bugün

eksikliğinde hafıza kaybına sebep olan vitamin çeşidi.
alyuvar * yapımı için gerekli bir madde. eksikliğinde makrositer anemi görülür.
b kompleks ailesinin en önemli üyelerinden birisi olan b12 Vitamini (kobalamin, siyano kobalamin), kan değerleri için büyük önem taşıyan bir vitamindir.
Hücre oluşumunda. özellikle de alyuvar hücrelerinin oluşumunda hayati önem taşır. Ayrıca sinirleri çevreleyen koruyucu kılıfın oluşumunu destekler ve diğer B vitaminleri gibi besinlerin enerjiye dönüşmesini sağlar.
özellikle hayvansal kaynaklı besinlerde bulunan Vitamin B12, vejetaryenler ve 50 yaşın üzerindeki kişiler için çok önemli takviyedir. 50 yaşın üzerinde, besinlerden Vitamin b12 emilimi azalır. Vücutta b12 eksikliği, kalp hastalıkları, depresyon ve Alzheimer hastalığı riski gibi önemli sağlık sorunlarına yol açar. Alzheimer hastalarında Vitamin b12 eksikliği çok sık görülür.
b12'nin önemli görevlerinden birisi de bağışıklık sistemini sağlıklı tutmakta oynadığı roldur. Özellikle 50 yaşın üzerinde kanda yeterli seviyede B12 bulunmamasının, sık hastalanma nedenlerinden biri olduğu bilinmektedir. Son dönem çalışmalarda ise folik asit ile Vitamin B12'nin kalp rahatsızlıklarına karşı önemli ölçüde koruma sağladığı bulunmuştur. Vitamin B12, folik asit ile beraber kandaki homosistein miktarını düşürerek kalbi korumaktadır.
vücutta en az depo edilen b grubu vitaminidir.
(bkz: b vitamini)
megaloblastik aneminin 2 nedeninden biri. diğeri için lütfen (bkz: folik asit eksikliği)
her b vitamini komplexinde bulunmaz. apikobal veya benexol * b-12 de bulunur. ayrıca solgarında sadece b-12 vitamini içeren preperatları mevcuttur. tek seferlik dozu 500mcg veya 1 g dır.
bünyemde eksikliğini hissettiğim ve kansızlığımın nedeni olan vitamin ...
bemıks ve benexol gibi ilaçlarla eksikliği giderilebilecek vitamindir.
sevilen bir vitamindir.hep almak istemişimdir ama olmadı yapamadım.
(bkz: KOBALAMiN)
eksikliği her zaman hissedilen.
fazla alkol alacaklar için kesinlikle önerilecek ilaçtır. alkolün etkisini azaltır. yan etkisi yok denilcek kadar azdır.
eksikliği bazen unutkanlığın sebebi olabilen vitamin. ama unutkanım diyede abanmayın, sarı işemenizden başka bir işe yaramaz. b 12 ölçülür düşükse başlanır. onun dısında kullanmak hamallıktır. solgarın sadece b 12 içeren preperatları mevcuttur.
en çok kara ciğerde bulunur. iştah açar. insana kuvvet verir. eksikliğinde tırnaklarda beyaz lekeler oluşur.
B12 vitaminin bağırsaklarınızda yeterince resorbe olmamasıyla hemen anemi tablosu şekillenmez. buna bağlı cobalt eksikliğininde olması gerekir.
b 12 içeren ilaçların hepsi (iğne,hap vs)bazı bünyelerde aşırı sivilce yapan vitamin.tecrübeyle sabittir ,sordum soruşturdum ilk benim başıma da gelmemiş.
eksikliğinde başa gelebilecek en kötü şey, aylardır uğraştığım illet için,

(bkz: bilinç bulanıklığı)

kendisi hayvansal besinlerle alınabilir fakat bünyeniz biraz artistse, devamlı et tüketen bir insan olduğunuz halde eksikliğini çekebilirsiniz bu vitaminin. aynı zamanda kansızlığa da sebep oluyor tabi. götünüzü kesseler bir damla kan çıkmıyor oradan. bir kesik var, acıyor fakat hiçbir iz yok. çok gıcık lan.

haplarla da açığı kapatmak mümkün. iğrenç kokulu b12 vitamin hapları sağolsun. burnunuzu tıkayın, hapı yutun, ağzınızda suyu şöyle bir dolaştırın ki kokusu sinmesin. tutabiliyorsanız nefesinizi birkaç dakika tutun. ben ilk duyduğumda kusmuştum o kadar geniş mideli olduğum halde. iğrenç lan. ama güzel vitamin. insan içinde bilinçli hareket etmeyi sağlıyor falan.
eksikliği konsantrasyon eksikliği, migren, unutkanlık, depresyon, uykusuzluk, kolay sinirlenme, gibi çok bilinen belirtilerin yanında tırnaklarda ve deride beyaz lekeler ve beyazlayan saçlarla da kendisini belli edebilir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_B12_deficiency
vucüt geliştirmeyle uğraşanların vazgeçemeyeceği vitamindir.
alyuvar yapımında kullanılan ana maddelerden biri olduğundan eksikliği durumunda kanda yeterli oksijen taşınamaz. bundan dolayı başta beyin olmak üzere bütün organların fonksiyonları için çok önemli bir vitamindir.
eksikliği durumunda sürekli bir uyku halinde olabileceğiniz vitamin. tecrübeyle sabittir ki günde 10 saat uyku bile yetmemektedir, yetememektedir. suda eriyen vitamin çeşitlerinden olan b12, kırmızı ette, süt ürünlerinde, yumurta, midye ve balık da bulunmaktadır.
unutkanlığın ilacıdır.
çabuk yorulma unutkanlık depresyon gibi belirtileri olan rahatsızlıklarda doktorlar tarafından hemen dayanan vitamin.
artık bırakılmış olandır. sinirler hep hat safhada, boşuna ne diye tüketilsindir?
allah eksikliğini göstermesin.