1. 1.
  seçkin, güzel anlamını taşıyan farsça bir kelimedir. (bkz: beyti berceste)
  1 -1 ... farabi
 2. 2.
  ankara - istanbul otobanında hemen bolu dağının çıkışında bulunan, yol boyu tabelaları olan büyük dinlenme tesisinin ismi.
  2 ... palta
 3. 3.
  içeriye girildiği vakit saatlerce çıkılamayan bir alışveriş kısmı vardır. her türlü doğal gıdanın satıldığı yerde insan orada bulunan herşeyi yiyebileceğini düşünür. herşeyi almak ve yemek ister. müthiş bir ziyafet yeridir. **
  1 ... devedikeni
 4. 4.
  Divan edebiyatında söyleyiş güzelliğinin yanı sıra derin anlamlar taşıyan, kolayca anımsanan dizelerdir.Beyit ve dörtlük şeklinde de görülebilir.Berceste mısra söylemek ustalık sayılmıştır Divan edebiyatında.

  -Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi (Kanuni)

  -ol mahiler ki derya içredir deryayı bilmezler (Hayali)

  -Kişi noksanını bilmek gibi irfan olmaz ( Talib)

  -Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz
  şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde (Ziya Paşa)
  2 ... kassandra
 5. 5.
  http://www.bercestedergisi.com/
  -1 ... vezir tonyukuk
 6. 6.
  Öz, güzel, latif, ince anlamlı, kolayca hatırlanan, yapısı sağlam dize ya da beyit. Dize için daha çok mısra-ı berceste, beyit için de beyt-i berceste tanımlamaları kullanılır.

  örneğin:

  Uyduk dil-i divâneye dil uydu hevâya
  Ruhi

  Su uyur düşmen uyur hasta-i hicrân uyumaz
  Şeyh Gâlib

  Çeşmini gördüm unutdum derdi de dermânı da
  Şeyh Gâlib

  Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi
  Muhibbî (Kanuni)

  Şîrler pençe-i kahrımda olurker lerzân

  Beni bir gözleri âhûya zebun etdi felek
  II. Selim

  Ölmek kaderde var; yaşayıp köhnemek hazin

  Buna bir çâre yok mudur ya Rabbilâlemin
  Yahya Kemal Beyatlı

  Ne yanar kimse bana ateş-i dilden özge,
  Ne açar kimse kapım bad-ı sabâdan gayri
  Fuzuli

  Ne insaf, ne merhamet, ne vefâdan eser var;
  Ne din tanır, ne kitap, ne de iman gözlerin!
  Hasan Sami Bolak
  ... vezir tonyukuk
 7. 7.
  bolu dağı cıvarındaki bir dinlenme tesisi. eğer okul gezisi dahilinde 80 kişi gidiliyorsa ve saat gecenin 3'üyse, zonguldak'tan istanbul'a geçiyorsanız. 80 tane mercimek / domates çorbası istenmesiyle ve limonların bitmesiyle sonuçlanabileceğini bir kaç ay önce gördüğümüz durum. dönüş yolunda da bir tane vardır arkadaşamızın anlatmaya çalıştığı üzere* bir de yeşil yayla oldu galiba ismi sonradan. aynı yer mi dikkat etmedim artık durmuyor otobüsler taytem varken.
  1 ... alcoholica
 8. 8.
  bolu kaynaşlı gişelerinden sonra sol tarafta bolu dağı çıkışı yakınlarındadır, manzarası hoş olan, gayet modern bir tesistir. *
  1 ... no promise
 9. 9.
  boss firmasının mola yeri olarak kullandığı mekan. bugün benim adıma olan tek güzel şeyi de yaşatan yerdir aynı zamanda. etli mantı adında bir yemek satan yerdir. üzerine serptikleri ceviz baskın tat olmasına rağmen yine de tadılmaya değer. ama yemeğin iyiliğinden öte bir mola yerinden beklenmedik ölçüde kaliteli bir servis sistemine sahiptirler. verdiğiniz siparişin yanında su ve onun da ötesinde bal-tereyağ-peynir ve kızarmış ekmek siparişinizden önce işletme ikramı olarak gelir ki genelde mola yerleri fiyatları gelen yolcuya ele düşen enayi uygulaması biçiminde olduğundan sözkonusu yer cidden takdirimi kazanmıştır. entry'de adı geçen firmayı bundna sonraki seyahatlerimde de kullanırsam bir sebebi de muhakkak mola yeri olarak burayı tercih etmeleri olacaktır.
  1 ... schenardi
 10. 10.
  bolu dağında genelde ismail'in yerini, ulusoy ve varan tesislerini tercih eden ben, bir seferinde berceste de durduğumda 3 çay içmiş, hesabı istediğimde müessesenin ikramıdır demişler ve gönüllerinin bolluğuyla kalbimi kazanmışlardı. şimdi ne zaman geçsem uğrar, hatta tüneli tercih etmem.
  1 ... bohemian rhapsody