bugün

işçilerin başlarına giydikleri, metal veya plastikten yapılmış koruyucu başlık.
işçilerin takması gereken ancak herhangi bir yaptırım olmadığı için takılmasında pekde hevesli olunmayan başlık.
Küçük takke, papaz takkesi. ayrıca Bir tür süs iğnesi.
argoda prezervatif.
petrol mühendislerinin illa ki takması gereken yoksa ciddi kazalara yol açabilecek koruma başlığı.gerçi takılsa bile kaza geliyorum demiyor ve de yaklaşık 50 m yukardan düşebilen bir vida bu koruma amaçlı başlığı delip geçebiliyor,yaralanmalara hatta ölümlere neden olabiliyor.
sadece işçilerin değil, şantiyeyi gezecek her türlü mühendis, şef, proje müdürü ve ziyaretçi kişilerin giydiği başlık.
giyen kişiye göre renkler değişir:
işçi: sarı
ustabaşı: mavi
mühendis: beyaz
proje müdürü: kırmızı
CE 0088 kodu bu iş güvenlik malzemesinin standartını belirler. çoğu zaman hayat kurtarır.
sağlık personeli yeşil,
yangın personeli kırmızı,
mühendis, müdür, yönetici, ziyaretçi tayfası beyaz,
formen başteknisyen, ustabaşı mavi,
işçi ve ayak takımı sarı renkli baret giyer.
bu renklerin standardı olmasa da geleneksel olarak böyle kullanılır.
işçiler emekli olunca içine çiçek ekme hayalleri kurar.
erdoğan emine hanımdan öğrendik. şu şekilde takılması makul ve makbul olanıdır.

`http://img186.imageshack.us/i/baretqx3.jpg/`

(bkz: baret nasıl takılır)
büyük büyük abisi "kompozit çelik başlık" olan, küçük koruyucu başlık.
inşaatlarda amelesinden şefine herkesin takması gerekn başlıktır. bu başlığın değerini kafanızda o varken, sert bir şey düştükten sonra, o sert şeyi elinize alıp, ''bu baret olmasaydı çok kötü olmuştu'' diyene kadar anlamazsınız. takın taktrırın.
inşaat sahasında güvenliğiniz açısından takmanızın zorunlu olduğu başlık. takmazsanız ne olur? 3. kattan kafanıza düşen bir adet çivi kafanızı delip geçebilir. demek ki neymiş baret önemliymiş. * * *
ha bir de kendinizi bir şey sanmanıza sebebiyet veriyor. *
iş güvenliğinden sorumlu kişilerin kırmızı ve elektrikten sorumlu kişilerinde turuncu baret taktığı görülmüş şeydir. Ancak işçilerin kendilerine değer biçip de beyaz baret takarak sahada dolaşmaları gerçekten komik bir görüntü oluşturmaktadır.
Bugun şantiyede beyazini taktim ama kafamda hic guzel durmadi emanet gibi durdu.

En dar hali bile kafamdan dustu dusecekti sıkıldım cikardim.
"Ne tv'm var ne barettalarım, ne de siyasiler gibi baret takarım".
kullanıldığında kendimi uzaylı gibi hissediyorum. uzaylı gibi hissetmek diye de bi şey var, garip. sanki uzaylı nasıl olunur biliyormuş gibi.