1. 1.
  beş kere doğuran ve beşinci yavrusu dişi olan deveye verilen isim. kulağı çentilir, sütü sağılmaz ve sütü putlara bırakılırdı.
  1 ... juansebastianveron
 2. 2.
  rahip bahira hanif anlayışına mensup bir hristiyan din alimidir. peygemberimizin amcası ebu talip bilindiği üzere tüccardır. şam'a giden ticaret kafilesinin başında bulunan lider kişidir. yanında peygamberimizide götürür. hz muhammed (s.a.v) henüz 10 yaşlarında bir çocuktur.
  ticaret kervanı şam'a ulaşmadan rahip bahiranın manastırına yakın bir yerde dinlenmek için konaklarlar. iyiliksever, insan aşığı bu rahip gördüğü kervana ikramlarda bulunmak ister ve konağına çağırır. develerin başında kalmasın için mahzun nebi develerin güvenliğini sağlamak için bırakılır.
  ebu talip ve bahira arasında şu diyolog geçer

  bahira: siz sayıca bu kadarmısınız

  ebu talip: evet hepimiz bu kadarız

  bahira: eminmisiniz

  ebu talip: evet eminim herkes geldi içeri

  bahira: yok bir kişi daha olmalı.. o nerde.. o'nuda getirin buraya

  ebu talip: yok kimse yok.. demeye kalmadan

  bahira: ama ben bir kişinin daha nur'unu-nurunun varlığını burda seziyorum

  ebu talip: develerin başında kalması için yiğenimi bıraktım der. sadece O dışarıda kalmış olmalı

  bahira: heyecanla çabuk getirin bana o'nu dieyer getirmelerini ister..

  Çocugun yüzüne bir kez bakmak Bahira için bu mucizeleri açiklamaya yetti. Yemek boyunca onu dikkatle incelediginde yüz ve vücut özelliklerinin kendi kitabinda anlatilanlara ne denli yakin oldugunu gözledi. Yemekten sonra rahip bu genç misafirin yanina gitti ve ona yasam sekli, uykulari ve genel konulardaki tavirlariyla ilgili bazi seyler sordu. Çocuk ona bu konularda ayrintili cevaplar verdi; çünkü adam saygidegerdi, sorular ise saygili ve hürmetkarca soruluyordu. Hatta rahip sirtina bakmak istediginde, gömlegini siyirmakta tereddüt etmedi. Bahira zaten kesinlikle onun peygamber oldugu kanaatindeydi. Bir de sirtindaki iki kürek kemigi arasinda, kitabinda anlatilan yerde peygamberlik mührünü görünce tüm süpheleri silindi. Bahira Ebu Talib'e döndü ve aralarında şöyle bir diyalog gelişti:

  Bu çocukla akrabalik dereceniz nedir?

  Oglumdur

  Oglunuz degil, bu çocugun babasi sag olamaz

  Kardesimin ogludur

  Peki babasina ne oldu?

  Daha annesi ona hamileyken öldü

  Iste bu dogru. kardesinin oglunu ülkene geri götür ve onu yahudilerden koru. Çünkü benim bildigimi onlar da bilirler ve görürlerse ona kötülük yaparlar. Kardesinin oglunun geleceginde büyük seyler gizli...
  2 ... fena halde leman
 3. 3.
  Şam'a 100 küsür kilometre uzakta Büşra kentinde manastırı bulunmaktadır. Büyük oranda yıkılmıştır. Manastırın bulunduğu eski şehirdeki evler gecekondu haline getirilmiştir. Az ilerisinde Romalılardan kalma bir antik bir tiyatro bulunmaktadır.
  ... barnabas
 4. 4.
  islamiyet'in ideologlarından biridir.
  ... gokte atam han ulgen
 5. 5.
  hristiyanlıktaki üçleme -trinity- olgusuna karşı çıkmış ve dışlanmış suriyeli rahiptir. sonradan kendi inandığına uygun bir din yaratılmasında muhammedin danışmanı ve islamın ideologu olmuştur. kuranın yazılmasında emeği geçmiştir. besmeleyi yazmıştır.
  1 ... jackskellington