bugün

balikesirin bir ilcesi.
Yaklaşık 5.000 insan evladını barındıran, balıkesire ortalama 25 km uzaklıkta naif bir ilçe.Plaka imi 10 R .... ile devam eder.
şeftalileri meşhur olan balıkesir ilçesi.her sene şeftali şenlikleri düzenlenir burada.balıkesir merkeze en yakın ilçedir ayrıca.
"capesouth town" olarak anılan şirin belde.hoş mesire alanları bulunabilir.
Uğruna şarkı bestelenen yer."Capesouth town" Blues-caz karışımı hafif batı ezgileriyle bezenmiş anonim yapıt.

"Every kind dogs in there
After rain, roads like river
The people are crazy in here
Because everybody ride bicycle
In the Capesouth town
..."

diye devam eder...
balıkesir merkeze giden yolu şöförleri hıza teşvik eden ilçedir.trafiğin kalabalık olmaması nedeniyle kamyon şöförleri bile coşar yollarında.
AHMETÖLEN
AKÇAKERTiL
AKÇAKÖY
ALAGÜNEY
ARMUTLU
BAĞTEPE
BEKTAŞLAR
BEYKÖY
BÜKDERE
BÜYÜKKATRANCI
ÇALKANDiL
DALKÖY
DANAHiSAR
DARIÇUKURU
DEDEKAŞI
DERELi
DOMBAYDERE
DURAK
EŞELER
EYÜPBÜKÜ
GÖBEL
GÖKKÖY
HOTAŞLAR
iSAALAN
KALBURCU
KANSIZ
KARACAAĞAÇ
KARACAÖREN
KARAÇALTI
KARAGÖZ
KARAHALiLLER
KAYACIKLAR
KAYAELi
KEÇiDERE
KEPEKLER
KIZILOLUK
KÜÇÜKKATRANCI
MAHMUDiYE
MEHMETLER
MESTANLAR
MEZiTLER
NUSRET
OSMANiYE
OVACIK
ÖRENCiK
ÖRENHARMAN
ÖRENLi
PiYADE
RECEPKÖY
SARAÇKÖY
SARIÇAYIR
SARIFAKILAR
SAYACIK
SEÇDERE
SERÇEÖREN
SERVETKÖY
ŞEREMETLER
TEKKEIŞIKLAR
TiLKiCiK
TUZAK
YAYLABAŞI
YOĞUNOLUK

adlı köylere sahip bir balıkesir ilçesi.
(bkz: ilginç yer isimleri)
Kırosu meşhurdur.
geçtiğimiz senelerde geçirilen yangın felaketinin ardından dünyanın en iyi şeftali bağlarının yok olduğu an itibari ile karpuz ve kabak yetiştirilen balıkesir ilçesidir.
balıkesirin küçük bir ilçesidir. yaklaşık 5000 nüfusu vardır. şeftali üretimi başlıca gelir kaynaklarındandır.
balıkesir merkezine 26 km uzaklıkta olan ilçe.
ilçe nüfusu 6-7 bin civarındadır. iş imkanı yoktur, ilçede yaşayan gençler işsizdir ve bu sebeple çok göç verir. halkın eğitim seviyesi düşüktür, eğitim için ya da çalışmak için ilçeden ayrılan gençler bir daha geri dönmek istemezler. belediye başkanları sürekli sokaklara çiçeklik yaptırır ve halk tarafından takdirle karşılanırlar. en güzel çiçekliği yaptıran belediye başkanı gelecek dönem tekrar başkan seçilir. halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayalıdır. bir zamanlar şeftali bahçelerinin süslediği ve şeftali festivallerinin yapıldığı bu ilçede, uyanık meyve aracıları yüzünden şeftali çiftçinin emeğini karşılamaz olmuş ve çiftçinin büyük bir bölümü şeftali yetiştiriciliğini bırakmıştır. memlekettir, özlemdir, hatıralarla doludur, dünyanın merkezi, evrenin göbeğidir, yazar için cennet ve ölünce gömüleceği yerdir.
iyi de neden kepsut.
isminden hiç bir şey anlamıyoruz.
ben, doğu da bir ilçe sanıyordum.
"Kesildiğinde yerine hemen yenisi biten" anlamındaki "kesbit"ten geliyormuş.
Ayrık otu gibi.
Nedense devrimci kafasını çağrıştırdı.
Güzel.
kepsuttan bir cacık olmaz bütün köyleri hep dağda tepededir. her taraf çok engebelidir. bir sürü maden ocağı vardır. birileri fazla abartıyor. satacak pazarlayacak yer kalmadı şimdi buraları parlatıyorlar.