1. 1.

Peki sen olsaydın ne yapardın?bır an için kendimizde üstün yetenekleri olan güçlü ama bir o kadar da alçakgönüllü bir mucit olduğumuzu hayal edelim elimizde yapmış olduğumuz harika bir icat var ve senden başka kimsenin onu anlaması yada çalıştırması mümkün değil çok kompleks bir yapıt ya da araç diyelim.bu icadının insanlığa çok yararlı olacağını düşünüyorsun bu yüzden bütün imkanlarınla onu açıklama çabası içindesin ilk önce ne yapardın?ihtimalleri ben söyleyeyim icat ettiğin her aracın üzerine kendi resmini yapıştırman senin tercihin olabilirdi ya da bir tv’ye çıkıp bunu ben yaptım insanlık adına armağan ediyorum diyebilirdin ya da bu icadın için bir kullanma klavuzu tertipleyip herkese nasıl kullanılması gerektiğini açıklayacağın bir bilğilendirme yazdırır onun içinde bir kişiyi görevlendirebilirdin.Tercih senin nasıl istiyorsan öyle yap ama bu tercihine dışardan çok müdahele gelmesini istemezsin sanırım etrafından gelebilecek eleştirel sorulara da ben öyle istedim öyle oldu deme cüreti tamamen sana ait kimse seni bu konuda sorgulayamaz. Basit düşün karışık bir durum yok!Şimdi bu icadını yaygınlaştıracak mühendislere ihtiyacın var kimleri seçerdin bu konuda güvendiğin kendine yakın hissetiğin birilerini görevlendirmen mantıklı olurdu ama asıl sorunda elindeki klavuzu öyle bir yazmalısın ki köylüsü de anlasın şehirlisi de içinde basit anlatımlar barındırsın ama icadın içeriğini anlayanlar her okuduğunda aletin farklı bir özelliğini daha keşfetsin sanırım bu senin için gurur verici bir durum olurdu onun her özelliğini keşfeden sana bir teşekkür mektubu yolluyor ve seni görmeyi çok arzuluyor elinde böyle milyonlarca mektup var diğer taraftan kılavuzu tersten okumuş içinden bir iki satırla aleti hemen çalıştırıp yol almayı planlayanlar aletin pekte iyi olmadığını hatta gereksiz olduğunu düşünüyor içlerinden bazısı ben daha iyi yazardım ya da gelip kendisi niye anlatmıyor da tek tek kılavuz hazırlamış diyenler bile çıkmış olsa ne tepki verirdin sana bırakıyorum.
    1 -1 ... bilgisiz zeki
  2. 2.
    (bkz: sözlük formatının otelde ölü bulunması)
    3 ... gaspirali
  3. 3.
    Ne anlatılmış, ne anlatılmak istenmiş?
    biraz zor olsa da bunları anlayabildim. Yazı düzeninin düzeltilmesi gerekiyor.

Her neyse. El cevap;
    Bir mühendis, insan olarak yaptığının bilinmesini, icadının kullanılmasını isteyebilir. Hatta üzerine bir de patent alır, bundan para da Kazanır.
    Lakin tanrı var olan iddialara göre bunlardan munezzehtir. Yani tüm yazılanlar boşa çıkmaktadır. Çünkü tüm dinlere göre insan ile tanrı kıyaslanamaz. Böylesine konuşan birisi ıslam’a göre küfre girmiş olur.

Başka sefere.
    3 -1 ... odysseus
  4. 4.
    Bir hitap.
    2 ... peynirlipogaca
  5. 5.
    https://youtu.be/y0fBAIzC7o4
    ... bilgisiz zeki