1. 1.
  bir işe başlarken allah'ın adını anmak.

  http://www.euzubillahimin...millahirrahmanirrahim.com
  3 ... the kene
 2. 2.
  "Bismi'llâhi'r-rahmâni'r-rahîym" sözünün kısaltılmış şekli. Hayırlı ve helâl bir işe başlarken, Allah Teâlâ'nın adını anmak ve bu adla işe başlamak anlamına gelir.
  8 ... insensible
 3. 3.
  "besmelesiz başlanan her hayrın sonu kesiktir" hadis-i şerifinin kastettiği o mucize.

  Allahın adıyla kitlenen kapı emindir güvendedir
  Allah adıyla çıkılan yol güvenlidir
  Allah adı anılınca işler ferahlar
  Allah adıdır her işe başlarken sarfedilmesi gereken.
  6 ... şakayık
 4. 4.
  Kur an-ı Kerim in ilk nazil olan ayet-i kerimesi olup 114 defa tekrar edilmiştir.Hatta Kur an Fatiha da, Fatiha dahi Besmele de münderic olduğuna ehl-i keşif müttefiktirler.
  1 ... mask
 5. 5.
  Besmele Kurân-da 114 defa nâzil olan bir âyettir. Bu âyette Allah üç ismiyle zikredilir. Müslümanlar bu âyeti dillerinden düşürmezler ve böylece her hayırlı işte Allah'ın adını anarak Allah'ın kudretine, inayetine ve merhametine sığınırlar. Mânâsı, Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla demektir. ~http://www.yeniasya.com.t.../28/yazarlar/skosmene.htm~
  2 ... komplee
 6. 6.
  yaşlıların söylerken bis'ten sonra gelen heceleri genelde yuttuğu sözcük. dolmuşa binerken, bir işe başlarken, evden çıkarken filan söyleneceği mutlaktır tamam ama bilinmez ki niye biss... denir gerisi sessizce söylenir. neden ya hepsi sesli ya da sessiz söylenmez?***
  1 ... marmelat
 7. 7.
  kur'an fatiha'dan
  fatiha besmeleden
  besmele 'b' den sorulur
  işte ben o 'b' harfinin başındaki noktayım.

  hz. ali(r.a)

  daha ayrıntılı bilgi için bkz: b sırrı
  2 ... fena halde leman
 8. 8.
  yaradanin biz insanlara vermis oldugu ilahi bir sifredir besmele. kisinin gun icinde yaptigi eylemlerin oncesinde her start aninda soyledigi, manevi dunyanin kapisinin acilmasini saglayan bir mucizedir.

  koskoca evrende, hayatin vahsi gercekligi karsisinda, 1 saniye sonrasini bile goremeyen insanoglunun, esirgeyen ve bagislayan allahin adiyla, yapacagi is, olus ve aktiviteye ilahi muhrun vurulmasidir, en buyuk makamin onayidir.
  4 ... taksici ramazan
 9. 9.
  (bkz: besleme) *
  1 -3 ... pvh19
 10. 10.
  kainat kilidini açan mistik anahtar.
  5 -1 ... cheb