bugün

biri tanrı var birisi yok diyordur. 2'si de din yoktur diyordur.
deizm tanrının dünyayı yarattııktan sonra dünyadan elini eteğini çektiğini(!).dinin hiç olmadığını.
ateizm ise tanrının ve dinin olmadığını söyler
deizmin kanırtarak alacağı mücadeledir.
Deizm charmander ise ateizm charizarddır.
tutarlılık bakımından deizm açık ara öndedir.
deizm dindarlıktan bana göre daha saçma.
neden?
çünkü dindarlar var olan tanrının bir amacı olduğunu ve kendininde bir amacı olduğunu hesaba inandığı tanrı üzerinden katıyor.
deistler tanrı var diyor ama hiçbir işe yaramıyor sadece yaratmak için yaratmış ve hiçbir şey yapmadan geri çekilmiş gibi bir durum var.
yani deistler tanrı var derken sadece var olmasını hesaba katıyor, etkisi yok yani. bu durum da pasif bir tanrı ve amaçsız bir tanrı modeli var.
ayrıca deistler nasıl bir tanrıya inanıyor?
metafizik bir tanrıya inanıyor.
bu da deistleri idealist yapar ve metafizik başka şeylere de inanabilir kılar.
yani deistler doğa üstü bir tanrıya inanıp doğa üstü güçlere de inanabilir.
o zaman bunların bazı şeyleri açıklamak için bir şeyler uydurması gerekir ki, zaten deizm bağımsız bir tanrı modeli yoktur. bir nevi dinde ki tanrı modelini alıyor ve onun hiçbir etkisi yok diyor.

ancak bu mantıksız bana göre.
neden ?

çünkü tanrını yaratmasını kanıtlaması gerekir bu insanların, bu durumda metafizik tanrıya inandığı için gayet bilim dışı bir yaklaşımdır deizm yani materyalist değil idealist bir durumu var ayrıca metafizik bir durumu da var.
şimdi bu ne demek olur?
yani bir dindarın inandığı gibi uhrevi şeylere inanabilir bunlar. çünkü metafizik bir geçekliğe inanıyorlar. yani bir nevi dinden etkilenebilecek kesimdir.
ha deist bir insan neden olur?

bence deist bir insan evrende olan kusursuz bir düzene inandığı ve dini bir eğilimden tam kurtulamadığı için olur.
tanrı modelini din ona sunar ve din tanrı modelini açıklar, ama deist biri yeni bir tanrı modeli sunmaz ve dinin açıkladığı tanrıyı kısmi olarak alır denebilir. burda durum saçma oluyor, çünkü aslında deist bir insan inkar ettiği dinin tanrısına inanıyor. çünkü onun kafasında çizilmiş olan tanrı kavramı gayet dine uygundur. ama dinde tanrı kavramı bir anda şekillenmiş değildir.
neyse konu çok uzamasın ama deizm bana göre anlaşılamamış ateizmdir. ve temelinde evreninin mükemelliği inancı( yani dindarların tanrıyı kanıtladığını sandığı argüman) vardır. dolayısyla deist yarı dindardır yada din içinde şekillenmiş bir batıl inançdır diyebiliriz. yada ben öyle diyorum.
Akp zamanında çıkmıştır.
ateizm: tanrı yok
deizm: tanrı yok ama söylemeye korkuyorum.
Ateizm: tanrı yok.
Deizm:tanrı var din yok.
apateizm varken boşuna yapılan versustur. versus alır.
güncel Önemli Başlıklar