bugün

açmalı ihale olan türünün inanılmaz zevkli olduğu iskambil oyunu.
iş gününde öğle arası tatilinin vazgeçilmez aktivitelerindendir.
ödetmeceli olunca tadından geçilmez.
yancı masanın olmazsa olmazıdır; yancılar yer içer üstüne de bir dalga geçer böylece ortamı şenlendirir.

Örnek bir tablo:

http://www.facebook.com/p...=2847561&id=838604104
zevkli olanı 101 de bitenidir.* fakat özel bir kuralı vardır. 7 ve üstü sayı ile ihale alınırsa; ihaleyi alan kişi yaptığının 2 katı ile değerlerir. batan kişi 2 katına batar. örnek ile açıklayayım:

ihaleci: x batan: y a, b: diğerleri

x: 8 diyerek ihaleyi eline almıştır.
y: batan kişidir.
a: 2 el alan kişidir. (e.g.)
b: 3 el alan kişidir. (e.g.)

x el sonunda 8 deyip 9 alsa bile 9 aldığı için 9x2:18 puan kazanır. fakat 8 dediği halde 8 alamazsa 8x2:16 puana batar.
y el sonunda battığı için 8x2:16 puana batar.
a 2 puan kazanır.
b 3 puan kazanır.

evet böyle daha zevkli oluyor.
güzel muhabbet olursa zevk veren oyundur.
(bkz: karodan koz cemaatçiden kız olmaz)
öğrenci evi resmi oyunu. sınav zamanlarında bile sabahlara kadar oynanır.
türk eğitim sistemine vurulmuş en büyük darbedir.
Lise tayfasının satranç oynarmış havasında oynadığı iskambil oyunu.
hesap ödemiyim diye 52 kartıda saydığım güzel oyun.
ihaleli oynandığı zaman satranç kadar olmasa da düşündürücü oyundur. Hem kendini kurtarmak için hemde adam batırmak için stratejiler belirlenir.
efsanevi oyun.
(bkz: efsane) *
öğrenci evlerinde temizlik, bulaşık veya yemek yapmak için sıkça oynanan zevkli oyun.
yurt ortamında sandalyeyle bütünleşme pahasına sabahın altısını görmenize neden olabilecek oyundur..
efsane oyundur yalnızca bir problemi vardır ki bitirilemez...
batağın kendisine bir gıcığım yok. nihayetinde bir oyundur. fakat batak oynayıp, hadi gerçekten iyi de oynayıp, kendini kağıt oyunu ustası sananlar yok mu... işte onlar adamı deli ediyor.

küçük ilçelerde, yapılacak çok da fazla bir şey olmamasından dolayı, ortaokulda oynanır bu oyun. ben orta ikide (şimdinin 7. sınıfı) başladım batak oynamaya. yaşıtlarımla beraber kahvede kaçak kaçak oynardık. geç başlayan da en geç lisede başlardı. başlamayan da başlamazdı zaten. sonra ihale (ihaleli batak denmesine kıl oluyorum) öğrendik, batağın pabucu hemen dama atıldı. ihalenin eşlisini öğrenince de ihale unutuldu. sonra king ve bu oyunların kralı olan eşli king öğrenince batak çocuk oyunu gibi bir şey kaldı.

eşli ihale, king, eşli king, yanık, oval (ismi her yerde farklıdır. bizim orda oval denir), anastra, giriş seviyesinde de briç bilir halde üniversiteye geldikten sonra batak ve ihalenin böyle popüler olmasını anlayamadım. memlekete gidince hepimiz üniversitede kağıt oynayacak adam olmamasından yakınır olduk. batak ne amına koyum. koskoca üniversite öğrencileri batak mı oynar ya! dost kazığı oynayın oldu olacak!

hadi oynuyorsun, tamam. bir kahveye gidip "ben iyi batak oynarım" diye böbürlenme sakın. adama götüyle gülerler.
yatakta ve batakta eşin iyi değilse eline güveneceksin.
üniversite hayatının bir döneminde gönüllere taht kurmuş oyundur.
Çok pis çekişmeli geçer.
kağıtları teker teker açmazsam sanki kötü el gelecekmiş gibi hissederim .. takıntı.
herkesin kişiliğine göre oynadığı oyun.
iskambil oyunlarından en çok bağımlılık yapanı.
bir bayana öğretilmesi zor oyunlardan birisidir. öncelikle diğer oyunlarla ilgili bütün hafıza silinmelidir. zira şu repliklere sebebiyet verebilir:

vendetta: bak şimdi diyelim kupa 3, kupa 8, kupa vale ve kupa papaz attı oyuncular. bu eli hangi kağıdı atan alır?
bayan: vale'yi atan alır.
vendetta: neden?
bayan: çünkü joker.
vendetta: ....neyse papazları çıkaralım da, papaz kaçtıya devam edelim.
arkadaşlarla ne zaman bir araya gelsek "hadi batak atalım" şeklinde diyaloglara neden olan ancak benim bir türlü öğrenme fırsatı bulamadım oyundur.
öğrencilik hayatında derslerden daha çok ilgi gören oyundur.
el iyi geldiğinde zevkli, kötü geldiğinde tam anlamıyla işkence bir oyundur. king diye bir üst verisyonu vardır. hem düşünüdürür, hem eğlendirir.
modem ibnelik yaptığında pcye yüklü olan ve benim arka arkaya 100 kereden fazla oynayıp zombileştiğim oyun.
ilk yurda gittigimde mal mal baktıgım sonradan ögrencilik yıllarımın çekilmez gecelerin kurtarıcısı olmuştur. oynayın oynattırın efendim..
bir iskambil oyunu.