bugün

sezen aksu 'nun bir önermesi. bugün bu haber gazeteler de yayımlandı ve devamı şöyle;

"izmir, Türkiye nin Batı yla kucaklaştığı yer. Her şehrimiz izmir gibi olsa, Türkiye bambaşka olur. Türkiye nin başkenti izmir olmalı aslında..."
(bkz: sezen aksu bazen susmalı)
(bkz: komple tikiyiz)
izmiri seven kimsenin istemez böyle bir şeyi... sezen'de gönderme yapmış muhtemelen sadece.

(bkz: aman istemez)
(bkz: iyiyim ben böyle)
sezen aksu'nun anayasa karşıtı talihsiz Bir cümlesi. herhangi Bir soruşturma açılırsa şaşırmasın.
kendisi her doğma büyüme izmirli gibi ülkenin gidişatından rahatsızdır. bunu dile getirmek isterken biraz abartılı bir üslup kullandığı doğrudur. ama görüyorum ki bu söz bazı izmir komplekslilerin çok hoşuna gitmiş, saldırıyorlar. siz istesenizde istemenizde izmir zaten başkenttir, cumhuriyetin başkentidir. ve atatürk'ün dediği gibi ''cebren ve hile ile aziz vatanin butun kaleleri zaptedilmis'' olsa bile ayakta kalacak son kale izmir olacaktır.
izmir başkent oldurulası bir şehirdir ama başkent olmasını hiç istemez inanın izmirliler. o nedenle, doğru biraz hayranlık ve sevgiyle tamamen içten söylenmiş bir cümleye tepki vermek mantıksızlıktır.
anayasaya aykırı bir cümledir. suç teşkil etmektedir.
doğudakilerin de başkentimiz hakkari olsun kars olsun efendim ne bileyim van olsun demesine eşittir her ne kadar gönlümüzden izmir gibi yerler geçse de mustafa kemal kararı vermiştir. nokta.
anayasanın değiştirilemez ve hatta değiştirilmesi bile teklif edilemeyen ilk birkaç maddesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentinin Ankara olduğu belirtilmiştir. yani boş bir önermedir.
anayasa'ya protesto kapsamına girer ve bu insanda içeri girer. gerçi o güç odağı ile kimi kime girdirir o ayrı.
konserde edilmiş çok basit ve içten bir temennidir. lafı götünden anlayıp "yok anayasanın 3. maddesi bıdı bıdı suçtur vs" gibi saçmalıklara girmek yersizdir.
haddini aşan insan sayıklamaları.

(bkz: bence bayrağı da değiştirelim)
(bkz: istiklal marşı da baydı artık)
(bkz: hem neden türk diyoruz ki kendimize)
(bkz: daha afili bir isim bulsak)
eğer iltifat manasında söylendiyse sorun olmayan cümledir. ancak ciddi söylendiyse oldukça güzel bir saçmalama örneğidir. türkiyenin diğer şehirlerinde yaşayanları aşşağılamaktır. hor görmektir. bir sanatçıya hiç yakışmamıştır.
nerede kaldı stratejik konum, nerede kaldı jeopolitik durumlar dediğimiz önerme.
temenniden ibaret, böyle bir şeyi söylemek de suç değil ayrıca. anayasa'yı protesto etmek veya eleştirmek de suç değil. "başkenti ankara'dır, değiştirilemez, değiştirilmesi teklif edilemez" mealinde bir şey var anayasa'da, doğrudur, ama orada tekliften kasıt "kanun teklifi" oluyor.
yani ben karşı markete gittiğimde "ibrahim abi bizim beşiktaş başkent olsa güzel olma mı?" dersem en fazla geyik yapmış oluyorum. o öyle bir teklif değil yani.
kaldı ki, kanun hükmü olarak teklif etmeye kalkarsan da suç değil, sadece direkt geçersiz oluyor o teklif. oylamaya açılamıyor filan sanırım. öyle bir şey.
(bkz: gavur izmir)
suç "insanlar ne düşünür" diye tanımlanmayacağı için, suçtur demenin anlamsız olduğu bir beyanattır.

bir şeyin suç olması için, o şeyin ilgili kanunda suç olarak tanımlanması gerekir.
anayasanın ilk 3 maddesinin değiştirilmesini, (teklif bile değil) "temenni" etmenin suç olması için, "teklif (temenni) edilmesi suçtur, yaptırımı da şu şu maddeyle düzenlenmiştir" denmesi beklenir. hele ki bu kadar her şeyi kapsayan bir anayasada. eğer ki anayasanın bir yerinde, "bunların teklifi ve temennisi ve bunların ifadesi suçtur" diye bir madde varsa, evet suçtur beyanat. eğer yoksa suç değildir. keyfimden değil yani, kanunla alakalı.
bir ankaralı olarak "eğer bütün şehirler izmir gibi olacaksa olsun!" dediğim istektir.
Gerek yoktur efendim..Güzelim izmirimi takım elbiseli adamlarla, siyah makam araçlarıla, gereksiz ciddi ve sahte kibarlık taslayan insanlarla doldurmya hiç ama hiiçç niyetimiz yoktur...
yok kardeşim biz böyle iyiyiz. toplamayın tüm şerefsizleri buraya.

(bkz: boyle onermeye boyle cevap)
atatürk düşünememiş... tabi o zamanlar müzisyenler, mankenler bilimum medya insanları partilerin popülerliğini artırmak için siyasetle ilgilenmez kendi işlerini yaparlar en önemlisi hitabettiği topluma örnek olurlarmış. günümüzde normal karşılanacak bir cümleden öte birşey değildir.

görünüyor ki izmir başkenttir veya başkent olmaz şeklinde fikir beyanlarıyla ulu önderimizden daha iyi bir fikre sahip olunduğu zannedilmekte.. e ülkeyi siz kursaydınız bari, ha kuramadınız lutfedinde kurulanı koruyalım.
ilkokullarda ezber edilen, sınavlarda kesin sorulan Ankara neden başkent olmuştur konusunu okumayan bünyenin sözü olabilir ancak. internette ankara neden başkent oldu diye aratsın 794.000 sonuç çıkar. Hadi iyi ögrenmeler..
(bkz: sezen aksu sadece şarkı sözü yazsın kampanyası)
ankara'yı ba$kent olarak yakı$tıramama tepkisi.
haddini bilmesi gerekir herkesin tabi.
not:ben de bir ankaralıyım,ellemeyin!
hiç yakışmamış bu söz kendisine, 10 üzerinden 1 aldınız ve bütünlemeye kaldınız.
(bkz: agzindan cikani kulagi duymamak)
(bkz: sacmalardan secmeler)