bugün

entry'ler (90)

maddiyat önemli olmasa hangi bölümü okurdunuz

tarih ve felsefe.

inanç üzerine tartışamama sorunu

özellikle ülkemiz bunun en açık örneğidir. Teistler 'hiçbir şey kendi kendine olur mu' argümanıyla, ateistler ise 'tanrı gibi kusursuz bir varlık kusurlu bir evren yaratır mı' argümanıyla bakıyor meseleye. teistler ateistleri salak olarak; ateistler ise teistleri cahil olarak görüyor. iki tarafın da kendine özeleştiride bulunabilmesi gerektiğini düşünüyorum, özellikle de inanan cephenin. Dünyada bilim cern gibi bir deneye girişecek kadar ilerlemişken Müslümanların evrim teorisine bile bu kadar önyargılı, düşmanca ve araştırmadan bakabilmesini, kendi içinde basit tartışmalarda boğuşmasını anlayabilmiş değilim. Aynı şekilde ateist güruhun da müslümanları subjektiflikle ve özgür olmamakla eleştirirken inançlarını ve düşüncelerini sadece ateist bilimadamlarıyla şekillendirmesi onların da kendi içinde ne kadar dogmatik olduğunu göstermektedir. Önyargılarımızdan kurtulmalıyız dostlar, kim olduğumuz değil ne dediğimiz önemli

not: kısmen müslüman, radikal deistim.

ateizm vs deizm

tutarlılık bakımından deizm açık ara öndedir.

ateistler allah yoksa ispat etsinler

böyle başlıklar insanı ateist yapar, dinden çıkartır.

sabah ezanı

tüyleri diken diken ettiren, ister istemez insana namaz kıldıran mistik ses. allah'a şükürler olsun.

gezide solcu licede faşist takılan tip

hükümete kin besleyen insanları kendi devletine kin beslemesini isteyen ve ömürleri boyunca ezilip azınlık kalacak aciz insanlardan birinin yazdığı provakasyon yazısı.

bu zamana kadar kürtler devlet eliyle eziyet edildi mi ? evet. masum kadınlar ve çocuklar dahi öldürüldü mü ? evet. devlete baş kaldıran her isyancının da, masum insanların ölmesine sebep olan bürokrasinin de, hepsinin anasını sikeyim. ama bunlar geçmişte kaldı; önemli olan huzur ortamını sağlayabilmek.. sevmesem bile (ister kabul edin ister kabul etmeyin sikimde değil) bu sevmediğimiz akp bu yolda somut adımlar attı. hatta bu somut adımlar kimilerinin götünü o kadar kaldırdı ki öcalan'a bile ''sayın'' diyecek duruma geldiler. barış istiyorum, hiçbir insanın ırkı yüzünden başını eğmesini, korkmasını istemiyorum ama devletime karşı olanlar, anarşistler şunu bilsin ki bu devletin de sabrı bir yere kadar, haddinizi bilin.

ateistler için ebedi cehennem olması

islam'da bir türlü kabullenemediğim meseledir. uzunca bir süredir kendimi ''deist-agnostik'' olarak nitelendirdikten sonra islam'a döndüm diyebilirim. 1400 yıl önce bu kitabın yazılamayacağını düşünüyorum. hz. muhammed ya sherlock holmes zekasına sahipti, ya da islam gerçekten yaratıcının indirdiği bir kitap. sadece bir insanın görüşünden dolayı 'ebediyete' kadar cehenneme atılması ve sonsuza kadar işkence çekmesi.. bunu bir türlü aklım almıyor işte. inançsız birinin işlediği bu günah cezalandırılmamalı mı ? elbette cezalandırmalı. ama biz burada 10, 20, 50, 100 yıldan bahsetmiyoruz; milyarlarca yılı içinde barındıran sonsuz bir cehennem azabı.. ne bileyim, garip.

türk halkının objektif olamama sorunsalı

şüphesiz ki en büyük sıkıntılarımızdan birisidir. her tarihsel kişilik, her siyasi parti, her yaptırım, her olay, her takım sanki bir masal karakteriymişçesine ya 'iyi'dir ya da 'kötü'dür. insanlara ''iyi yönleri de var, kötü yönleri de'' dediğiniz zamansa 'ortacı, liboş' olursunuz. artık bunları aşmamız gerek dostlar.

fatih tezcan vs yalçın küçük

izlenesi bir tartışmadır. havada uçan kitaplar, bağırış, çağırış...

mehmet topuz un hala fenerbahçe de oynaması

üzücü bir durumdur. bir fenerbahçeli olarak şu değişikliği görünce moralim bozuluyor lan.

psikolojik sorunlara iyi gelen şeyler

spor ve sigaradır. başlık benimdi de entry uçmuş, her neyse tedavi görmüş ve atlatmış biri yazarsa sevinirim, çok berbat bir şey bu, çok.

depresyona giren kişiye öneriler

şimdilik gördüğüm kadarıyla yürüyüş, duş gibi aktivitelerdir. şu lanet dönemi atlatayım bu konuyu detaylı olarak genişleteceğim. yalnız zamanında anksiyete, depresyon gibi sıkıntılar yaşamış ve tedavi gördükten sonra atlatmış insanların desteğine gerçekten ihtiyacım var, özelden yazarlarsa sevinirim.

not: antidepresan kullanıyorum, etkisi olduğunu hissediyorum ama yan etkisi de cabası

10 mart 2014 trabzonspor fenerbahçe maçı

trabzonspor'un ne kadar ceza alacağını merak ettiğim maçtır. ayrıca trabzonspor taraftarı, ne kadar basit ve gerizekalı olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. terörist misiniz lan siz ?

behzat ç nin insana kazandırdıkları

gençlerbirliği, pilli bebek, bomonti, neşet ertaş ve ankara aşkıdır. çok özledik be amirim..

çakma adidas f50 ile kavgalara giren apaçi

görüldükleri yerde imha edilmesi gerekir. bunlar devlete zarar lan, valla bak.

insanın ateist olma evreleri

zorlu bir süreçtir.

din/tanrı konusunda hala kararsızlığımı sürdürmekteyim. evrim ve dünya'nın oluşumu hakkında araştırmalar yaptım; kur'an'ı okudum, tarafsızca sorgulamaya çalıştım. bu birikimim olayları objektif bir şekilde süzgeçten geçirebilmemi sağladı.

ama size bildiklerim ve inandıklarım doğrultusunda şunu söyleyebilirim ki, yüksek ihtimalle bir tanrı var. ha o bahsettiğim tanrı allah mıdır, değil midir bunu bilemem. fakat evrenin oluşumundaki süreçte, büyük çarpışma'da, bana kalırsa hep bir şeyler eksik. ruh ve bilincin oluşumu da apayrı bir olay zaten. kısacası dinler doğru mudur, değil midir ona henüz karar verebilmiş değilim ama bir tanrının olduğu kanaatindeyim dostlar.

27 ocak 2014 fenerbahçe torku konyaspor maçı

bukalemunların delirdiği maçtır. delirmişsiniz lan siz. ben, fazlasıyla objektif insan olarak bu maçta çok göze batan hiçbir şey göremedim. sadece caner'e hakem fazla tahammül ediyor o kadar. sözlüğe bir baktım; eziklik hissini, sinirini ''şikeciler'' diye çıkaranlar doluşmuş buraya. çıldırın lan, sizin bu acizliğinizi izlemek çok eğlenceli hahahahah.

kulak içi kulaklıkla müzik dinlemek

kulak orgazmıdır.

anladık ak kulağınız çok hassas ama sesi tam olarak hazmedebilmek için tek çözüm bu.

takip edilebilecek objektif gazete

yoktur. hepsi ''işine geldiği kadar'' objektiftir ne yazık ki.

özenle açılan başlığa ilgisiz kalınılması

oldukça sinir bozucu bir durumdur. uğraşırsın, insanlarda farklı bir düşünce yaratabilsin diye paragraflar yazarsın. sikimsonik başlıkların altında yüzlerce yorum varken o bomboş kalır, emeğine acırsın. sözlüğün kalitesi düşüyor sanki..