bugün

ayvalık ve edremit arasında bir ilçe. turizm ve zeytincilik en önemli geçim kaynağıdır. yeşille denizin buluştuğu nadir güzellikteki yerleşim yerlerinden birisi. yaz aylarında, yazlıkçıların gelişiyle birlikte nüfus aşırı derecede artış gösterir, ağustos aylarının sonlarına doğru yapılan turizm ve zeytincilik festivalinden sonra yoğunluk azalır ki, bu zamanlar, en yaşanası zamanlardır... gün batımını seyretmeden gitmemek lazım.

(bkz: ören)
(bkz: artur)
(bkz: orjan)
(bkz: denetko)
(bkz: baglar burnu plaji)

http://www.burhaniye.net/
http://www.burhaniye.bel.tr/
balıkesirin bir ilçesi.
bugün doğan çocuklara verilecek isimlerdendir.
*erkek olursa burhan
*kız olursa burhaniye*
üsküdarda bir mahalle.
16 yıldır her yaz gitmekten bıkmadığım öreniyle akçayıyla ve sayamadığım bir çok sahil beldesine yakınlığıyla kalbimde taht kurmuş küçük yer.
balıkesir üniversitesinin turizm ve otelcilik yüksekokulu bölümünün bulunduğu ilçe.
çocuklugun güzel hatıralarındandır.denizi soguktur,deniz anaları vardır.* her seye ragmen özlenir.oradaki insanlar da özlenir zira çogu sonsuza kadar bırakıp gitmiştir tüm tatil beldelerini.
zeytin guzeli kizlarin bol oldugu, olaganustu guzel kumsallarin bulundugu mekan..
memleketim olmasına ragmen haziran 15 agustos 20 den sonra görmek istemedigim yer. lakin terk edilmiş bir havaya bürünür bu tarihler dışında insana ben ne hata yaptımda burhaniye de dogdum büyüdüm denir. zamanla kaçıp kurtulma şansıda olsa ilk fırsatta geri dönmek hasret gidermek için can atılan memlekettir.
kısları cekılmeyen, yazlarının eskıye oranla daha sakin gectigi, herseye ragmen ozlenen canim memleketim. cocukluk, genclik anilari, ilk ask unutulmazdir cunku. korfezin diger guzel beldelerine - altinoluk , akcay , ayvalik , artur - bisikletle veya otostopla yapilan geziler sayesinde hizli gecer her yaz sezonu.
türkiye' nin en temiz ve uzun kumsallarından ören kumsalına sahip balıkesir ilçesi.
ören kumsalının ve denizinin temizliği sayesinde tekrar mavi bayrak almaya hak kazanmış guzide sehirlerimizden biridir.
mavi bayrağını hala dalgalandıran... balıkesir'in en şirin ilçelerinden biri olan yerdir... anne tarafından memleket olur... (bkz: Nede güzel olmuş)
(bkz: imko)
(bkz: denetko)
(bkz: orjan)
(bkz: haberkent)

büyük siteleri içerisinde bulunduran yer.
akçay' ın bitmek bilmez kalabalığına inat, ören ve kocaman plajı ile tatilseverlerin cebini yakmayan balıkesir ilçesi.
merkezinde 999 çeşit isimli bir dükkan bulunan ilçe. tahminimce "bizde bin çeşit şey yok. bizde olmayan tek şey sizin aradığınızdır. aradığınız şeyi bulamazsınız ama onun dışında her şey vardır." demek istedikleri için bu ismi vermiş olabilirler. zira bir milyoncu denen dükkanlardan.
mutlukent gibi en eski ve plajına en az hergün 500-1000 arasında kişilerin uğradığı siteye sahip ilçe. hatta egekent, denizkent ve yeni yapılmakta olan birçok siteyle birlikte büyüyen turizm ağı dikkat çekmektedir.

müzik dinlerken gelen edit; mutlukent ve denizkent sitelerinde eskişehirlilerin varlığı azımsanmıyacak derecede fazladır.
oren'de, gunbatiminda, gogun kizilinin denize dustugu anda, ne isterim ki yanimda,
sigaram ve dumani bana ufleyecek sakin ruzgardan baska.
AĞACIK
AVUNDUK
BAHADINLI
BÖREZLi
ÇALLI
ÇAMTEPE
ÇORUK
DAMLALI
DUTLUCA
HACIBOZLAR
HiSARKÖY
KARADERE
KIRTIK
KIZIKLI
KURUCAOLUK
KUYUCAK
KUYUMCU
SÜBEYLiDERE
ŞAHiNLER
ŞARKÖY
TAHTACI
TAYLIELi
YABANCILAR
YAYLACIK
YUNUSLAR

adlı köylere sahip bir balıkesir ilçesi.
eski adı kemer edremit olan ve içinden armutova ilçesini çıkaran balıkesir ilçesi. çanakkale-izmir yolu üzerindedir.
Afyonkarahisar ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: afyonkarahisar)
ilçeye bağlı tek belde:

-pelitköy
Bursa ilinin Kestel ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Kestel)
Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köy ve mahalleleri için:

(bkz: düzce/#8404218)
tarih doğa deniz işte burhaniyemiz..!! gibi garip sloganı olan yakın şehir.