bugün

yılın sekizinci ayı.
28'inde leyleklerin terk-i diyar eylediği ay.
aslan burcu'nun memba kaynağı olan aydır.
Augustus un marc antony i ve cleopatra yi yenerek roma imparatoru olmasindan sonra senatonun onu sereflendirmek icin adina takvimde bir ay vermek istemesiyle adlandirilmis aydir.
ilk basta takvimin altinci ayini uygun gören senato daha sonra bu kararindan vazgecmistir cünkü Julius Caesarin ayi olan July (temmuz) 31 gün sürmektedir, altinci ay olan Sextillus ise 30 gündür. arada vay efendim Juliusa torpil gecildi niye onun ayi bir gün fazla, satilmis senato gibi tepkileri önlemek icin bu karar alinmistir. fazla gün subattan alinmis garibim 29 yerine 28 cekmeye baslamistir.
hep aynı sokağa bakan balkonda yenen karpuz peynir eşliğinde radyoda çalan yeni çıkanlar, televizyonda dizilerin bıktıran tekrarları, tuhaf bir yorgunluk, başlangıçların arifesi, tatil anıları ve aşklar..
ligin baslayacaginin habercisidir, cok sukur askimiza kavusacagizdir.*
öss ye hazırlık dersanelerin öğrencileri sıkıştırmaya başladığı aydır. aslında okuldan önceki son ay olduğu için öğrencilerin sokaklarda el ele koşup şarkılar söylemesi beklenirken öğrenciler garip bi şekilde dersanenin verdiği kitaplarla ölçülen ödevi bitirmeye çalışırlar.****
uludağ sözlük'ün kurulduğundan beri, yazarların bir ay içinde 100.892 entry girerek rekor kırdığı ay.
ispanyolca: Agosto
augustus'un adı verilmeden önce* adı sextilis imiş.
türkçeye latince'den geçmiştir.
Tam söz verdiği üzre
ilk sabah güneşi perdeler arasından içeri girdi
Ve safran renginde, meyilli bir çizgi
Sedire ulaşıverdi.

Güneşin sıcak cilası
Kapladı yakın ormanı, köy evlerini
Yatağımı, ıslak yastığımı
Ve kitaplarımın arkasındaki duvarı.

Yastığımın niçin ıslak olduğunu hatırlarım
Geleceğinizi görmüştüm düşümde
Birbiri ardısıra, ormanın içinden
Beni uğurlamaya.

Dağınık bir kalabalığın içinden yürüyordunuz
Sonra biriniz hatırlamıştı
Eski takvime göre
Bugün Ağustos’un altısı, Tecelli Yortusu'ydu.

Her zaman böyle bir gün Tabor dağından
Alevsiz bir ışık gelir
Ve sonbahar, bir levha gibi temiz
Tüm bakışlar ona yönelir.

Yürümüştünüz, küçük, dilenci çıplaklığında
Titreyen kızılağaç korusu içinden
Mezarlığın zencefil kızılı çalılığına
Ballı bir petek gibi parlayıp birden.

Gökyüzü ulu komşusuydu
Susmuş ağaç doruklarının
Ve uzaklık çağırıyordu uzaklıkları
Çoktan uyuklamış ötüşlerinde horozların.

Ağaçların arasında, kilise avlusunda
Mezbaha memuru gibi durmuştu ölüm
Ve bakmıştı solgun donuk yüzüme
Ölçmek için mezarım, büyüklüğüm.

Hepiniz işitebiliyordunuz net
Yakınınızdaki bitkin sesi
Benim yiten sesimdi o, peygamberane
Yok olmanın henüz el değmediği.

"Elveda gök mavisi ve altını
Tecelli Yortusu'nun
Bir kadının son okşayışlarıyla yumuşak
Ölüm saatimin acılığı.

Elveda süresiz yıllar
Ve alçalış uçurumlarına
Meydan okuyan kadın
Ben alanıydım savaşınızın.

Elveda gerilmiş kanatların köprüsü
Özgür inatçılığı uçuşun
Şekli dilde açıklanan dünya
Yaratıcılık, mucizelerin çalışma gücü."

BORIS PASTERNAK
Ağustos: Latince 'Augustus'tan (Roma imparatoru'nun adı)... Bir söylentiye göre, Augustus'un dogdugu aya bu isim verilmis. Augustus'un adı da 'augus: kutsal' sözcüğünden geliyor...
bir love sarkısı.

ayrıca almanca: der august.
bugun itibariyle en soguk gununu yasadigim ay.bu kadar serin bir agustos yasamamistim daha once.bu soguktan ve bol yagistan olgunlasma doneminde kuraklik isteyen tarim urunleri de buyuk zarar gormekte duydugum kadariyla.
2009 yılı için sözlükte en çok entry girilen aydır. toplam 190.027 adet entry girilmiştir.
içerisinde zafer bayramını kutladığımız aydır.
30'unda doğduğum aydır.güzeldir sıcaktır hafızalarda güzel anılar bırakır.
olgundur ağustos, sanki rengi de yavruağzıdır. durgun, sakin, memnun. bir kızın büyüyüp de kadın olduğunu farketmesi gibidir. öğleden sonra bir şarap açıp güneşin batmasını beklemek gibidir. en güzel aydır ağustos. herşey öyle güzeldir ki, herşey birbiriyle sevişmek ister.
yılın 8. ayı.
en güzel en sevecen ay.
bıcır bıcır,cıvıl cıvıl bir ay. hiç ocak böceği diye bir böcek duydunuz mu.duymazsınız çünkü yok ama ağustos böceği var. hatta hikayesi bile var.insana tembellik getiren, işi gücü bir kenara bırakıp karpuzun çekirdeğinin denize düştüğünü hatırlatan sımsıcak bir ay.
(bkz: eriyoruz reyis)
öğrenim gören kişiler için çok önemli bir ay.
sevdüceğimin ve benim doğum gününümüzün içinde olduğu ay olmasa hiç yüzüne bile bakmayacağım bir aydır. böyle sıcak olur mu arkadaş.
ağustos = çok sıcak, buram buram terlemek, bunaltı, buhran geçirmek, vb.