bugün

(bkz: burc ve hafıza uyumu)
(bkz: nick ve hafıza uyumu)
özellikle fanus balıkları için allah ın bir lutfudur. o minicik camın içinde dönüp duruşunu gördükçe içim sızlardı, acırdım, sıkılmasın diye fanusun yerini bile değiştirirdim küçükken. 3sn lik hafızaları olduğunu öğrendiğimde çok mutlu olmuştum sevgili balığım şinasi adına..
balık hafızasının ne kadar bela bir şey oldugunu anlamak için memento kesinlikle izlenmelidir.
baliklarin hafizasinin ortalama 3 saniye olmasi ve bu yuzden akvaryumdaki baliklarin kendilerini engin deryalarda zannetmelerine neden olan hafiza
balık yenerek aşılabilir bir durum. gelsın b vıtamını, omega 3ler, fosfor...
(bkz: çivi çiviyi söker)
"pardon başlığın konusu neydi? açtım ama unuttum konuyu" gibidir.
-hmm ben hangi başlığa entry giriyordum acaba?!?!?
(bkz: freedean)**
iki balık kendi aralarında konuşurlar

-abi duydun mu? sozlugun celebrity agalari diye bir oluşum varmış.
*celebrity ne lan?
-işte abi şudur falan filan.
*sen onu bırakta hatununu tuvalete goturen erkek hakkında ne düşünüyorsun onu söyle.
-abi oldu mu şimdi ama?
(bkz: 3 saniye)
herkesin ''3 saniyelik hafıza mı olur yahu?'' diye dalga geçtiği balıklar nedeniyle çokça kullanılan söz öbeğidir. halbuki o küçük ve aptal görünen akvaryum balıklarının akvaryumda kurulan bir düzenek yoluyla eğitilebildiği ve bırakın 3 saniyelik hafızaya sahip olmayı gerçekten de bir şeyler ''öğrenebildiği'' mythbusters programında * yapılan deneylerle kanıtlanmıştır.
mythbusters tarafından çökertilen efsane. 3 saniye filan hikayeymiş, senin benim gibi hafızası varmış işte hayvanın.
nasıl ölçüldüğünü ciddi ciddi merak ettiğim hadise...
3saniyelik bi hafızaya sahip olduğu söylenen balıklar ile bu konuda yarışmakta hiç sakınca duymadığım hafıza çeşidi.
her balıkta az gelişmiş olmasa da adları çıkmıştır artık bi kere hayvancağızların. ne yapsalar unutkandır onlar. allah belalarını versin. *
07/01/2009´de okudugum bir habere göre; olan bir olayi, aslinda 3 saniye degil de 5 aya kadar hafizalarinda tutabildikleri saptanmis.

kisaca bir fare kadar akilli olan baliklar ayrica egitilebilinecekler.

--spoiler--
israil’deki Technion Teknoloji Enstitüsü’nde yapılan araştırmada, yavru balıklara yemleri düzenli olarak belirli bir ses eşliğinde verildi. Yaklaşık bir ay süren eğitimden sonra balıklar, açık denizdeki balık çiftliklerinde kendilerine ayrılan bölümlere salıverildi. 4-5 ay sonra balıklar yetişkin olup avlanma zamanı gelince, daha önce bir ay boyunca yem verilirken çalınan ses yinelendi ve balıkların aradan uzun süre geçmesine rağmen sese geldikleri görüldü.

Uzmanları bu deney sonrasında elde ettikleri bulgularla ‘eğitilmiş’ balıkların, ekonomik olarak çok değerli olduklarını, balıkların eğitilmesi ile balık çiftliklerinin giderlerinde önemli tasarruf sağlanabileceğini tahmin ediyor. Yeni bulgular, sık sık çevreye zarar verdiği gerekçesiyle eleştiri konusu olan balık çiftliklerinin, çevreye minimum düzeyde zarar verecek biçimde inşa edilebilmesine de olanak tanıyor.
--spoiler--

edit: türkce karakterim yok!
yalandır. akvaryum veya fanusta balık besleyenler bunun yalan olduğunu kolayca anlayabilir. balıkta bir süre sonra oluşan yeme karşı motivasyon gösterilebilir. akvaryum ortamına yaklaştığınızda elinizi yem atar gibi su yüzeyinde dolaştırdığınızda balıkların elinize doğru yüzdüğünü görebilirsiniz. bunu en ebelek balıklar bile yapmaktadır. japonlarda, guramilerde sahibini tanıma vardır. kaçırğınız orfozlara dikkat ediniz. bir dahaki gelişinizle darth vader orfozlarla karşılaşmayınız.
balıklarda olduğu iddia edilen ve balık burçlarında olduğu kesin olan hafıza. unutmadıysa da işine geliyodur ama bu kadar gerçekçi oyun olamaz.
çok fazla anti-depresan kullanan insanların kaçınılmaz sonudur. ginkgo biloba tableti kullanmaları tavsiye edilir.
ancak üç saniye öncesini hatırlayabilen en unutkan hayvandır, balıkların dede olupta bunamış olanları ise hiç bişeyi hatırlamaz balık olduğunu unutup boğulanları bile vardır. **
sanırım en çok karikatürü yapılan konudur.
(bkz: şifremi unuttum)
işin tuhafı balık yemek hafızaya iyi gelir ama mum dibini aydınlatmıyor işte.
balığın kendine hayrı yok.
görsel