaz türk = içki,kumar ve sekstir.
(bkz: mehmet faraç)...
*
parayı bulunca veya çok okuyunca geldiği yeri, Allahı ve örfünü unutanların genel adı. halkın anca yüzde beşine tekabül eden chp seçmeni de diyebiliriz. halka daha doğrusu koyden çıkıp şehirde bunların düzenini bozanlara hep tepeden bakarlar.onlara göre halk güdülmesi gereken koyun sürüsüdür, fabrikalardaki asgari ücretli veya lise mezunu askerdeki gariban onbaşılardır. Bunlar eski güçlerini kaybetselerde halen etkilidirler.bir gri türk olarak fazıl say'a karşı ferdi tayfur, beyaz şaraba karşı üzüm hoşafı, starbucks'a karşı menzil kıraathanesi olmalı. inadına eğitim inadına direniş diyorum ve burayı dağıtıyorum.
beyaz türk kavramı şu günlerde pembeleşmeye mahkum olmuştur.
(bkz: orhan ak)
abd'den devrişme gerizekâlıca bir deyim. bulanın da kullananın da kafasına ayrı ayrı sıçmak gerekir.
aslında beyaz türk diye tabir edilen kesim ne zengin demek ne de şehirli. bilindiği üzere osmanlı da tek ailevi kutsiyet vardı o da osmanoğuları. osmanoğullarında da tek geçerli akçe şehzade ve padişahlıktır. buna rağmen belli bir zümre osmanlı idaresinde bulunmaktadır. bunlardan kimileri saray erkanı kimileri de derebeyleridir. türk kültüründe avrupadaki gibi bir aristokrat bir zümre olmadığından bu kesime özel bir isim verilmemiştir. ancak bu kesimin çocukları ve soyları genellikle iyi eğitim almış ülke idaresinde söz sahibi yahut ülke ticaretini elinde bulunduran insanlardır. özellikle cumhuriyetin ilanından sonra tüm eski beyler, paşalar devlet idaresinden uzaklaştıklarından neredeyse hepsi ticarete yönelmişlerdir. sonuç olarak turgut özal dönemine kadar ülkenin üst katmanını oluşturan bu halka beyaz türkler denmiştir. turgut özal ile anadolu'dan çıkan iş adamları ve tüccarlarla artık beyaz türklerin yerini yeni anadolu çocukları almaya başlamıştır. bu ülkenin büyük bir kısmı dedesinin dedesinin adını dahi bilmez. ancak bu beyaz türk diye tabir edilen kesim dört beş göbek çeçmişini bildiği gibi hemen hemen hepsi iyi eğitimli insanlardır.
not: karma karışık da olsa konu izah edilmeye çalışılmıştır.
türkiye'yi bir evin salonu gibi düşünürsek, onlar hep en rahat köşede otururlar..

iktidarlar gelir geçer, onlar hep iktidardır.. çünkü iktidar demek sermaye demektir.. bazı hükümetler onları rahatsız edebilir, fakat asla koltuklarından edemez..

koltuksuz salon takımları da var diye bir nükte kondurayım son olarak..

edit: bir beyaz türk seri şekilde eksiledi.. utanmasam smiley koyacam ama sözlük kızıyor..
beyaz türkler, kurtuluş savaşında tek kurşun atamamış ama kahraman olmuş tabakadır. halkın büyük kısmını seriatçı, kürtleri bölücü ve alevileride sistemin koruyucusu ilan edip sanal savaş çıkartmayı severler. sıkışınca belli lafları " laiklik elden gidiyor, iran'dan şeriat geliyor" bunlardır. valla yeni hükumeti sevmem ama beyaz türklerin ümüğünü sıkınca rahatlıyorum.
Bu tanım Genelde belli bir sosyo ekonomik düzeyin üstünde yaşayan, birkaç yabancı dil bilen, en azından yüksek okul bitirmiş, seçkinci, elitist, Avrupai, modern, demokrat bilince sahip insanlar için kullanılır.

E tabi donanımları normal insanlardan üst düzeyde olduğu için biraz burnu büyük tavırlar, diğerlerini küçümsemeler falan normal karşılansın o kadar. Hem yukarıdaki özelliklere sahip insanlardan bu ülkeye ne zarar gelir...

Hatta aksine toplumsal yapımızın çoğunluğunu onlar oluştursa bugün yönümüz Arabistan yerine medeni ve demokrat ülkeler olurdu. Ülkemiz daha çağdaş, demokratik, laik ve medeni olurdu.

Evet kaprisleri, üstten bakmaları olmasa aslında iyi insandır şu beyaz Türkler. Türkiye'yi yurt dışında iyi şekilde temsil eden, bu ülkenin modern ve çağdaş yüzüdürler. Belki toplumun çoğu onları sevmiyor doğru ama çoğu kimse de içten içe beyaz Türkler'den biri olmak istiyor.

işte ben bu noktada yüce yaratıcıya teşekkür etmek istiyorum.

Sana yeni ve yeniden çok teşekkürler yüce tanrım. Çok şükürki beni beyaz Türk bir aileye layık gördün. Beni de onlardan biri yaptın. Bu şansı bana verdiğin için çok ama çok teşekkür ederim.