1. 1.
  her berbere gidişte mutlaka karşılaşılan, kadrolu tiplerdir.
  - sıra gasp eden zalim tip; saatlerdir oturmak istediğin koltuğa dükkana girer girmez oturuveren acımasız adamlardır. ( berber tarafından abi o senden önce gelmişti, yandaki büfede sırasını bekliyordu şeklinde durum izah edilir tabi ki olan gene sana olur )
  - gazete okumaya gelmiş tip; dükkana sırf gazete okumak için gelmiş, arada berber çay ısmarlarsa keyfi iyiden iyiye artacak tip.( her seferinde berber tarafından o abi sırada değil, sen gel çok sıra yok açıklaması yapılır. )
  - benimkisi sakal diyen tip; gözüne kestirdiği yiğitlere benim ki sakal, çok sürmez sıranı verirmisin diyecek olan tip. hepsinin de hayati işi vardır, mutlaka hemen sakal traşı olmaları gerekir.( asla sıra verilmemeli, çok ısrar edilirse berbere müdahale et de kurtar beni bakışları atılmalıdır.)
  - saç ıslatmaya gelen yavşak tip; dükkana girmeleriyle çıkmaları bir olur. illa o el musluğa uzatılacak, jöleye abanılacak, saça şekil verilecektir. şekil verme işleminden sonra aynaya hepsi birden o bilindik bakışı atarlar. ( he canım süper şekil yaptın, çok güzel oldu.)
  10 -1 ... asdoper
 2. 2.
  kasapta, markette, sokakta hatta papazın çayırında da olan tiplerdir. gaspçı her yerde gaspçı, yavşak her yerde yavşaktır. bu yüzden gözümüzü sadece berberde değil her yerde açık tutmalıyız. tohumlaaaar fidana, fidanlaaaar ağaca!
  2 -2 ... eurasian
 3. 3.
  cizgili gomlekli tip! ama gomlek gobek deligine kadar aciktir, pufur pufur ohhhh! boyuna da bi altin zincir taktimiydi tamamdir! ayakkabinin topuguna da basar bu delikanlimiz.
  -1 ... vamosalacasa
 4. 4.
  babasıyla gelen gerzek genç. baba başında durur şöyle kes böyle kes der, genç bakar, berber keser.
  3 ... david addison
 5. 5.
  her berberde görülebilen insan örnekleridir.

  bunların arasında en ünlüleri berber yancılarıdır. bunlar berber dükkanına komşu esnafın bitirim personellerinden oluşur. komşu berber dükkanına gelerek kolonya, parfüm sürüp giderler, "baba naaber" diyerek az jöle ile saça şekil verip giderler. gitmeden önce aynada
  kendilerini bir kaç pozisyonda süzerler.
  kanka görünümlü ahtapotlardır.

  sizi o anda traş eden berber zaten kıldır da bunlara, koltukta oturup saçını başını kesimciye emanet eden bünyede acayip kıl olabilir bu duruma. "asktr burası nasıl bi yer böyle" ya istediğim modeli veremezse bu salak ne bok yerim ben şeklinde düşünceler üşüşebilir dimağlara.

  eski ve köklü berber dükkanlarında bu olay yaşanmaz.
  3 ... freud
 6. 6.
  berber karakteri her berberde bulunan bir tiptir.
  1 ... petitjoueur
 7. 7.
  apaçiler. her daim bulunur ve genelde kalfayla ya da çırakla kankadırlar.
  1 ... kulakarkasi
 8. 8.
  "ne olacak bu memleketin, fener'in, gs'nin, bjk'nin, çemişgezek'in vs. hali diye uzun uzun kafa siken tartışmalar yapıp canınızdan bezdiren, evladım sen okuyor musun? bizim bilmem nenin oğlu/kızı da şurda şu boku yedi, akşam okeyde nasıl elinize verdik? oğlum o faulü öyle bırakmasanız, ben bu gençleri anlamıyorum" vb. konuşmalara maruz bırakan, emekli amcalardır.
  ... bugun ayin kaci insani
 9. 9.
  (bkz: arabayı satıp sermaye yapıcak girişimci)
  1 ... ozzy3
 10. 10.
  çay kapıp gelecek tiplerdir.
  (bkz: çırak)
  ... gayrisafimillihasila