bugün

Plaka kodu 10'dur. ilçeleri ile birlikte toplam nüfus 1 milyon civarındadır. Tarım ve hayvancılık başlıca geçim kaynağıdır. Höşmerim tatlısı meşhurdur.
Ekonomik olarak BANDIRMA'NIN eline bakan... saat 9 dan sonra bi Allahın kulunun dısarda olmadıgı ortamsız mekansız sıkıcı bir köy.
insanlarının kaldırım kullanmadığı, ısrarla cadde ortasından yürüdüğü kovalak yuvası güzel şehir. delileri, zenginleri ve kovalaklarıyla meşhur bir ilimiz.
beş yaşıma kadar dsi lojmanları bahçesinde koşturduğum,sarımsaklı ve özellikle cunda adası gibi şahane mekanlara ev sahipliği yapan bir ilimiz.
bursa ile izmir arasına sıkısmıs toprak parcası.
hayatimdan 3 sene calmis sehir sifatina sahip kasaba.bir de buyuk sehir olmaya calisiyodu ama bence kasaba olmali.
öğrenci memleketi. merkezi dışında her yeri güzeldir. lise standartlarında üniversitesi vardır*.
hafta sonu adım atıcak yeri kalmayan şehir. astsubay ve polis okulıu öğrencileriyle erlerin işgal ettiği de denilebilir.
3 K sıyla meshur ılımız(KIZLARI, KAZLARI, KOLONYASI)BIRBIRINDEN GUZEL ILCELERE SAHIPTIR(ALTINOLUK, AYVALIK, AKCAY...)DELILERIYLE DE UNLUDUR... A BIDE SON OLARAK, EGER YOLUN ORTASINDA YURUYEN BIRINE RASTLARSANIZ KARDESIM SEN BALIKESIRLI MISIN? DIYE RAHATLIKLA SORABILIRSINIZ...
son günlerde orada kacırılıp 45 gün sonra cansız bedenleri bulun o iki küçük kız ile gündemde olan sehrimiz malesef.
ilçeleri; ayvalık, balya, bandırma, bigadiç, burhaniye, dursunbey, edremit, erdek, gömeç, gönen, havran, ivrindi, kepsut, manyas, marmara, savaştepe, sındırgı, susurluk, plaka kodu 10 olan ilimiz.
bi çok ilçesinden daha az gelişmiş , 157 günlük vatani görevimi icra edip 10 gün önce ayrıldıgım şehircik
asla kaldırım kullanmayan insanları ve delilerinin fazlalığıyla nam salmış şehir.öyle ki kardeşim üniversite için ilk gittiğinde hocalarının söylediği ilk söz delilerine dikkat edin ve dünyanın neresinde olursanız olun caddenin ortasından yürüyen bir insan varsa o balıkesirlidir olmuştur.
eskiden şehrin içinde çok ufak bir terminalı olan ve oraya otobüs girdiğinde üff çektiğim yer. *
ido nun yenikapı-bandırma seferlerinden sonra iyice kendini hissettiren "balıkesir il ise bandırma büyükşehirdir" tezimin başrollerinden olan, kütüğümü barındıran il.
muğla ile birlikte türkiye'nin en güzel kızlarına sahip şehir.kim ne derse desin güzel bir şehirdir.yavaş yavaş da olsa gelişim göstermektedir.
(bkz: gönen) li olmama rağmen ömrüm boyunca yalnızca 2 * defa bulunduğum şehir. severiz yine de gönülden.
türkiye'nin batısında bir memur ve asker şehri.
en karizmatik plaka koduna sahip şehir.

(bkz: 10)
gece saat 2 den sonra terminal den dönmek istediginizde bal kartınız yoksa, 1 ytl olan balkartı şöförün o anda istedigi bir fiyata sattıgı şehir. *
altınoluk, akçay, altınoluk ve de susurluk gibi bir çok ünlü yerleşim yerine sahip olan ve de merkezinin dışındaki kısımların daha bir yaşanılır olduğu, azımsanamayacak bir nüfusa sahip olan memleketim, toprağım, baba ocağım.
marmara bölgesinde yer alan bir şehirdir.

gitmeye cesaret edemediğim ve cesaretsizliğimden dolayı çok büyük bir şeyi kaçırdığım şehirdir...***
(bkz: sozlukteki balikesirliler)
marmaranin en kelek ve sıkıcı sehri olmakla beraber beklentileri karsilayamamaktadir. ne yaziktir ki karsilayacagida yoktur.hele su balkart olayi ise ayri bir rezalettir. un var helva var sonuc kocaman sıfır
üniversite yıllarımı geçirdiğim, sınırları içerisindeyken çok bunalıp küfrettiğim ama ayrı kalınca deli gibi özlediğim, vizeler başlasada arkadaşlarımı görsem diye içimden geçirdiğim, 75.yılıyla, anıttepesiyle, puzzle netiyle, terrace kafesiyle hatta (bkz: dinkçiler)iyle bile özlenen benden çok şey götüren ama getirileride hayli fazla olan şehir.