bugün

Belki vaktindeydi gidişin, bize göre çok erken olsa da. Diliyorum gittiğin yerde sevenlerinin duaları kuşatıyordur seni. Yerini doldurabilecek kimse çıkmadı şimdiye kadar, çıkmaz da. Allah c.c. rahmet eylesin.
belki bestelerin olmasa bile sözlerin sanatçısıdır. şarkı sözlerinde ki derin anlamların ve göndermelerin kalitesine pek çok sanatçı daha ulaşamamıştır.

"sapa kulba kapağa itibar etme dostum
içi boş tencerenin bu sofrada yeri yok
para pula ihtişama aldanıp kanma dostum
içi boş insanların bu dünyada yeri yok"

eyvallah barış abi.
geçen gün modadaki evini gezerken bi kadın çocuğuna barış manço nun duvardaki fotoğrafını gösterip "bak böle çocuklarla program yapardı" dedi.kadının 9 - 10 yaşlarındaki çocuğa neden bunu söyleme ihtiyacı duyduğunu düşündüğüm anda aynada gördüğüm aksim 30 yaşımı geçtiğimi hatırlattı bana, halbuki barış abi hiç ölmeyecekti biz de hiç büyümeyecektik.
kendisinin birde filmi vardır.

(bkz: baba bizi eversene)
unutulmaz ve yeri doldurulmayacak şahsiyet.
çok küçüktüm öldüğünde ama tanıyorum kendimi bildim bileli barış abiyi. yarım yamalak şarkılarını evin içerisinde söyler dururdum. programına katılamyı hep istemiştim. telefonla olsa bile onunla konuşmayı çok istemiştim. ama olmadı.. hep biraz daha büyüyeyim diye geçirirdim içimden. ama bir gün televizyondan ölüm haberini duydum. ufak bir dolap vardı odamın diplerinde bir yerlerde. onun yanına iliştim gözlerim doldu sessiz sessiz ağlamaya başladım. halbuki ölüm nasıl bir şey bilmiyordum bile. ama artık onun olmayacağını anlamıştım. oysaki ben onun programına katılamamıştım bile. bugün barış abiyi yeniden anmak geldi içimden. sadece ölüm yıldönümlerinde değil ona karşı sevgim aslında her an her yerde, dillerde.

özledik be barış abi...
çocukluğumda allah deyince aklıma gelen şahıs. neden mi? bilmiyorum.
Besteci,şarkı sözü yazarı, gezgin ve aynı zamanda Tv programı yapımcısıdır. Anadolu rock türü müziğin kurucularındandır.
türkiye'ye gelmiş ve gelecek en kaliteli, dürüst, saygıdeğer müzisyendi. onu kaybedeli yıllar geçti fakat ne şarkıları, ne söyledikleri, ne yaptıkları değerini kaybetti bugüne kadar. o sesiyle her zaman aramızda olacak. tatlı diliyle zamane çocuklarına örnek olan büyüğümüz barış manço'yu saygıyla ve sevgiyle anıyorum.

(bkz: kelimelerin kifayetsiz kalması)
bu aralar bi reklamda ben bilirim şarkısı çalınmakta. reklamı izlenilebilir kılıyor.
"merhumu nasil bilirdiniz?

"iyi bilirdik! 1
iyi bilirdik! 2
iyi bilirdik! 3
....
....
iyi bilirdik! 70 milyon
seni cok ozluyoruz,
mekanin cennet olsun." demiş. youtube'dan keskinadem. ne de güzel demiş.
türkiye'de herkes tarafından sevilen tek insan. rahmetliyi sevmeyen yoktu. maalesef atatürk'ü bile sevmeyenlerin bulunduğu bir ülkede böyle bir payeye erişbilmiş yegane kişilik. allah gani gani rahmet eylesin baba.
deli gibi özlenendir.
er kişinin yanına hatun gerek. adem oğlu kızgın fırın havva kızı mercimek diyen sanatçı. iz bırakanlardan.
yerini kimsenin dolduramayacağı üstad, kaliteli sanatçı, baba gibi adamdı barış manço.mekanı cennet olsun..
Uzun saçı, parmağa takılan yüzükleri, boynunda bin bir türlü kolyeleri en çok yakıştırdığım kişiydi. Çocukken sunduğu programı kaçırmamak için özel çaba gösterdiğim katılmak için annem ve babamın yakasına yapıştığım. Kaybettiğimde çocuk olmama rağmen anlamasam bile çok üzüldüğüm tek insan.
Şarkılarını ezberlediğim hala dilimde dolanan, her sözünde her cümlesinde hayatın içinden kopup sözlerine yerleştirdiği bir yaşanmışlık olan bir baba o.
Onu tanıyıp sevmeyecek insan görmedim. Yeni nesillerin onu tanımayacak olmasına da bir o kadar üzülüyorum ve iyi ki onun şarkıları ile büyümüşüm diyorum.
sesiyle insanın iliklerine işleyen adam.
7 den 77 ye programıyla birçok çocuğun tanıştığı şarkılarına tapınılacak sanatçıdır. Nur içinde yat üstad.
13 yaşındaki bir çocuğu* sabah* televizyon karşısında yasa boğan türkiye'nin en büyük isimlerinden, devlerden biri.

ölümüyle türkiye çadırının ortasındaki direk çöktü gibi olmuştu. o nasıl bir cenaze töreniydi. nasıl bir uğurlamaydı.

bizim evden hiç uğurlayamadık.

adam olacak çocukların evlerinde bir yerlerdedir hala.
eksikliği dolmayan gerçek sanatçı.

geldik 24 yaşına, hala kana kana süt içerim barış abi*
bu sabah kahvaltıda, yaptıklarını konuşup gülümsediğimiz büyük insan.
adam olduk barış abi, yukarıda bir yerlerde görüyorsun dimi.
o bir efsane. başka söze ne hacet.

http://www.youtube.com/watch?v=erdMXjHeCm0
teybe takıp kolonların başında dinleyerek uyuduğum kasetlerin sahibi.
şuan yazsam aklımda tüm sözlerini bildiğim onlarca şarkısı olan efsane. Anadolunun çocuğu, anadolunun efsanesi. Huzur içinde uyu barış abi, şarkıların sonsuza dek yankılanacak uzay boşluğunda..
Yerine kolay kolay kimseyi getiremeyeceğimiz kaliteli bir kişiliği olan türk sanatçısırıdr. Söylediği tarzlar anadolu rock, progresif rock, psychedelic rock, senfonik rock, folk rock, pop rockdır. Bunun dışında oyuncu ve TV Programı yapımcısıdır.