bugün

Yönetmen : Robert Zemeckis
Oyuncular : Christopher Lloyd, Lea Thompson, Michael J. Fox
Michael J. Fox ve Christopher Llyod, yapımcı Steven Spielberg ve Robert Zemeckis'in bu popüler film serisinin heyecanlı finalinde Mary Steenburgen ile birlikte başrolü paylaşıyorlar. Hiç görülmemiş bir şimşek patlamasından sonra 1955 yılında mahsur kalan Marty, Doktor Brown'u vakitsiz bir sondan kurtarmak için 1885 yılına geri dönmelidir.
Kızılderililerin saldırısından ve kasaba halkının düşmanca tutumundan sonra hayatta kalan Marty, demirci Doktor Brown'u bulur...*
serinin belki de en zayıf olan yapımı. vahşi batıda geçmesi amerikalıları heyecanlandırabilir ama diğer insanlar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. yine de hikayeye ve oyunculara saygı açısından izlenmesi gerekilen bir film.
(bkz: clint eastwood)
piyasada dvd ve vcd olarak en az bulunan, ki seriyi dusununce nedenini merak ettiğim, 3'lemenin sonuncusu.
21 şubat 2008 perşembe akşamı saat 22.00'de cnbc-e'de gösterilecek, muhteşem serinin son filmi.
serinin en dandik filmidir.
lakin yinede deloreanin parçalanması evlat acısı gibi oturur insanın içine.
mcfly'ın beyaz nike giydiği film.
diğer serilerde de olduğu gibi yönetmenliğini yine robert zameckis'in üstlendiği serinin son filmi. back to the future sinema tarihi boyunca tüm serilerin birbirinden güzel olduğu bir bilimkurgu üçlemesidir. oyuncularda şahanedir, senaryoda. lakin filmin künyesine bakıldığında ciddi bir eksiklik görmekteyimdir. o da de lorean marka zaman makinesidir. öyle sanıyorum ki bir dönem bu marka ciddi revaçta olmalı. kapasitesine bakılırsa şaşmamak gerekir, o ayrı. gelelim film hakkında birkaç noktaya. bundan sonra yazacaklarım fena halde spoiler barındırmaktadır, bilginize sunulur. ondan sonra vay efendim ben görmedim, vay efendim ben bilmiyordum demeyiniz, çok rica ederim.

--spoiler--
serinin üçüncü ve son filminde doktor emmett brown'ın bir hayali gerçekleşir ve kahramanlarımız kendilerini vahşi batıda bulurlar. buraya kadar her şey iyidir hoştur da benim anlamadığım bir bilim adamı olan doktorun bir adet cazgır hatuna takılmasıdır. özellikle filmin sonundaki o çığlıklar kulağımdan hiç silinmedi, inanın. uzay-zaman istikrarı açısından çok dikkatli olan doktorun bir gönül meselesi hatırına ölümlerden döndüğü filmdir. buradan da görüldüğü üzere aşk nelere sebebiyet vermektedir, anlıyoruz. hadi onu geçtim, bir de son sahnede tren uçtu ya, pes. serinin bu son filminde özellikle ilk filme oranla eksiklikler vardır, ama yinede iyidir, hoştur.
--spoiler--
filmin sonundaki trende vedalaşma sahbesinde arkadaki küçük çocuğun garip bir hareket yaptığı izlendiğinde tüyleri diken diken eden bir sahneye sahip film.

[http://www.youtube.com/watch?v=zq5-6PkVGCg ]
*
bu gece 21:15 de tv8 de yayınlanan ve 01:30 da tekrar yayınlanacak olan serinin son filmi.
Şu sıralarda tv8'de yayınlanmakta olan nefis film.
ilk iki filme göre bazı kusurları da olsa moonwalk ve taxi driver'a da selamını çakan you talkin to me sahnesi ile böylesine şahane bir seri için şahane bir son olmuştur.
--spoiler--

- adın ne senin yabancı?

+ eastwood. clint eastwood.

--spoiler--
clint eastwood'a saygı duruşudur.
Fantastik serinin tatlı bir sonu oldu. Clint Eastwood olayları filan çok iyiydi. Vahşi batı ortamı zaten hoşuma gidiyor. Bunun seriye yansıtılması gayet güzeldi. Ancak kıl olduğum bir şey var ki zorlamaları yine çok gözüme battı.

--spoiler--

Gübreden nefret ediyorum.

--spoiler--
şu filme zorlama diyen bir zahmet siktirsin gitsin.

tanım: zamanın ötesinde fakat eski tarihlerde çekilmiş film.
serinin en berbat filmi.

gişe için para için film çekersen sonu böyle olur.
ilk iki parta göre daha seyir zevki düşmüştür ve eksiklikler vardır ayrıca son sahnede mcflay doctor browna "geleceğemi gidiyorsun" diye soruyor doctor brown: "hayır zaten oradan geliyorum" diyor ve tekrar çocuklarıyla birlikte trene binip bir yere gidiyor.

Soru 1: Doctor brown son sahnede trenle nereye gitti geleceğe gittiyse olayların akışı tekrar değişecek yaptığı en küçük harekette gelecek tekrar şekillenecek ve belkide filmde adlandırıldığı üzere bir zaman kırılması gerçekleşecek geleceğe giderse yine bu şekilde karışıklar oluşacak bu yüzden ne olursa olsun doctor 1985 te yani gerçek zamanda kalmalıydı.

Soru 2: mcflay 1885 ten gelişi henüz bir kaç saat olmuşken ardından doctor brown geliyor ve iki çocuğu var asıl kafaya takılan şu o çocukları sen ne ara yaptın ?

Edit: fikri olan mesaj kutucuğumu ışıklandırsın.
asıl soru şu;

1885 te treni hangi ara ucuracak teknolojiyi icat ettinde, martin'i 1985 e gönderdiğin tarihe gelip, deloreani parçalayacak kadar hesap yapıp, martin ve jeniffer'ın karşısına çıktın?

oysaki tren daha 88km nin üzerine dahi cıkamıyordu.

1985 dönüşlerine bakılacak olursa doktor yaşlanmamış, üzerine de iki çocuk yapmış.

einstein'de ölmemiş.
aslında bu kadar uğraşacaklarına tannen in 80 dolarını verseler yeterince zamanları olacaktı.
ilk iki filmin başarısından sonra gerçekten aşırı sıradan olan, bu sebepten ötürü de kötü olarak adlandırılan film. Kötü mü, aslında değil. Ancak önceki filmlerin sürekli üstüne birşeyler koyarak ilerleyen yapısının yanında yan gelip yatmasıyla oldukça vasat bir iş olmuş. Muhtemelen sanıyorum ki yeterli kreatif sürecin verilmemiş olması da bunda etken. ilk iki film arasında 5 sene varken bu film ile önceki film arasında sadece 1 sene var. ikinci filmde tüm mermiler atılmış, bu filmde de "ehe abi işte olanla idare ederiz artık" mentalitesiyle idare edilmiş. Ha yine akıcı, yine eğlenceli. Ama önceki filmlerin olduğu hiçbirşey olamıyor 3. film. Kendi klişe hikaye tabanının üstüne hele de romantizm katılınca iyice meh bir tadı olduğunu da söylemem gerekli.

Ya şimdi tekrardan düşünüyorum da, bu film bu serinin ilk filmi olsaydı, ya da benim izlediğim ilk filmi olsaydı kesinlikle devamı gelmeyecek baya da düşük puanla postalanacağı bir film olurdu. Bu haliyle ancak işte serideki kara leke olarak duruyor. Seriye kıyasla kesinlikle kötü ama tek başına vasat bir iş back to the future 3.

Ayrıca hikayesini de gerçekten tamamlıyor. Hani bir devam filmi falan çekilebilecek noktayı çoktan geçmişler. Yönetmen hoş her ne kadar "ben yaşadığım sürece bu filmin devamı gelmeyecek" dese de açıkçası özellikle bu 3. filmi tamamen yok sayıp günümüze göre doğru düzgün revize ederek yeni bir filminin gelmesini isterdim. Vizyonları acaba nereye gidebilirdi?
Tekrar düşündüm de, yok ya. Çekilmemesi çok daha güzel. Tekrar çekilirse ne kadar düzgün bir iş olsa da eskiyi hatırlayıp tadımız kaçacak falan, gerek yok.