1. 1.
  M.Ö. 2. ve 3. yy lar arasında, zerdüşt tarafından iranda yazılmış olan kutsal yazılar topluluğu. Etimolojik olarak "Tanrının yüceltilmesi" anlamına gelir. *
  4 -1 ... baybars
 2. 2.
  Zerdüst dininin kutsal kitabi.
  4 ... tusu
 3. 3.
  dirilik bilgisi anlamına gelmektedir.kutsal kitapta ehrimen ile yezdan arasındaki savaş konu edilmektedir.yezdan iyiliği temsil etmekle birlikte ateş tanrısıdır.ehrimen ise karanlığı ve kötülüğü temsil etmektedir.
  2 ... diyonsos
 4. 4.
  dünya üzerinde var olan iyilik ve kötülük savaşını anlatan, ayrıca cennet ve cehennem kavramları ile 3 ilahi dine çok benzeyen zerdüştlük dininin kitabıdır! ne zaman yazıldığı kesin olamamakla birlikte mö 1000 yılında kaleme alındığı sanılmaktadır! bir çeşit ying-yang hadisesine benzetilir ancak, olay yin-yang'ı da aşmıştır. kuran ı kerim'de "ateşe tapanlar" yani "meccusiler" olarak geçer ve ilginçtir hz. muhammed'in dokunulmaması, özgürce dinlerini icraa etmesi gereken kişiler olarak bahsettiği dinin mensuplarının sahip olduğu kitaptır.

  (bkz: ahuramazda), (bkz: ehiremen), (bkz: zerdüşt), (bkz: mani), (bkz: mazdek)
  ... kerameti kendinden menkul
 5. 5.
  bir ölu dil.
  1 -2 ... soyle-boyle
 6. 6.
  mecusilik, mazdeizm olarak da isimlendirilen inancın kutsal kitabı.
  temelinde ahura mazda isimli tek tanrıya tapma olan, tanrı simgesi olarak ateşi kullanan inancın kutsal kitabı.
  7 ... annabell lee
 7. 7.
  türkçe ve kürtçe kitaplar basan bir yayınevi.

  http://www.avestakitap.com
  1 ... ferhengnus
 8. 8.
  dilbilimciler tarafından yapılan araştırmalar neticesinde avesta'daki pek çok sözcüğün günümüzde zazaca'da yaşadığı ortaya koyulmuştur.
  ... peter panzehir
 9. 9.
  Mazdeizm'in kutsal kitaplarının genel adı.
  ... linka
 10. 10.
  iran'lı Zerdüşt tarafından kurulan temelinde Ahura Mazda isimli tek Tanrıya tapma olan tanrı simgesi olarak ateşi kullanan inanç sisteminin kutsal kitabı.
  ... linka