1. 1.
  ünlü italyan yazarın fantastik öğelerle desteklenmiş ve tarzını yansıtan kitabı.. baş karakter baudolino tarihin en büyük yalancısıdır ve zekasıyla tarihin satırlarını gizlice manipule eder. bir bukalemunun anında bulunduğu ortama uyup renk değiştirmesi gibi sadece birkaç kelimesini duyduğu dilleri akıcı bir şekilde konuşarak bulunduğu topluma adapte olur. açıkçası kitbı okurken tarihteki her büyük hadisede baudolino'nun bilinçli ya da bilinçsiz parmağının bulunması bana forest gump etkisini hatırlatmadı değil. ama kitap uzun tarih araştırmaları, sayfalar süren tasfirleri, din çatışmaları ile umberto eco'nun adını hak etmiş gibi görünüyor..
  ... pregnantcheerleader
 2. 2.
  Kitabın sayfalarının çok olmasına aldanılmamalı. kolay okunabilen, keyifli bir Umberto Eco kitabı
  ... lucky number slevin
 3. 3.
  baudolino isimli inanılmaz yalan söyleme yeteneğine sahip bir köylü çocuğunun köylülükten krallığa uzanan hayat hikayesini anlatan inanılmaz roman. orta çağda ve her çağda? bir yalanın koca orduları peşinden sürükleme gücüne sahip olduğunu gösterir. umberto eco romanda orta çağ insanının düşünme yapısını neredeyse birebir yansıtır insan bu romanı okuduktan sonra tarih derslerinde anlatılan seferlere bambaşka bir gözle bakmaya başlar sever tarihi.
  1 ... sanitarium
 4. 4.
  tarihin masalını anlatır bu kitap. baudolino'nun macera yaşama değil macera yaratabilme yeteneğine hayran bırakır.o kadar güzel yalanlar yaratır ki verdiği hissiyatla insanları düşünmeden peşinden koşturur. kutsal roma germen imparatorluğunu ve ortaçağ avrupasının düşünce sistemini önümüze serer. alır başını istanbula geçer, anadoluyu turlar şaşırarak okursunuz. doğunun gizemini çözmeye çalışır. kısacası o dönemin dünya coğrafyasının tamamını insanlara yedirir iyice. okurken kahkahalarla gülünecek ve dumur edecek o kadar çok şey bulursunuz ki benim gibi hemen bitirmemeliyim diyerek bir yolculuk kitabı olarak görür ve iki sene de bitirebilirsiniz. baudolino'nun yolculuğunun hiç bitmemesini istersiniz. böyle bir kitaptır işte.
  2 ... accelerated
 5. 5.
  otto : " sen doğuştan yalancısın diyordu" ona.
  "neden böyle söylüyorsunuz üstat?"
  "gerçek de ondan. ama sana kızdığımı sanma. edebiyat adamı olmak ve günün birinde hikayeler uydurmak istersen, yalan da söylemen ve küçük öyküler uydurman gerekecektir, yoksa hikayen sıkıcı olabilir.ama bunu aşırıya kaçmadan yapmalısın. dünya sıradan şeyler üzerine de olsa yalan söylemekten başka bir şey yapmayan yalancıları cezalandırır ve sadece çok önemli şeyler hakkında yalan söyleyen şairleri ödüllendirir."
  (bkz: yalanını sevsinler yalansız dönmüyor dünya)
  3 ... oyuncakdunya
 6. 6.
  okumaya başlarken zorlasa da, sonrasında keyifli devam eden, hayalgücü had safhada umberto eco eseridir.
  ... ne desem inanirsin
 7. 7.
  barındırdığı diyaloglarla bir ustalık eseridir. biraz gerçek hayattan uzaklaşıp, ironi bulmak isteyenlere şiddetle tavsiye edilir.

  umberto eco'yu okuduktan sonra dan brown bsg diyorum içtenlikle.
  1 ... william of baskerville
 8. 8.
  (bkz: umberto eco)
  1 ... nickim ne olsun karar veremedim
 9. 9.
  Umberto eco'nun mükemmel romanı. her romanında olduğu gibi bu romanında da bizi tarihte mükemmel bir gezintiye davet ediyor. yepyeni bir dünyayı keşfetmek için mutlaka okunması gerekir.
  ... sazek steiner
 10. 10.
  baş karakter baudolino'nun, işittiği her dili konuşabilme yeteneğiyle 15 yıldır ingilizce'yi öğrenemeyen beni adeta aşağıladığı roman.
  ... vikingalp