bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  genel olarak tek parmakla aynı perde üzerindeki tüm tellere basmaktır. büyük ve küçük bare olmak üzere iki çeşittir. büyük bare, genelde 1. parmak yani işaret parmaKLA 6 telin hepsinin kapatılması, küçük bare ise 2,3 telin aynı parmakla kapatılmasıdır. ben gitar çalıyorum demek için ilk aşamadır. "aşamadır" yani daha çalmıyosunuz.
  11 -1 ... redwinemania
 2. 2.
  yeni gitar ogrenenlerin heveslerinin kırılmasına neden olan bir tur sol el pozisyonu... hersey iyi hostur, yalar yutarsınız C leri, Am leri, G leri ama F notasını gordugunuz zaman neden herkesin gitar calamadıgını anlarsınız. evet bare basmak zordur, ama imkansız degildir, usenmeden sıkılmadan calısmak gerekir...
  7 ... sazan
 3. 3.
  (bkz: insafsız fa majör)
  8 ... dalgali kur
 4. 4.
  ozellikle fa major yuzunden isaret parmagina kramp girmesine sebep olacak harekettir.
  3 ... radament
 5. 5.
  eğer gitarınızın telleri ile klavye arasındaki mesafe hayvani ise, daha doğrusu sikko bir gitar ise, bileğin .mına koyar. kangren olursunuz. yarıda bırakıp "bu ne azap lan" diye ağlayan var.

  ama baresiz basılan bir g, bir c ile de dağlar vardır arasında be kardeşim.

  lakin benim tavsiyem il önce arpej öğrenin ki kendinize güveniniz gelsin. kendinizi bir şey sanın. yoksa nice yiğit heba olmuştur bare yolunda. vazgeçmiştir. arpej bilirseniz, kumsalda, romantizmin doruğuna vurursunuz en azından. o gazla değil bare, en kral solonun bile götünü kesersiniz. *
  9 ... chosen
 6. 6.
  gitarla gerçekten ilgilenip kendini gelişmeye niyeti olan insanla sadece akdeniz akşamları çalmayı düşünen insanı ayıran teknik.

  ne zaman ki bare arpejlerinizin sesleri düzgün ve net çıkmaya başlar, o zaman "evet, işte başlıyoruz" dersiniz.
  5 ... double cross
 7. 7.
  büyük kesim, gitarı öğrenmeye başlarken en başta c, am, em gibi akorları öğrenirken, ne lan bu gitar çalmak kolaymış, der. ardından f gelir. bare diye bir kavram ortaya çıkar. işte gitarın nasıl bir çalgı aleti olduğu burada belli olur ve tabi ki çalacak kişinin de ne kadar azimli olduğu.

  öğrenmenin en iyi yolu sürekli alıştırma yapmaktır. benim tavsiyem dandik gitarlarda çalışılmamasıdır. telleri kalın gitarlarda çalışılmamalıdır; çünkü esnek tellerde öğrenmek daha kolaydır.
  parmağın ne tam altı ne de tam yanı basılır. altı ile yanının ortasını basmak meseledir. öhöm öhöm, şey, parmak bilmem ne olur bare basana kadar.
  1 ... yumusak falan degil bu g
 8. 8.
  gitar öğrenen kişilerin, genelde vazgeçip pes ettiği noktadır. eğer barelerde gitarı atmazsanız bir daha atmazsınız korkmayın. misal benim f akorunu tam olarak basabilmem yaklaşık 3 ayımı almıştı, tabi bu kişiden kişiye, çalışma mikatarına ve azmine göre değişebilir, basamıyorsanız tavsiye edebileceğim tek bir şey var: malesef o da bol bol pratik yapmak.
  2 ... kalp kerizi
 9. 9.
  şimdilerde yeni neslin, concon takılanların en çok da "bari" yerine kullandıkları sözcük. ama hiç güzel olmuyor yaneee *
  2 ... ezgincan
 10. 10.
  klasik parçalar çalarken de başa bela tekniktir. baş parmak sağlam basılmalıdır ki iyi ses alınabilsin. asıl sorun diğer parmaklardadır. bare basarken parmakların senkronizasyonu bozuluyor sanki, yamuk yumuk bir el halini alıyor o her zamanki eller. özellikle serçe parmağı çok stratejik konumda bare basmaya heveslendiysen ve hırs yaptıysan o parmak ucu önce su toplar. sonra yavaş yavaş nasırlaşır. çok acı verir çalmaya çalışırken.

  biraz olsun rahat bare basmak için gerekli olanlar: ayaklık, gitar tutuşunu iyi bilmek ve olabildiğince omuzdan destek alarak baş parmakla perdeye abanmaktır.
  1 ... fiammetta