bugün

yılda iki kere kılınır. bunlardan biri ramazan bayramında diperi kurban bayramındadır. yılda iki kez olması hasebiyle nasıl kılındığı unutulur. bu yüzden namazdan önce anlatılır imam tarafından. kaza sı yoktur. kılınmaması durumunda bayramdan zevk alınmadığı iddia edilir kimileri tarafından.
2 saLLa bir bağLa gibi muhteşem bir anLatıLış tarzına sahip oLan namaz...kıLınması zorunLu değiLdir...sanırım vaciptir...
kazasının olmama sebebi vacib olması değil, toplu olarak belli şartlarda kılınmasıdır. vacib mantığıyla düşünecek olursak farz olan cuma namazının kazası olması gerekir.
kendi adıma söyliyeyim 'en zevkli namaz'.
(bkz: tövbe tövbe)
butun sene yat yat farz namazlarını kılma sonra gidip vacip namaz kıl. aklım almıyor.
bilmeyenler için
(bkz: farz)
(bkz: vacip)
(bkz: sünnet)
hiç şaşmamakla birlikte sürekli hocanın "malumunuz, yılda iki defa kılındığı için unutulabiliyo. onun için ben hatırlatmak amaçlı bir kere daha nasıl kılındığını anlatıyım, ondan sonra başlicaz namaza, allahın izniyle" sözü ile başlayan namazdır.
aslında normalde kimsenin gitmedigi ve bayram geldiginde babanın ısrarları sonunda gidilen ve bişey bilinmedigi için diger kişilerin hareketlerinin takip edilip ne yapıolacagına bakılan ve digere zamanda gitmediklerimin yerine geçer inşallah diye bi umut taşınan ve cemaatle birlikte kılınan daha sonrasında bayramlaşma yapılan durum...
kısa ve öz namazdır
imam-i safiiye gore hukmu (bkz: sunnet)tir.
unutanların yandaki mümin kardeşine bakarak kopya çektiği namazdır. tabi yandaki müminin de namazı unutmuş olma ihtimali çoğu kişinin namazı yanlış kılmasına neden olur. ayrıca zaten yandakine baktığında o namaz bozulmuş olur.
meksika dalgasının cıkıs noktası olabilir ya da her seferinde meksika dalgası yasanan namazlardır.
-safları sıklaştıralım
-üst kat boş efendim
-birbirinizin üstüne secde yapabilirsiz
-camiye yardım
gibi rutinleri vardır.
en önlerde camiye sürekli giden, o muhitte yaşayan yaşlı amcalar, dedeler olur, arkalara doğru gidildikçe yaş ortalaması azalır.
yerden ısıtmalı camilerde, soğuk kış günlerinde uyku getirir.
uefa standartlarına uymayan camilerde, namaz bitiminde, çıkarken yaşanan yoğunlukta çokça insan ayakkabılarını kafa seviyesinin üstünde tutup birbirlerini ite kaka kapıya yanaşır.

ayrıca bayram bayram namazı bitimi ile başlar.
imamın ağzında tüy bitene kadar vaaz verdiği ve vaazlarında her sene değişmediği namazdır. okadar kısa bişi ki imam uzatırda uzatır artık bacaklarda derman kalmaz oturmaktan..... kalkmakta sorundur çünkü bacaklar uyuşmuştur...
(bkz: 23 ekim 2006 ramazan bayram namazi)
amcamın abdestini unutup kılmak üzereyken abdest almasının aklına gelen namaz.

hoş ne güzel sabah erkenden kalkıp namaza gitmek için camiye yollanmıştık ki zar zor kapı ağzından yer bulduk, oturduk hocanın vaazını dinliyorduk ki amcamdan o laf geldi "anaaaa ben abdest almadım" demez mi ? * "sen ne yapmaya geldin ki buraya cafeye mi gitcez sandın" dedim yapıp sırıtarak cemaatin arasından sıyrıldı ben tabi gülüş cümbüş içindeyim herkes bana bakıyor. geldi bu * "gülme lan" diyor bana o öyle deyince ben daha bi sırıtıyorum, neyse namaz başladı allah kabul etsin kıldık ama nasıl kıldık gelde bana sor.

Sonra eve geldik ben tabi babam direk ispiyonladım. amcam geldi babamda amcama yem atıyor "yauv hanım camiye gittim abdest almayı unutmuşum" bizim sazanoğlu sazan amcam kahkahalarla "yaaa bende sadece ben abdest almadım sanıyordum" demez mi !

bayram heyecanı mıdır nedir amcamı bu kadar "saf" görmedim akşama doğru toparlandı bereket.
(bkz: 31 aralik 2006 kurban bayrami namazi)
hani bizim bir öss miz vardır dillere destan. haziranda bir pazar sabahı hizaya dizilir 1.5- 2 milyon kişi. türkiye nin en büyük toplu harekatıdır. çok ilginçtir onca insanın aynı anda aynı şeyi yapması. daha ilginci var tabii bu kez sayı tahminen 20 milyon. evet 20 milyon kişi aynı hareketin içinde hem de hiçbir ayrım gözetmeksizin 7 den 77 ye.
büyük orddular gibi aynı. tek ses tek yürek derler hani..
omuz omuza orman gibi kardeşçe...
Ramazan ve Kurban Bayramlarında kılınan, 2 salla bir bağla, üç salla bir yuvarla şeklinde hatırda tutulan 2 rekatlık vacip namazdır.
bir sene boyunca farz olan namazları kılmayan çoğu müslümanın(!), vacip namaza akın etmesi olayıdır.
31 aralık 2006 tarihinde istanbul'da 08.15 te, izmir'de ise 08.13 te kılınacak namaz. bir yanlışlık var ama anlamadım.

http://www.diyanet.gov.tr...ish/vakithes_turbay04.asp

edit: (bkz: ercan taner in camide namaz sunması)
Bayram namazi kilmak, erkeklere vâcibdir. Bayram namazlarinin sartlari, Cum'a namazinin sartlari gibidir. Fakat, burada hutbe sünnettir ve namazdan sonra okunur.

Bayram namazlari iki rek'attir. Cemâ'at ile kilinir. Yalniz kilinmaz. Birinci rek'atte, Sübhânekeden sonra, üç kere (Tekbîr) söylenir. Ya'nî, Allahü ekber denir. Eller üç defa kulaklara kaldirilip, birinci ve ikincisinde iki yana uzatilir. Üçüncüsünde, göbek altina baglanir. Imâm efendi yüksek sesle, Fâtiha ve zamm-i sûre okuduktan sonra, rükü'a egilinir. Ikinci rek'atte, önce Fâtiha ve zamm-i sûre okunup, sonra, iki el, yine üç kere kulaklara kaldirilir. Üçünde de yanlara sallandirilir. Dördüncü tekbîrde, kulaklara kaldirilmayip, rükü'a egilinir. Birinci rek'atte bes, ikinci rek'atte dört tekbîr getirilmektedir.
+anne ben bayram namazına gitmesem ?
-olmaz !
+dedemlere gelmesem bayram namazından sonra ?
-olmaz !
+peki.
herkesin birbirini kolladığı namazdır.ilk haraketi kimse yapmaz yanıdakini ya da önündekini bekler.öyle centilmen bir cemaatte sahip namazdır işte bu.
normalde camiye uğramayan bazı kişilerin senede iki defa kıldıkları, onda da kapı önünde kaldıkları namazdır. *
eski dostların, tanıdıkların görüldüğü, onlarla bayramlaşılabilindiği namazdır. çok kalabalık olur, öyle bir kalabalıktır ki bu erkende gitsen geçte gitsen mutlaka etkilenirsin...