bugün

"Biz, onların önlerine bir set, arkalarına da bir set çekip gözlerini perdeledik. Artık görmezler" / Yasin Süresi-9. Ayet
hiçbir ateist bunu savunmaz.
yaygın söylemlerden biridir. bakmayı bilmiyor olabilir misiniz ?
Bir ateist atasözüdür.

O zaman kendisi mi söylemiş oluyor bu sözü? Neyse kafamı fazla yormayacağım.
benim anlayamadığım durumdur. şöyle ki inanmak insanın temel ihtiyaçlarından biri, bir şeylere inanması gerek yani. manevi anlamda kendini rahatlatması gerek. yoksa allah olduğunu düşündüğümüz yaratık çok yüce bir varlık ve hiçbirimizin kulluğuna ihtiyacı yok, bizim ona ihtiyacımız var. yoksa görmedim yoktur, duymadım yoktur, hissetmedim yoktur derseniz ohooo..
aklın görevini göze yükleme yanılgısı barındırması. Halbuki insanın sahip olduğu her bir duyu ayrı bir alemin kapısını açmaktadır. Zira bir duyunun görevi diğer bir duyudan beklenemez. Örneğin, göz, kulağın; burun, dilin görevini yapamayacağı gibi insan, gözüyle ne yemeğin tadına, ne bülbülün sesine, ne de gülün kokusuna bakabilir. işte bu nedenlerle Görmediğim şeye inanmam diyen kişinin gözü bahsettiğimiz organların görevlerini yerine getiremezken, elbette aklın fonksiyonunu da icra edemez.
belki bu öykü yazar arkadaşımızı biraz aydınlatır. bir rus kozmonotla bir rus beyin cerrahı din hakkında tartışıyormuş. beyin cerrahı hıristiyanmış, kozmonot ise dinsiz. 'ben uzaya çok çıktım', demiş kozmonot kibirlice, 'ama ne tanrıya rastladım ne de meleklere.' beyin cerrahı yanıtlamış: 'ben de pek çok zeki insanın beynini ameliyat ettim, ama hiçbir yerde tek bir düşünceye rastlamadım.'
bir seye goruldukten sonra inanmanin ne anlami kalir ki zaten? inanmak zaten gorulmeyen, dokunulmayan veyahut gercekliligi supheli olabilecek seylere mahsustur..

ayrica kanitlamaya calismak icin mantigi kullanmak ne kadar sacma ise gormedigim seye inanmam demek o kadar sacmadir..
tanrı inancının ateizm' den daha rasyonel olduğunu idrak edememiş yazar söylemidir.
git ineğe tap derler adama. ateistlik bu kadar basite indirgenemez.
hiçbir aklı başında ateistin kullanmayacağı cümledir. dinciler bunu sürekli söyleyerek ateistlerin argümanlarını değersizleştirme yoluna giderler. nitekim bazen başarılı da olurlar.
ahirette g.tten çıkmayacak beyanatlar...

gördüğünde inanırsan? ya çok geç olursa?
görmediği elektron, proton, foton ve son bulunan higgs parçacığına inananların sözü. inanırlar, çünkü bilim insanları öyle söylemektedir. lakin günümüz teknolojisiyle bile bu parçacıkları doğrudan somut olarak görmek mümkün değildir. görülen şey, bir takım dedektörlerde görülen enerji değişiklikleridir. yani bizi, bu parçacıkların olduğuna inandıracak etkileridir. dolayısıyla, somut olarak bilim insanlarının bile görmediği parçacıklara bilim diye inanıyorken, fotoelektrik olay da elektronların foton denilen parçacıklar yüzünden koptuğuna, kendi kendine kopmadığına inanıyorken, evrenin kendi kendine oluştuğuna inanmak başlı başına çelişkidir. sözün özü, bir takım parçacıklar, doğada oluşan birtakım etkiler için görülmediği halde sebep gösterilebiliyorsa, doğanın başlı başına varolması allah'ın varolduğuna sebep gösterilebilir.
* nehcül belağada geçen hz. Ali sözü.
biraz aklı olan herkesin üzerinde düşünmesi gereken cümle.
(bkz: #20570710)
hz.ali'ye değil, ibn el ravendi 'ye ait olan sözdür. daha doğrusu ibn ravendi'nin ''kitab el- zümrüd'' adlı eserinde peygamberlere, peygamberliğe, kur'an'ın dolayısıyla islam'ın teolojik öngörülerine getirdiği eleştirileri, tespitleri incelediğinizde ve kendisinin evrenin sonunun ve başlangıcının olmadığı ezeli olduğu görüşünü (antik roma kozmolojisiyle birebir aynı) yaratılmadığını, bu sebepten mucizenin, olağanüstülüklerin akıl dışı olduğunu, yaratılmamış bir evrenin doğal olarak yaratıcısının bulunamayacağını, bir tanrı var ise şayet bu evrenin ezeli varlığının kendisi olması gerektiğini savunmuştur. yani panteizmi. dolayısıyla ben görmediğim allah a inanmam ibn el ravendi patentli ve belli oranda felsefi derinliği olan bir sözdür. peygamberliği ve yaratılışı, kur'an'ı hem de o dönemde tartışan birinden bahsediyoruz. hatta ravendi'nin mutezile olduğu falan da kayda geçmiştir ancak ben kendisinin ya ateist ya da mazdekist olduğu kanaatindeyim.

ravendi'nin bu ve bu tipteki görüşlerini yine muhaliflerinin eserlerinden buluyoruz, çünkü ravendi'nin fikirleri o dönemde yankı uyandırmış bu sebepten fazlaca düşman kazanmıştır. misal olarak muhalifi olan el Hayyat'ın ''el-intisar ve’r-Red ala ibni’r-Ravendi el-Mulhid'' gibi eserlere baktığımızda ravendi'nin islam ve teolojisi hakkında soruları oldukça sıkı ve ateistlerin sorduğu soruların birebir aynıdır. kendisinden pek hoşlanılmayan bu iranlı düşünürün eserlerinin bilinçli olarak tahrif edildiği kanaatindeyim. zaten tarihe ilhad hareketinin başlatıcısı olarak geçmiştir. bu sebepten kendisinden elimize kalan kaynaklar sınırlı olmakla birlikte, fikirleri yine muhalifleri aracılığı ile ve birkaç muhtelif eser ile ulaşmaktadır.

bu gereksiz gibi görünen ayrıntılardan sonra bu söz nasıl oldu da hz.ali'ye isnad edildi derseniz, sizlere hz. ali'nin islam'ın en mitolojik karakteri olduğunu ya da üzerine en çok mitolojiler kurgulanan figürü olduğunu (bu daha doğru benim açımdan) söylemek isterim. bu sözün ali'ye isnadında olan hikaye ise;

--spoiler--
Hz. Ali''ye(a.s)sormuşlar Allah'ı gördün mü? diye;
Hz. Ali de cevap vermiş, ''Görmediğim Allah'a secde etmem..''
''Nerde gördün'' demişler.
Hz. Ali'de ''Olmadığı yeri gösterin" demiş.
--spoiler--

gibi çok yavan, islami cilaya sokulmuş tevil ile geçiştirilmiştir.

hz.ali hakkında oluşan bu hem mutasavvıf hem filozof hem ''velayet makamı sahibi'' hem ''konuşan kur'an'' gibi çok ağır ve haddinden fazla saçma fikirlerin ne şekilde, hangi siyasi şartlarda hangi sosyolojik etmenlerin ışığında oluştuğu konusu ise hz.ali'nin kendi başlığında değerlendirmeye alacağım bir konudur. bu söz ise, dediğim gibi islam'da oluşturulmuş ''ali kültü'' ne binaen ortalıkta dolanan mitolojik bir yalandır.
görmediğin mikroaleme inanıyorsun ama. elektron, proton da mı yok diyeceksin? kendinle çelişmiyor musun?
Gece gece birden olacak olsa rahat sıçtıracak olan olay. Siz siz olun kafayı böyle şeylere takmayın.
aklını göemiyorsun ama akılsız olduğun söylenince kabul etmiyorsun bu da öyle birşey paşa.
allahında çok umruydun .
komikçe bir biçimde yalan olduğu iddia edilen.
Argümanın özeti de şu: "ibn el ravendi aktarmış demek ki söz ona ait."
Bu mantıkla gidersek hadis-i şerif denilen rivayetler de buhari, tırmizi... gibi kişilere ait! Denebilir.
bu mantıkla gidersek kitab da allah kelamı değil muhammed tarafından yazılmış! denebilir.
Öyle mi?!!!
araya da birkaç "öcü" serpiştir işte, "iran" "panteizm" pekala korkutabilirsin bunlarla birilerini.
Zamanında yazılmadığı için elbet hadis-i şeriflerin de diğer Rivayetlerin de doğruluğundan asla yüzde yüz emin olamayız. Tek ölçüt şu olabilir; "kuran-ı kerim süzgeci"
Peki "kuran-ı kerim" aracılığıyla allah "beni göremezsiniz" diyor mu? hayır. Aksine kendini sunuyor, oku! Diyor, yerlerde ve göklerde ben varım. iki kişi gizlice konuşurken üçüncüsü benim(58/7).yerlerin ve göklerin sahibi benim. Size şah damarınızdan bile yakınım! Diyor da diyor.
Görmüyor musunuz?
allah seni görüyor yeter deyip es geçilmesi gereken malca beyan.
tevil üstüne teville açıklanmaya çalışılan söz.
(bkz: ben görmediğim allah a inanmam/#21292921) biz burada konunun detayını vermişiz, bunun tarihsel sürecini kısaca aktarmışız, zat-ı muhterem gelmiş kelamcılık oynuyor. ''size şahdamarından yakınım'' ve ya ali'nin ben görmediğim allah'a inanmam dediği masalı kendi tevilinize göre kur'an'i çerçevede olabilir. ama bu sizin teviliniz olarak kalır. çünkü verilen ayetlerle görülmeyen allah'a ibadet etmeme mevzusunun yakından ve ya uzaktan alakası yoktur.
hadis-i şerif dediğiniz saçmalıklar ise farklı dinin unsurlarınan oluşan, çoğunlukla siyasi amaç gütmek, allah adına yalan söylemek, peygamberi yücelteceğim derken aşağılamak gibi misyonlar üstlenmiş mişnalardır. kur'an'da muhammed tarafından yazılmışa kadar gider argümanı da çok sığ bir köşeye sıkıştırma yöntemi, onu da tartışırız gerekirse.
tek ölçüt kur'an süzgeci ise bu söz o süzgeçten geçmiyor. çünkü peygamber'e bina edilmemiş vasıfların çoğu maşallah hz.ali'de var. benim anlatmak istediğim ile anlamak istediğiniz arasında fark olunca algınız tevillerden ibaret olacaktır. yineliyorum, bu söz hz.ali'ye ait değildir. işte kaynaklar buyrun bakın.
ayrıca; başka bir kıssa da hz. ali ibadet ederken yanına gelen kafirin ya alah yoksa mealindeki bir kıssaya binaen ali'nin verdiği cevap günümüz cahil müslümanlarının pragmatist algısının birebir aynısıdır; ''ya allah varsa''...

bir yanda aristovari bir hz. ali örneği, bir yanda taklitçi müslüman zihniyetin çarpık algısındaki ''ya varsa'' diyen hz.ali...
bu çelişkilere kur'an'ı uydurmak zor değil anlaşılan sizler için.
ayrıca yazdıklarımın hiçbirinin arasında ''öcüler'' yoktur. alışılageldik saçmalıklarınız kağıttan kuleler olduğu için, içinizeki korku varsa şayet onu bastırmak kendinize düşer.
söyleyecek sözünüz bilgiden ziyade tevil olacaksa neden benle zaman kaybediyorsunuz ki?
Gösterse elletmesede olur, inanırım.