bugün

sonsuz boşluk. uzay.
kötü bir şaka...
sonu can yakan bir büyü...
birini kusursuz ilan etme sebebi.
aşk varken alınan nefes bile bir başka.
MENDE MECNUN´DAN FUZUN ASIKLIK ISTI´DADI VAR... Mende Mecnûn'dan füzûn âşıklık isti'dâdı var. Âşık-i sâdık menem Mecnûn'un ancak adı var.
tarife ne hacet fuzuliye bak gör.
o olmadiğinda sürekli yalnız kalmaktır.
gereklilik midir bilemem ama bir şeye karşı aşk yaşamak onun da sana karşı aynı şeyleri hissetmiceği gerçeğini değiştiremediği sürece pek tat vermeyen duygu.
her gece belki bir gün deyip uyumaktır.
hayata dair iç burkan detaylar yaşatan hededir.
midede kelebeklerin uçuşması halidir.
hz. mevlana, şems-i tebrizi, tasavvuf ve allah aşkını anlatan elif şafak kitabı.

--spoiler--
aşk yer yüzündeki en eski, en dirençli gelenektir.aşık dışlanır ama dışlayamaz.aşık incinir ama bir karıncayı bile incitemez.aşık olunca anlarsın. yüreğin kadife bir keseye dönüşür, içinde sırma bir yumak, sen bu yufka gönülle kimselere kıyamazsın.yaşayan ve yaşamış aşıkların safına katılırsın.korkma! aşkta yok olunca zahiri tarifler,zihinlerdeki kategoriler buhar olur uçar.
--spoiler--
yaşanan olumsuzluklar sonucu hiç ''keşke'' diyememektir.
yepyeni kalabilen eski bir masaldır...
Elif şafağı daha fazla sevmeme neden olmuş roman, ne guzelde anlatmış basit, sıradan ve olanustu.
yoktur.
bugün istanbul'dur. inanmayan dışarı çısın baksın. bakamayan talihine yansın. bugün istanbul aşk'ın ta kendisidir.
Nerde okuduğumu yada duyduğumu hatırlamıyorum hah şimdi hatırlar gibi oldum sanırım teoman söylemişti bi röportajında.
"O kadar flu bişeyki aşk acısını çekmeden varlığına inanmıyoruz" gibisinden bişeydi çok da güzeldi.
'Bilmeden tadarsın ama tatmadan bilemezsin' diyebileceğim olgu.
not: alıntı içerebilir.

güzel bir elif şafak romanı da olsa, elif şafak'ın anlatımından dolayı okurların iyi niyetli olmaları, mevlana'yı şems'i çok iyi tanımları gerekmektedir; bazı şeyleri yanlış anlamamaları adına.
şems'in içkiyi bir yudum dahi olsa içtiğini ya da mevlana'nın içkiyi yutmaya yeltendiğini hiç sanmıyorum, içki haramdır bu çok nettir. mevlana'da büyük alimdir, çok net bir hüküm olan bir konuda taviz vermeyi asla düşünmez.
kalmakla gitmek arasındaki seçimdir.
eğer içine beklenmeyen bir ayrılık girerse, insan bu aşk olayının içine girdiğine gireceğine pişman oluyor. sonsuza kadar kimse kimsenin kimsesi olamıyor.
bazen düşündürür insanı, 'ben mi aşkın içindeyim, yoksa aşk mı benim içinde' diye... * * *
ne demiş zat-ı muhterem;

aşk bir sudur, iç iç kudur. *
hiçbirşeyini ayırmadan kabullenmektir.
AŞK...
korkakların arka bahcelerine girmedim hiç. onlrın aşkı küçük bir çocuğun elindeki kırık, bir tekerleği kaybolmuş kamyondan bile daha değersiz benim için...rüzgar güllerinin sesindedir aşk...arka bahçelerde gizli...yeldegirmelerinin her dönüsünundedir.. bir kadehtedir kimi zaman kimi zaman bir mektubun pulunda..eski zamanların yaşanmış aşklarında aranan sevgilerden olmadı benimkisi yalana karşı koymuş direnişin çıplaklığında takılı kaldı...güvene saklandı kolları.. vb.. yazabileceğim şiirsel bir anlam taşıyan ama pek bir işe yaramayan sadece güzel edebi eserler vermek için kullanılan gereksiz insansı bir iç güdü olmayan,gerçektede var olmayan sadece kadınların var etmeye çalıştığı,sexsi güzel kılmanın yoludur.
Aşk ; birlikte yaşayabileceğin birini bulmak değil...

Aşk ; onsuz yaşayamayacağın birini bulmaktır.
inansada inanmadığını söyleyenlerin çoğunluta olduğu şey .
(bkz: senden gayrı yar seversem öldür beğni öldür beğni, beğni beğni beğni öldür)