bugün

entry'ler (721)

most life club

Temiz ve kaliteli bir kulüp. Güler yüzlü çalışanları ve işten anlayan hocaları için burayu tercih ettim. Tavsiye ederim.

üç vakte kadar

18 Mayıs 2018 tarihinde vizyona giren ve sanat yönetmenliğini yaptığım için büyük pişmanlık duyduğum sinema filmi.
"Ne kadar kötü olursa olsun emek verdim, gideyim." dediğim bu filmi izlemeye gittim ve 10 dakika zor dayandım. Yapımcının bu filmi sırf "bu işte para var." diye yaptığı ortada. Birçok insanı vaatlerle kandırıp, çalıştırıp, cebindeki paraları bile alan yapımcının bu filmi beklenildiği kadar gişe yapabilecekmiş gibi görünmüyor.

amatör telsizcilik

Ticari teknolojilerin kırılganlığı nedeniyle afet durumlarında iletişim için GSM operatörlerine maalesef güvenilmiyor. iletişimin hayati bir ihtiyaç olduğunu düşünürsek her durumda iletişimi sürdürmemizi sağlayacak bir sisteme ihtiyaç vardır. Amatör telsizcilik tam da bu iş için var. Bilindiği gibi amatörkelimesi, işini severek ve maddi çıkar olmadan yapan anlamındadır. Amatör telsizciler de kendilerine ayrılmış frekansları kullanarak, hiçbir maddi çıkar gözetmeden iletişimi sürdüren kişilerdir.

Şöyle özetleyebiliriz:
Devlet tarafından belge verilen ve bir çağrı koduna sahip olan bu insanların her biri bir istasyon olarak düşünülebilir. Çünkü telsiz iletişiminde GSM iletişiminde olduğu gibi bir merkez istasyona ihtiyaç yoktur. Bu nedenle afet durumlarında telsiz iletişiminin kesilmesi neredeyse imkansızdır. Afet durumlarında iletişimin sürdürülmesi de hayati önem arz etmektedir.

Amatörler işlerini severek yaptıkları için deneysel işler de yaparlar ve sürekli yeni şeyler ortaya çıkarırlar. Öyle ki ortaya çıkan bilgiler sayesinde ay yüzeyinden sinyalleri yansıtarak dünyanın öbür ucuyla iletişim kurmak mümkün halde.

Telsizcilik dipsiz bir kuyu. Her gün yeni bilgiler öğrenmeniz, her gün yeni şeylere merak duymanız mümkün.

Peki amatör telsizci nasıl olunur?
Türkiye’de amatör telsizci olmak için Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün 6 ayda bir yaptığı amatör telsizcilik sınavına girmelisiniz. Sınava göre başarılı sayılırsanız belgenizi ve çağrı işaretinizi alırsınız. Bu çağrı işaretleri sizin kimliğiniz gibidir.
Benim çağrı kodum: TA7MKK

Amatör telsizcilikle ilgili daha detaylı bilgileri internetten veya şehrinizde varsa TRAC derneklerinden öğrenebilirsiniz. Sınav başvurusu için Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün web sitesini inceleyebilirsiniz.

TA7MKK, 73

söylemek istediğim

içinde kopan fırtınalar dışarıya hiç vurmuyor mu sanıyorsun? Belki şimdi değil ama patlayacak birgün suratlarına hep o bağırarak söylemek istediğin şeyler. O zaman göz kapaklarını bile kapatmaya fırsat bulamayacaklar.

(bkz: içimden geldi)

mikrofon uzatılsa söylenecek şey

Ben istiyorum ki bana burada iyi bakılsın.
(bkz: benim adım arif)

iyi adama bir iki soru

Okuduğum en iyi şiirlerden birisidir. insanı düşündürür. Düşünmek de bu günlerde unuttuğumuz bir şey olduğu için bu şiir insana iyi geliyor.

imdb

Mobil uygulaması ile izlediğiniz filmlerin arşivini tutabileceğiniz film veritabanı. izlediğim filmlere puan veriyorum ve o da bana seveceğim filmleri öneriyor. Öyle saatlerce izlemelik film aramak ile uğraşmıyorum.

otonom piyade

Saian ile k-st’nin kurduğu rap grubu. Dinlemeye değer güzel şarkılar yapıyorlar. Varyete şarkısının başında kullandıkları şiir dikkatimi çekti. bertolt brecht’in madem iyisin adlı şiirini koymuşlar. Etkileyici bir şiir.

ahmet aslan

Müzik tarzımı değiştiren şarkıcı. Şarkılarının çok dinlendirici olduğunu düşünüyorum. Uyumak için yattığımda kısık sesle yastığın altından şarkılarını çalıyorum. 2-3 şarkı sonra koray harikalar diyarında.

2001 a space odyssey

Sürekli “ulan onu o zamanlarda nasıl yapmışlar” dedirten film. Özel efektler ve illüzyonlar 1968 yılının çok ötesinde. Bugün bile bu filmi çekmek her babayiğidin harcı değil.
Keşke avatar hakkında değil de bu film hakkında tez yazsaydım.

equilibrium

her "film öner" diyene önerdiğim film. yaklaşık 10 kere izlemişimdir.

amacı olmayan grup

10 ekim 2017 tarihinde yeni bir yardım kampanyası başlatan facebook grubudur. üyesi olduğum için gurur duyuyorum.

(bkz: aog)

kız

sözlükte bolca bahsedilen kelime. hakkında birçok başlık açılıyor. insana yazarların tüm derdinin kız olduğunu düşündürüyor. umarım öyle değildir.

(bkz: bu saatte sözlüğe giren kızın amacı)

(bkz: kız kankanın memeleri)

(bkz: fahişe gibi giyinen kızlar)

(bkz: renkli gözlü kız iticiliği)

köksal baba

aylarca beraber yaşadıktan sonra hakkındaki bütün düşüncelerimi değiştiren adamdır. yıllardır trabzon'da yaşıyordum ama hep uzaktan takip ediyordum. daha sonra süleyman köse ile bir iş için tanıştık ve işler ilerledi. köksal baba'nın bambaşka bir insan olduğunu gördükten sonra onunla ilgili bir kısa metraj belgesel film çekmeye karar verdim. film neredeyse bitti. 2018 yılında izleyenleri ile buluşacak.

(bkz: köksal baba kırmızı kamyonet)
(bkz: nereden nereye)

sıfır bir 3 sezon

blu tv'ye geçtiği için çok eleştirilen internet dizisinin 3. sezonu.

tek hamlede karpuzu sekiz parçaya bölen adam

"abi gavur yapıyor" dedirten adamdır.

ellerim üşüyor diyen kız

yalan söylemiyorsa eli üşüyen kızdır.

matrix in üstüne film olmaması

matrix filminin günümüzün büyük bir bölümünü şekillendirdiği bir gerçektir. ama avatar filminin de sinemaya getirdiği yenilikleri görmezden gelmemek gerek. bu filmin çekilmesi için bir çok icat yapıldı. ha... böyle uzaktan baktığımızda avatar pek konuşulmazken matrix hala bir şekilde gündeme geliyor.

şevkat yerimdar

en son internette yayınladıkları kısa videolarını izliyordum. adamlar tv dizisine kadar gelmişler. demek ki insanlar seviyor.

whatsapp web

insana msn messenger'ı hatırlatan uygulama. titreşim geldiğinde çok güzel olacak. ne dinliyorum özelliği de geldiğinde tadından yenmez.