1. 1.
  eski anadolu tanrılarındandır. anadolu tanrılarının anası kabul edilen kyble attis'e aşık olur ve onu her zaman görebilmek için bekçi olarak alır. ama attis'e ona sadık kalma şartını koşar. delikanlı malesef başka bi peri kızına aşık olur. kybele çok kızar ve attis'i delirtir. bir çılgınlık anında güzel delikanlı kendi erkeklik uzvunu keser. kyble de tekrar mabedine alır.
  1 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  frigyalı attis, bakire nana'dan doğmuştur.
  öldükten üç gün sonra dirilerek göğe yükselmiştir.
  ana tanrıça kybele, attis'e tutkundur; attis'in, kral midas'ın kızıyla evleneceğini duyunca, düğün yerine gider, attis'i delirtir ve attis'in kendi kendisini hadım etmesini sağlar.
  ... annabell lee
 3. 3.
  kybele'nin sevgilisidir kendileri.
  ... keditestisleriyleoynayanfare
 4. 4.
  ülkemizde bereket tanrısı olarak bilinen kardeşin orjinal ismidir. beyazdır. zenci değildir.
  ... dark jedi in da house
 5. 5.
  kybele'nin sevgilisidir. ancak kybele'ye verdiği sözü unutarak frig kralı midas'ın kızını sever. onla evlendikleri gece düğüne tanrıça kybele de davet edilir. ancak kybele düğüne geldiğinde ve attis ile karşı karşıya kaldığında attis ne yapacağını bilemez. kybele'ye olan sözünü unuttuğu için duyduğu pişmanlıktan ötürü cinsel organını orada keser ve kanlar içinde kıvranmaya başlar. sevgilisinin böyle acı içinde kıvranmasına daha fazla dayanamayan kybele attis'i bir çam ağacına dönüştürerek ona sonsuzluğu bağışlar. Çam ağacının her mevsim yeşil kalmasının sebebi budur.

  pessinus (#10294216) mabedinde tanrıça kybele adına her sene düzenlenen şenliklerde de bu tapınakta rahip olmak isteyen erkeklerin hadım edilmesinin ve kesilen cinsel organlarının bir çam ağacı altına gömülmesinin sebebi budur.
  2 ... ardilla
 6. 6.
  sümerliler attis in her ilk baharda doğup sonbaharda bir domuz tarafından öldürüldüğüne inanırlarmış işte domuz eti yememe geleneği buradan gelmektedir.
  ... el camino
 7. 7.
  attis, haremağasıymış meğer.
  ... cymbeline
 8. 8.
  (bkz: sümbül ağa)
  ... bazen diyorum ki
 9. 9.
  bir çam ağacına dönüştüğü söylenir.
  ... selia
 10. 10.
  Friglerin Nana, ana dedikleri Kibele tanrıçasının sevgilisi. Denildiğine göre bereket tanrısı Kibele, çok yakışıklı Frikyalı bir çoban olan Attis’e tutulmuş. Bir gün Attis’in kendisine ihanet ettiğini öğrenmiş. Onun üzerine Attis’e erkeklik organının kesmesini emretmış. Attis de bu emre uymuş ve erkeklik organını kesmiş. Kiibele adına yapılan törenlerde ve şenliklerde hizmet eden rahipler, Attis’e benzemek için kendilerini hadım ettirir, sonra kaval, davul ve dümbelek çalarak bayılmcaya ka dar dans ederlerdi.

  Kaynak: http://www.yeniansiklopedi.com/attis/#ixzz2OPXdGDzI
  ... hasmet ibriktaroglu