1. 1.
  tatarca'da 'erkek cocuk' anlamina gelen kelime.
  -1 ... aftermath
 2. 2.
  ankara'nın ilçesidir. nufus bakımından kozmopolit bir ilçedir.
  ... palta
 3. 3.
  ilce olanini a'lar olabildigince uzatilarak okunur.* kirikkale sinirinda, allah'in dagindadir*.
  (bkz: sereflikochisar) (bkz: haymana) (bkz: cankaya)
  1 ... aftermath
 4. 4.
  Ankara'nın en eski ilçelerinden biri olan Bala'nın nüfusu 40.000'dir. ilçe deniz seviyesinden 1.310 m. yüksekte düz bir arazi üzerinde kurulmuştur. 2.530 km² yüzölçümündeki ilçeye bağlı 3 belde belediyesi ve 55 köy bulunmaktadır.

  Küçük atölyelerin bulunduğu Bala'nın ekonomisi büyük ölçüde sanayi ve ticarete dayalıdır. Ayrıca ilçede buğday arpa ayçiçeği, mercimek, nohut, fasulye, şeker pancarı, kavun ve karpuz yetiştirilmektedir. Kızılırmak üzerinde kurulan Kesikköprü Barajı ilçe sınırları içerisindedir. Çam ağaçlarıyla kaplı Beynam ormanları ve Kesikköprü Barajı hem ilçenin hem de Ankara'nın önemli mesire yerlerinden biridir. ilçede yüksek öğretim kurumu olarak Hacettepe Üniversitesine bağlı Bala Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır.
  1 ... meeekar
 5. 5.
  (bkz: balja)
  ... ankakusu
 6. 6.
  tatarcada cocuk anlamına gelen kelime.
  örnek:tatar balasıyam.
  2 ... jewel
 7. 7.
  son 7-8 saatte beşik gibi sallanan ankara ilçeşi.
  1 ... cofdi
 8. 8.
  akdenizde, özellikle adanada, bir çocuk oyununda, rastgele bir şey tutturulmuşsa çocuklar arasında "bala" tabiri kullanılır.
  ... patasana
 9. 9.
  son 10 saat içerisinde tam 43 deprem olmuş bölge.
  1 ... kombinasyon
 10. 10.
  tek başına anlamı yoktur bunun. yanına bir de "göte" eklediğiniz zaman ne olur? bala göte. halk arasında şansla, talihle, rastgele anlamlarında kullanılır. zengin argomuzun nadide çiçeklerindendir.

  örneklerle devam etmek istiyorum. mesela ben tavla oyunun da çok iyiyim. hiç kimseye yenilmem hele mars hiç olmam. oldu ya es kaza bir mağlubiyet aldım. rakibimin burada beni yenmesi bala göte olarak adlandırılabilir.
  2 -1 ... sara nobetcisi